Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ακουστικής κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι νοιζάδες !

 

Ψάχνομαι για ακουστική κιθάρα ... αλλά όντας ψιλοάσχετος θα ήθελα τη γνώμη σας !  ;D ;D ;D ;

 

Ψάχνω για κάποια που θα έχει περισσότερα μπασομεσσαία και όχι τόσο πρίμα ... και καλύτερο-δυνατό ήχο ως "ακουστική" παρά ως "ηλεκτρική" ! Κατασκευή φαντάζομαι δηλαδή από κέδρο ή έλατο ( !?!?) αν δε κάνω λάθος ..

 

Βρήκα μία αρκετά ωραία κιθαρίτσα ,εξ'όψεως τουλάχιστον, την epiphone ej 200ce ... δε ξέρω αν συμφωνεί με τα παραπάνω στοιχεία αλλά φαίνεται καλή για τα λεφτά της !

Πως σας φαίνεται την έχετε δοκιμάσει ? Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για παρόμοιο budget ?

Ή να κάνω οικονομία κανα 2μηνο παραπάνω και να πάω για κάποια taylor ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !  :)

 

ps : Οι fender οι ακουστικές πως σας φαίνονται ? Έχω ακούσει βέβαια αρκετά αρνητικά σχόλια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παίξει με κιθάρα τύπου sj? Σου προέκυψε από σκρολάρισμα online ή έχεις δοκιμάσει και απορρίψει σκάφη dreadnought, grand concert, parlor κλπ;

Μια κιθάρα τύπου jumbo μπορεί να γίνει κουραστική για κάποιον με μέτρια/μικρή σωματική διάπλαση.  Επίσης σε αυτή τη κατηγορία τιμής δε θα ασχολιόμουν καθόλου με τυχόν ηλεκτρικό ήχο, προτείνω να μην ασχοληθείς κι εσύ εκτός αν η κιθάρα προορίζεται για μεροκάματο...

 

Τέλος αν οικονομία δύο μηνών σε πηγαίνει από Epiphone σε Taylor, κάνε. Έξι μήνες, όχι δύο...  ;)

 

Υ.Γ: Ξέρω ότι είμαι... μειοψηφίας, αλλά εγώ θα προϋπολόγιζα ένα έξτρα κατοστάρικο ευρώ, με τα οποία ο μάστορας θα σετάριζε και θα έκοβε κοκκάλινα nut και saddle στις σωστές διαστάσεις. Μπελάς και επιπλέον έξοδα θα μου πεις. Έλα όμως που όταν δε τα τσιγκουνευτείς ξέρεις επακριβώς τί ψάρια έχεις πιάσει... ειδικά στις entry level ακουστικές.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παίξει με κιθάρα τύπου sj? Σου προέκυψε από σκρολάρισμα online ή έχεις δοκιμάσει και απορρίψει σκάφη dreadnought, grand concert, parlor κλπ;

Μια κιθάρα τύπου jumbo μπορεί να γίνει κουραστική για κάποιον με μέτρια/μικρή σωματική διάπλαση.  Επίσης σε αυτή τη κατηγορία τιμής δε θα ασχολιόμουν καθόλου με τυχόν ηλεκτρικό ήχο, προτείνω να μην ασχοληθείς κι εσύ εκτός αν η κιθάρα προορίζεται για μεροκάματο...

 

Τέλος αν οικονομία δύο μηνών σε πηγαίνει από Epiphone σε Taylor, κάνε. Έξι μήνες, όχι δύο...  ;)

 

Υ.Γ: Ξέρω ότι είμαι... μειοψηφίας, αλλά εγώ θα προϋπολόγιζα ένα έξτρα κατοστάρικο ευρώ, με τα οποία ο μάστορας θα σετάριζε και θα έκοβε κοκκάλινα nut και saddle στις σωστές διαστάσεις. Μπελάς και επιπλέον έξοδα θα μου πεις. Έλα όμως που όταν δε τα τσιγκουνευτείς ξέρεις επακριβώς τί ψάρια έχεις πιάσει... ειδικά στις entry level ακουστικές.

 

Γεια χαρά ! όχι δυστυχώς δεν έτυχε να τη δοκιμάσω απλά από "σκρολάρισμα" την είδα ! Δεν απέρριψα τα άλλα είδη σκαφών ,μιας και οι dreadnought φαίνοται οι ιδανικότερες ... απλά λέω μήπως λόγο μεγαλύτερου σκάφους η jumbo έχει πιο δυνατό ακουστικό ήχο.. πράγμα που ψάχνω σε ακουστική !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε καλύτερα να ξεκινήσεις τις βόλτες και στα κανονικά, brick-and-mortar μαγαζιά ώστε να αποκτήσεις γνώμη από πρώτο χέρι. Σε αυτό το budget άλλο τίποτα από επιλογές.

Ευκαιρία να δεις τί μένει στη λίστα και τί σβήνεται.  ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε καλύτερα να ξεκινήσεις τις βόλτες και στα κανονικά, brick-and-mortar μαγαζιά ώστε να αποκτήσεις γνώμη από πρώτο χέρι. Σε αυτό το budget άλλο τίποτα από επιλογές.

Ευκαιρία να δεις τί μένει στη λίστα και τί σβήνεται.  ;)

 

απλά είμαι και αριστερόχειρας οπότε οι επιλογές μου μειώνονται δραματικά  ! Γι'αυτό το ψάχνω και ιντερνετικά !  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθάρα αν δεν πιάσεις....δεν.

Σίγουρα υπάρχει σήμερα μεγάλη επιλογή αλλά και σίγουρη βιομηχανική συνταγή επιτυχίας, δηλαδή μπαίνουν προδιαγραφές στην Κίνα, Κορέα και βγαίνει κιθάρα, αλλά μπορεί σε μαγαζί να βρεις μεταξύ 3 ίδιων εντελώς μοντέλων μια διαμάντι, μια υποφερτή και μια καλή.

Στο χέρι σου, στην υπομονή σου και επιμονή σου είναι να χτυπήσεις διαμάντι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps : Οι fender οι ακουστικές πως σας φαίνονται ? Έχω ακούσει βέβαια αρκετά αρνητικά σχόλια ..

Και εγώ έχω ακούσει αρνητικα σχόλια από επαγγελματίες που τις συγκρίνουν με ακριβότερες ακουστικές. Έχω την Fender Cd-60 και για τα λεφτά της παίζει μια χαρά.  ;D

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

https://m.thomann.de/gr/recording_king_ros_a9m.htm?o=36&ref=mrl_a_36&search=1469468016

Τσέκαρε και αυτή είναι πολυ καλη επιλογή για τα λεφτά της στον ήχο που ζητάς και μασιφ ξύλα παντού. Πολυ ανωτερη από φτηνιαρικες fender και epiphone. Είναι 12ταστη και OOO μέγεθος εξού και ο πιο μπασογενης ήχος. Οι Taylor είναι γνωστές για τα πρίμα τους βασικά. Μόλις είδα το αριστεροχειρας. Δε χανεις τίποτα να ρωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου