Προς το περιεχόμενο

Computer Upgrading Issues


sandman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση το σύστημα μου και έχω κάπως χαθεί...

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής και οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

 

Κατάρχήν... 64bit επεξεργαστή ή κάποιον 32bit? Ένας στα 64 θα παρουσιάσει σταθερότητα με το υπόλοιπο σύστημα? Τα 32bit μουσικά προγράμματα θα λειτουργούν ακόμα ομαλά?

 

2ον... όσον αφορά motherboard... Πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο? Δε με ενδιαφέρει το Raid.

 

3ον... AMD ή Intel? Έχουν διαφορά στην απόδοση? Όπως είπα μου προτάθηκε ένα σύστημα AMD 3.2Ghz 64bit και ένα Intel Prescott sta 3.2GHz.

 

 

 

Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως μεταξύ του Intel 32-bit και AMD 64-bit δεν τίθεται καν θέμα: Ο AMD έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να σου "κρατήσει" λίγο παραπάνω, καθώς, απ'όσο ξέρω, τρέχει και τα 32-bit μια χαρά!

 

Πάντως, περίμενε να απαντήσει κι ο Dither, πιθανότατα θα έχει κάτι καλό να προτείνει... :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardware:

 

Mackie VLZ 1402

Yamaha CS6x

Access Indigo

Korg X5Dr

MOTU MicroLite

 

Software:

 

Διάφορα Soft Synths

 

και κυρίως...

 

Αρκετα Dxi + VST fx...

 

Αυτά είναι που μου τραβάνε μνήμη και ζορίζουν καθώς περνάω τα synth τις περισσότερες φορές χωρίς τα on board fx και προσθέτω στη διαδικασία της μίξης....

 

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς , να δούμε αν η αναβάθμιση είναι απαραίτητο να γίνει τώρα ή θα σε συνέφερε να περιμένεις λίγο να πέσει κάπως η τιμή του 3200.

Μπορείς να μας πεις τι επεξεργαστή έχει το τωρινό σου σύστημα ?

 

Ποιό πρόγραμμα host χρησιμοποιείς ? Cubase , Sonar , αλλο ?

 

Τι κάρτα ήχου έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν AMD 2000+, 1GB Ram, Terratec EWX 24/96

 

Βασικά η όλη σκέψη είναι ότι αυτό το σύστημα που έχω θα πάει στη φίλη μου που το χρειάζεται, οπότε αντί να πάρει εκείνη ένα νέο PC θα κάνω εγώ ένα μικρό upgrade με συνολικά πολύ λιγότερα χρήματα...

 

Τα χρήματα υπάρχουν οπότε ας μην λυφθούν στη παρούσα φάση υ΄πόψιν.

 

Μου προτάθηκαν τα εξής:

 

Intel Prescott 3GHz

+

Asus P5P800

 

or

 

Athlon 3.2Ghz 64-bit

+

Asus K8N

 

(όλες οι MOBO με το nForce3 chip)

 

 

Από την άλλην, ένας κοντινός φίλος μου είπε να μείνω μακρυά απο το συγκεκριμένο AMD... Μπέρδεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD ή Intel? Έχουν διαφορά στην απόδοση? Όπως είπα μου προτάθηκε ένα σύστημα AMD 3.2Ghz 64bit και ένα Intel Prescott sta 3.2GHz

Προσωπικά θα επέλεγα AMD , αλλά δεν θα το έκανα 100% για αντικειμενικούς λόγους. Αν θες μια πιο αντικειμενική ανάλυση διάβασε παρακάτω.

 

Αυτή τη στιγμή (δηλαδή στα 32bit σε benchmarks ) ο Intel 3.2E και ο AMD 64 3200+ έχουν κοντινές επιδώσεις με κάποιον από τους δύο να προηγείται στα διάφορα benchmarks που έχω διαβάσει. Ενδεχομένως βέβαια ο AMD με 64μπιτα windows και εφαρμογές να υπερτερεί αρκετά στο μέλλον , αλλά αυτό μένει να το δούμε στη πράξη.

Πρέπει να σου πω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση οι πραγματικές διαφορές στις επιδώσεις των δύο συστημάτων θα φανούν μόνο αν αγοράσεις και τα δύο συστήματα και τα βάλεις δίπλα δίπλα φορτώνοντας audio plugins μέχρι να φτάσουν στο όριο τους και ελέγχοντας το CPU load.

Εφόσον κανένας μας δεν το έχει κάνει αυτό το τεστ και τα κόστη των δυο είναι σχεδόν τα ίδια , θα πρότεινα να μην επηρεάζεσαι από τους διάφορους κατόχους intel ή amd και να αγοράσεις το σύστημα που σου αρέσει εσένα. Απλά στην επιλογή σου στάθμισε και το γεγονός τις μελλοντικής 64μπιτης χρήσης του AMD.

 

Υ.Γ. Υπάρχει και ο AMD 64 3400+ o οποίος κοστίζει μόνο 25 ευρώ παραπάνω από τον 3.2Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο AMD στα 2000 που έχεις δεν είναι boxxed,

ίσως είχες αντιμετωπίσει προβλήματα με την θερμοκρασία του

επεξεργαστή [ήθελαν καλό ανεμιστηράκι τότε και μετά άρχισε η εταιρεία να τους κυκλοφορεί με δικό της σε μορφή box].

Σήμερα οι Intel επεξεργαστές έχουν 'μεγαλύτερα προβλήματα' υπερθέρμανσης απ' τους AMD.

 

Έχω δει AMD xp 1600+ να βγάζει σχεδόν ίδιες επιδόσεις σε δουλειές που απασχολούσαν πλήρως τον επεξεργαστή με ένα pentium 4 2,4 [δε θυμάμαι με ακρίβεια το μοντέλο της ιντελ αλλά ήταν στα 2,4 ]

Γενικά είμαι φαν της AMD αν κι αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα celeron 633 :D

 

Αν θες να πάρεις κάτι καλό από ό,τι κυκλοφορεί τώρα, μάλλον πρέπει να επιλέξεις AMD64. Αν ενδιαφέρεσαι να είναι αναβαθμίσιμο το νέο σύστημα πας για AMD winchester, socket 939, αλλά στην Ελλάδα ίσως είναι ακριβοί ακόμη.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες ίσως θες να ψάξεις στα φόρουμ adslgr.com & insomnia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις επισυμάνσεις σας..

 

Αποφάσισα να μείνω στην AMD και θα κοιτάξω τους 3200 και 3400...

 

Το δέλεαρ των 64bit για να γλυτώσω ένα μελλοντικό upgrade είναι ένας σημαντικός παράγοντας.... Αν μη τι άλλο πάντα είχα AMD και έιμαι απόλυτα ικανοποιημένος..

 

Και πάλι ευχαριστώ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου