Προς το περιεχόμενο

Τρίζει το τρέμολο στη stratocaster.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάγνωση Καγμάκη:

 

Στο εσωτερικό της υποδοχής του τρέμολο υπάρχει ένα ελατήριο, το οποίο είχε φύγει, (μη με ρωτήσετε, αγνοώ πως) , και το οποίο αντικατέστησε.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αμ,δεν μας το ειχες πει αυτο... :lol:

 

την επομενη φορα που θα το χασεις βαλε ενα απο...στυλο,δουλευει μια χαρα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμ' date='δεν μας το ειχες πει αυτο... :lol:

 

την επομενη φορα που θα το χασεις βαλε ενα απο...στυλο,δουλευει μια χαρα... :wink:[/quote']

αν είναι να βρίσκει την ακριβή αιτία των προβλημάτων ο πελάτης τα πιάσαμε τα λεφτά μας

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κουτάκι ελατήρια κοστίζει ελάχιστα, δεν χρειάζεται απο στυλό.

 

Και αν το βουτήξεις σε λίγη βαζελίνη δεν θα το χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Στη Stratocaster μου (classic USA,91 ) παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Όταν βιδώνω το τρέμολο αυτο δεν σφίγγει στη θέση που πρέπει, παράλληλα με τις χορδές, αλλά στις 45 και στις 90 μοίρες, κρεμασμένο κάτω ή ανάποδα δηλαδή.

 

Διάγνωση Καγμάκη:

 

Στο εσωτερικό της υποδοχής του τρέμολο υπάρχει ένα ελατήριο, το οποίο είχε φύγει, (μη με ρωτήσετε, αγνοώ πως) , και το οποίο αντικατέστησε.

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να κάνω μια χαζή -τόσο χαζή που ντρέπομαι να ανοίξω νέο θέμα- ερώτηση (επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα)

 

Δηλαδή μέσα στο σπείρωμα που βιδώνει το τρέμολο άρμ υπάρχει όντως ελατήριο? Και επειδή στην δικιά μου σίγουρα δεν υπάρχει σίγουρα μπορώ να βάλω εγώ ένα (έστω και από στυλό?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μέσα στο σπείρωμα που βιδώνει το τρέμολο άρμ υπάρχει όντως ελατήριο?

Όχι ... παρ'όλα αυτά αν σου τη δίνει να μαζεύεις το τρέμολο απ'το καλώδιο όταν κρέμεται .... δοκίμασε τις διάφορες τεχνικές που αναφέρονται στο thread .

 

Εγώ όταν το σημείο που σφίγγει το τρέμολο δεν είναι εκεί που με βολεύει , σιγά σιγά το βιδώνω χωρίς να το σπάσω βεβαια , και το φέρνω εκεί που θέλω . Κάνω άλλη μια βόλτα ουσιαστικά στο σπείρωμα . Εννοείται ότι έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι τέτοιο μόνο μία φορά .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ... παρ'όλα αυτά αν σου τη δίνει να μαζεύεις το τρέμολο απ'το καλώδιο όταν κρέμεται .... δοκίμασε τις διάφορες τεχνικές που αναφέρονται στο thread .

 

Εγώ όταν το σημείο που σφίγγει το τρέμολο δεν είναι εκεί που με βολεύει , σιγά σιγά το βιδώνω χωρίς να το σπάσω βεβαια , και το φέρνω εκεί που θέλω . Κάνω άλλη μια βόλτα ουσιαστικά στο σπείρωμα . Εννοείται ότι έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι τέτοιο μόνο μία φορά .

 

Aκριβώς, όχι ότι το χρησιμοποιώ και πολύ αλλά όσο να'ναι ένα dive η μια αρμονική στο live να μην προλαβαίνεις να την κάνεις μέχρι να πιάσεις το τρέμολο που είναι στο καλώδιο είναι κάπως ενοχλητικό...

 

Φίλε Κώστα αμα το κάνω άλλη μια βόλτα για να το φέρω στη σωστή θεση είναι πολύ σφικτό (και γίνεται πιο ευαίσθητο το τρέμολο σε φάση που και κατα λάθος να το ακουμπήσω θα ''πιάσει'' πραγμα που δεν είναι θεμιτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έτσι πρέπει να είναι όμως ..... όταν έχει μπόσικα δε σε ενοχλεί ?

Η φυσική λέει ότι όσο πιο βιδωμένο είναι το τρέμολο , τόσο μικρότερος ''μοχλός'' .. συνεπώς λιγότερο ευαίσθητο .

Μήπως έχεις πολύ floating τη γέφυρα και ακούει με το παραμικρό ?

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φυσική λέει ότι όσο πιο βιδωμένο είναι το τρέμολο , τόσο μικρότερος ''μοχλός'' .. συνεπώς λιγότερο ευαίσθητο .

Μήπως έχεις πολύ floating τη γέφυρα και ακούει με το παραμικρό ?

 

Αν εννοεις με το floating οτι το τρεμολο είναι ''σηκωμένο'' τότε μάλλον είναι. Μια τελευταία ερώτηση. Έστω ότι κάνω μια βόλτα παραπάνω για να το φέρω στη θέση που θέλω. Στην αρχή θα είναι σφιχτό και ευαίσθητο, αλλά δεν θα ''λασκάρει'' κάποια στιγμή αφού θα φαγωθεί το σπείρωμα? Και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα? (το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό πάνω από μια φορά φαντάζομαι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου