Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη μας για την Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

harilatron ,ηθελα να'ξερα,στα δικα μου ποστ απαντας η σε καποιου αλλου??.....μου αρεσει που τελειωνεις με το.."'Φχαριστηθήκατε?".....με βλεπεις δηλ. σαν συνολο και οχι σαν ατομο?.....καπου εχεις μπερδευτει.....Με εχεις κανει να δηλωσω δις οτι δεν ειμαι αντιαμερικανος (πραγμα που ισχυει 100%) εσυ ομως εκει ,το χαβα σου.....το τελευταιο σου ποστ δειχνει να απευθυνεται σε καποιον τριτο.......αnyway,δεν βγαζω ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Από ανάγκη και μόνο θα εξελιχθεί γρήγορα η χρήση των εναλλακτικών μορφών ενέργειας. Αυτό με τους "κυρίους" που υποσκάπτουν τη σχετική έρευνα το ακούω εδώ και 20 χρόνια και είναι μούσι.

Έχω φίλο Γερμανό*, ο οποίος είναι μηχανολόγος ο οποίος δουλεύει στο γερμανικό σιδηρόδρομο (DB). Ένα από τα τα project στα οποία δούλεψε είναι τα fuel cells. Από ότι μου λέει, η χρηματοδότηση και η υποστήριξη (από κυβέρνηση και ΕΕ) είναι απεριόριστη.

 

Κοίτα, αυτό που ξέρω εγώ (και μάλιστα όχι μόνο το έχω διδαχθεί εδώ και 3 χρόνια στο Master μου αλλά έχοντάς το δει και από κοντά, οπότε έχω ένα λόγο παραπάνω) είναι ότι οι χρηματοδοτήσεις *δεν* είναι αρκετές. Η θέληση υπάρχει στην ΕΕ αλλά όχι τα λεφτά ακόμη. Κι αυτό διότι οι επενδυτές βλέπουν ότι οι αξιοποιήσιμες πηγές ενέργειας δεν αποδίδουν ικανοποιητικό κέρδος ακόμη, ούτε δυστυχώς είναι σε θέση από πλευράς ενεργειακής απόδοσης να μας απαλλάξουν από την εξάρτησή μας από τις συμβατικές.

 

Και βέβαια να σου πω ότι οι κύριοι που υποσκάπτουν την έρευνα *υπάρχουν*. Μερικοί από αυτούς λέγονται ΟΠΕΚ και ανοιχτά απείλησαν εδώ και ένα μήνα περίπου ότι θα αυξήσουν τις τιμές αν δοθούν περισσότερα χρήματα στους ερευνητές των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Μερικοί άλλοι πάλι καταφέρνουν τον κ. Μπλερ να ανακοινώνει ότι τα προσεχή χρόνια στην Βρετανία θα αυξηθεί η χρηματοδότηση και η ενίσχυση της κατασκευής νέων πυρηνικών σταθμών.

 

Και αυτό με το "φχαριστηθήκατε" δεν σημαίνει ότι είμαστε φερέφωνα αντιαμερικανικά, ούτε όμως αμερικανικά. Και μια άσχετη ερώτηση: το harilatron προέρχεται από το Χαρίλαος και το QTron; :lol:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[quote="longshadow"

...Με εχεις κανει να δηλωσω δις οτι δεν ειμαι αντιαμερικανος (πραγμα που ισχυει 100%) ....

 

 

Κι εγώ αν δηλώσω 2 φορές ότι είμαι ο spiderman θα με πιστέψεις ?

 

¶στα φίλε, την ξανακάναμε τη συζήτηση σε προηγούμενο thread. Αλλά εξακολουθώ να διαβλέπω έναν στείρο αντιαμερικανισμό...

 

2 πράγματα:

1. Σε σχέση με την "Αμερικάνικη υποκουλτούρα":

Από τις αρχές του περασμένου (20ου) αιώνα, η Αμερική αποτελεί έναν από τους βασικούς πόλους του σύγχρονου πολιτισμού.

Αν περπατήσεις μια φορά στους διαδρόμους του ΜΙΤ και αναλογιστείς ΠΟΙΩΝ ανθρώπων τα παπούτσια έχουν λιώσει τα μαρμάρινα σκαλιά, (τα τελευταία 100 χρόνια), θα καταλάβεις τι εννοώ.

Και στην τέχνη το ίδιο ισχύει.

 

2. Σε σχέση με τη "μετριοπαθή στάση"

Ειλικρινά, αν το '74 η Ελλάδα είχε τη στρατιωτική ισχύ της Αμερικής...σκέψου.... τι σημαία θα είχε σήμερα το δημαρχείο της ¶γκυρας? Οι Έλληνες πιστεύεις ότι θα χειρίζονταν πιο συνετά μια υποτιθέμενη παγκόσμια στρατιωτική κυριαρχία?

 

Bonus:

Α, και να μην ξεχάσω......είχα πάει και στο Ισραήλ για λίγες μέρες πριν 1-2 χρόνια... Στη Haifa. Καταπληκτική οργάνωση και πολύ καλά παιδιά οι Εβραίοι (αυτοί που γνώρισα δηλαδή). Ένας φίλος μου Έλληνας είναι εκεί. Φοβερό πανεπιστήμιο. Η υψηλότερη παγκοσμίως αναλογία σε : βραβεία nobel ανά επιστήμονα (στο τμήμα Ιατρικής)

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν τους χωνεύουμε....ΟΚ, είναι λίγο τσίπηδες γιατί όταν μας έβγαλε έξω ο Εβραίος, πληρώσαμε ο καθένας τα δικά του, ενώ όταν είχαν έρθει εδώ, εγώ τους είχα τραπεζώσει. Αλλά καλά παιδιά γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Κοίτα' date=' αυτό που ξέρω εγώ (και μάλιστα όχι μόνο το έχω διδαχθεί εδώ και 3 χρόνια στο Master μου αλλά έχοντάς το δει και από κοντά, οπότε έχω ένα λόγο παραπάνω) είναι ότι οι χρηματοδοτήσεις *δεν* είναι αρκετές.

Η θέληση υπάρχει στην ΕΕ αλλά όχι τα λεφτά ακόμη. Κι αυτό διότι οι επενδυτές βλέπουν ότι οι αξιοποιήσιμες πηγές ενέργειας δεν αποδίδουν ικανοποιητικό κέρδος ακόμη, ούτε δυστυχώς είναι σε θέση από πλευράς ενεργειακής απόδοσης να μας απαλλάξουν από την εξάρτησή μας από τις συμβατικές.

[/quote']

 

¶ρα συμφωνείς ότι δεν είναι έτοιμες οι τεχνολογίες διαχείρισης των εναλλακτικών μορφών ενέργειας ακόμα.

(Γιατί διαφορετικά τα ξέρει ο longshadow)

 

....ξερω οτι ενω οι ενναλακτικες λυσεις στα καυσιμα θα μπορουσαν να εχουν εφαρμοστει πολλα χρονια τωρα...

 

Σχετικά με την ερευνητική πολιτική της ΕΕ' date=' στο προηγούμενο πλαίσιο απαιτείτο να υπάρξουν μεγάλες κοινοπραξίες εργαστηρίων / εταιρειών για να απορροφήσουν μεγάλα ερευνητικά έργα π.χ. 5-10 Εκατ Ευρώ).

Μπορεί το εργαστήριό σου να μην κατάφερε να είναι σε μία από τις (ελάχιστες κοινοπραξίες που εκτέλεσαν τη σχετική έρευνα τα τελευταία 6 χρόνια.... Στο τωρινό πλαίσιο αυτό αλλάζει σε κάποιο βαθμό προς την ενίσχυση ερευνητικών δραστηριοτήτων και από μικρότερες μονάδες.

 

 

Και βέβαια να σου πω ότι οι κύριοι που υποσκάπτουν την έρευνα *υπάρχουν*. Μερικοί από αυτούς λέγονται ΟΠΕΚ και ανοιχτά απείλησαν εδώ και ένα μήνα περίπου ότι θα αυξήσουν τις τιμές αν δοθούν περισσότερα χρήματα στους ερευνητές των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

 

Αυτό δεν το πιστεύω. Έλεγξε ξανά την πληροφορία....Ο προϋπολογισμός του 7ου πλαισίου έχει ήδη ανακοινωθεί εδώ και πολλούς μήνες.

 

Και μια άσχετη ερώτηση: το harilatron προέρχεται από το Χαρίλαος και το QTron; :lol:

Όχι... :lol: :lol: καλό το Q-tron? Σκέφτομαι να ψωνίσω ένα... και εδώ στο νότο δεν υπάρχει πουθενά για να το ακούσω.

Το έχω ξαναπεί: Χαριλατρόνιο=vintage ηλεκτρόνιο.

 

Στην πραγματικότητα όμως είναι μια βαρετή ιστορία με ένα πείραμα που έκανα για ένα εργαστήριο ως φοιτητής του φυσικού (προ 20ετίας) ' date=' και από λάθος στις πράξεις υπολόγισα τη μάζα του ηλεκτρονίου 10 φορές μεγαλύτερη από το κανονικό. Κάποιος πέταξε για πλάκα ότι ανακάλυψα ένα καινούριο σωμάτιο (το Χαριλατρόνιο), και πάνω στην πλάκα, αργότερα εκείνη την ημέρα χρησιμοποίησα το "harilatron" στo account μου μου σαν password. Καθώς το πληκτρολογούσα καθημερινά για κάποιους μήνες, "κόλλησε" στο μυαλό μου σαν αστεία λέξη... :lol: Από παλιά, το χρησιμοποιώ και αλλού ... στο ebay, στο blog μου, σε άλλα fora κλπ [/size']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το πιστεύω. Έλεγξε ξανά την πληροφορία....Ο προϋπολογισμός του 7ου πλαισίου έχει ήδη ανακοινωθεί εδώ και πολλούς μήνες.

 

O προϋπολογισμός μπορεί να έχει ανακοινωθεί αλλά η είδηση είναι σωστή... το λινκ του BBC News δεν το βρήκα αλλά ιδού δυο ελληνικά:

http://stocks.pathfinder.gr/news/283566.html

και η απάντηση: http://stocks.pathfinder.gr/news/283989.html

 

 

 

Πολύ ενδιαφέρον το χαριλατρόνιο! :lol: :lol: Είμαι σίγουρος ότι θα τα πηγαίνει μια χαρά με το Qtron - θα τζαμάρουνε με πολύ funky grooves! (το Qtron είναι ιδανικό για τέτοια)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σε σχέση με την "Αμερικάνικη υποκουλτούρα":

Από τις αρχές του περασμένου (20ου) αιώνα, η Αμερική αποτελεί έναν από τους βασικούς πόλους του σύγχρονου πολιτισμού.

Αν περπατήσεις μια φορά στους διαδρόμους του ΜΙΤ και αναλογιστείς ΠΟΙΩΝ ανθρώπων τα παπούτσια έχουν λιώσει τα μαρμάρινα σκαλιά, (τα τελευταία 100 χρόνια), θα καταλάβεις τι εννοώ.

Και στην τέχνη το ίδιο ισχύει.

Συμφωνω..
2. Σε σχέση με τη "μετριοπαθή στάση"

Ειλικρινά, αν το '74 η Ελλάδα είχε τη στρατιωτική ισχύ της Αμερικής...σκέψου.... τι σημαία θα είχε σήμερα το δημαρχείο της ¶γκυρας? Οι Έλληνες πιστεύεις ότι θα χειρίζονταν πιο συνετά μια υποτιθέμενη παγκόσμια στρατιωτική κυριαρχία?

Επισης συμφωνω..
Bonus:

Α, και να μην ξεχάσω......είχα πάει και στο Ισραήλ για λίγες μέρες πριν 1-2 χρόνια... Στη Haifa. Καταπληκτική οργάνωση και πολύ καλά παιδιά οι Εβραίοι (αυτοί που γνώρισα δηλαδή). Ένας φίλος μου Έλληνας είναι εκεί. Φοβερό πανεπιστήμιο. Η υψηλότερη παγκοσμίως αναλογία σε : βραβεία nobel ανά επιστήμονα (στο τμήμα Ιατρικής)

Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν τους χωνεύουμε....ΟΚ, είναι λίγο τσίπηδες γιατί όταν μας έβγαλε έξω ο Εβραίος, πληρώσαμε ο καθένας τα δικά του, ενώ όταν είχαν έρθει εδώ, εγώ τους είχα τραπεζώσει. Αλλά καλά παιδιά γενικώς.

 

 

Θεμα ασχετο στο οποιο δεν εχω αναφερθει ....................................................................... Συνοψιζοντας.....1. Διαβασε καλυτερα το ποστ στο οποιο αναφερω την λεξη "υποκουλτουρα".....διπλα ακριβως αναφερεται και η λεξη" κουλτουρα"...η δεν την ειδες ,η δεν θελησες να την δεις........................2. Το τι θα εκανε μια στρατιωτικη χουντα το '74 αν ειχε την παντοδυναμια ,δεν θα με εκανε ποτε να αλλαξω γνωμη για το πως χειριστηκε η συγκεκριμενη αμερικανικη κυβερνηση το θεμα ιρακ...δηλαδη εσυ θετεις θεμα συγκρισης μεταξυ της τωρινης αμερικανικης κυβερνησης και μιας στρατιωτικης χουντας??...........και για να καταλαβω...ο αντιαμερικανισμος μου εγκειται στο οτι πρεπει να συμφωνω με οοοοοτι κανει η τωρινη αμερικανικη κυβερνηση........το 70% του αμερικανικου πληθυσμου δηλαδη που δεν εγκρινει, ειναι κι αυτοι αντιαμερικανοι???.................τελος αποδιδεις σε μενα πραγματα που ποσταρε ο bloody sunday αλλα επειδη συμφωνω με τα λεγομενα του δεν με πειραζει..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ σαν να έχουν πάρει φωτιά τα πληκτρολόγια παίδες....

 

Έχουν μπει πολλές απόψεις πάνω στο τραπέζι και συνεχώς καταλήγουμε στο τι κάνουν οι ΗΠΑ. Οκ λοιπόν ας δοκιμάσω να συμμετάσχω σ'αυτό να δούμε που θα μας βγάλει. Πάντως από τώρα σας λέω ότι προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός.

 

Πετρελαιο: κάτι που μάλλον δεν μπορούν όλοι να γνωρίζουν είναι ότι η εποχή του πετρελαίου σαν κινητήριος δύναμη ενέργειας έχει φτάσει στην αρχή του τέλους. Για να μην σας κουράσω με φλυαρίες και θεωρίες θα σας πω μονάχα: Fuel Cells + Nuclear Energy. Αν τα ψάξετε αυτά θα καταλάβετε από μόνοι σας καλύτερα τι είναι και πως δένουν μεταξύ τους απ'ότι αν σας το εξηγούσα εγώ.

 

Όσο καιρό νομίζουν όλοι ότι οι ΗΠΑ εξαρτώνται απ'το πετρέλαιο και κάνουν τα πάντα για να εξασφαλίσουν σταθερή προσωπική ροή, αυτοί έχουν αναπτύξει εναλλακτικές μορφές ενέργειας και αρχίζουν σιγά σιγά να τις θέτουν σε γενικευμένη χρήση. Βέβαια μιλάμε για μια διαδικασία που θα πάρει αρκετές δεκαετίες γιατί πρέπει να γίνει και απόσβεση των επενδύσεων της οικονομίας που χτίστηκε πάνω στο πετρέλαιο και να γίνει ομαλή μετατροπή από το ένα σύστημα στο άλλο. Το δήθεν πρόσωπο αδιαφορίας προς εναλλακτικές πηγές και της δήθεν εμμονής με το κάθε τι σε σχέση με το πετρέλαιο που απλά έχουν αφήσει να υφίσταται σαν αντίληψη πάντως έχει δουλέψει και ο ΟΠΕΚ τώρα αρχίζει και τους παίρνει χαμπάρι αλλά είναι πάρα μα πάρα πολύ αργά.

 

 

Καπιταλισμός: χωρίς να υπερβάλω, το 90% των ανθρώπων που ξέρω δεν μπορούν μου πουν τι σημαίνει καπιταλισμός, αλλά ξέρουν με σιγουριά ότι είναι κάτι κακό. Λοιπόν ο καπιταλισμος δεν ξεκίνησε απ'τις ΗΠΑ αλλά με την αγγλική βιομηχανική επανάσταση. Και το όποιο μπάχαλο γύρω απ'τον καπιταλισμό ξεκίνησε γιατί αποτέλεσε τον "εχθρό" που χρειαζόταν ο κομμουνισμός για να μπορέσει να δικαιολογήσει την "επανάσταση", τον "αγωνα" και την "πάλη" που χρειαζόταν για να σπρώξει την ιδεολογία του. Ακόμα, ο καπιταλισμός δεν αποτέλεσε ποτέ κίνημα, αλλά ξεκίνησε σαν προσπάθεια επεξήγησης και ανάλυσης του φαινομένου του ελεύθερου ανταγωνισμού από κυρίως ιδιωτικά κεφάλαια. Οπότε μην μπλέκουμε τον όρο "καπιταλισμό" με την όποια πολιτική των Η.Π.Α. είναι κάτι εντελώς άσχετο. Η εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ, όπως και κάθε άλλης χώρας, είναι να αποκτήσει και να διατηρήσει επιρροή και εξουσία στο παγκόσμιο γίγνεσθαι ώστε να προασπίσει τα όποια συμφέροντά της. Όλες οι χώρες δουλεύουν έτσι άσχετα με το όνομα με το οποίο μπορεί να έχουν βαφτίσει την "ιδεολογία" τους.

 

Όταν είσαι απ'τους μεγάλους παίκτες λοιπόν, χρειάζεται να δείχνεις ότι είσαι αυτό που φαίνεσαι αλλιώς σε ψιλιάζονται και αρχίζουν να σε παίρνουν στο ψιλό και μετά τον ήπιες...αυτό ισχύει παντού. Ο καθένας το κάνει με τον τρόπο του.

 

Για να κρίνουμε σωστά τις ΗΠΑ πρέπει να δούμε τι κάνουν οι υπόλοιποι "μεγάλοι παίκτες" για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης και όχι στιγμιαία αλλά σε βάθος χρόνου. Αλλιώς δεν έχει υπόσταση και νόημα καμία κριτική.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σε σχέση με την "Αμερικάνικη υποκουλτούρα":

Από τις αρχές του περασμένου (20ου) αιώνα' date=' η Αμερική αποτελεί έναν από τους βασικούς πόλους του σύγχρονου πολιτισμού.

Αν περπατήσεις μια φορά στους διαδρόμους του ΜΙΤ και αναλογιστείς ΠΟΙΩΝ ανθρώπων τα παπούτσια έχουν λιώσει τα μαρμάρινα σκαλιά, (τα τελευταία 100 χρόνια), θα καταλάβεις τι εννοώ.

Και στην τέχνη το ίδιο ισχύει.[/quote']

 

Του σημερινού πολιτισμού της συσσώρευσης του παγκόσμιου πλούτου στο 10% του παγκόσμιου πληθυσμού (είμαι γενναιόδωρος το ξέρω).

Γιατί τα επιτεύγματα των ΜΙΤάδων και όλων των επιστημοφιλόσοφων του κόσμου, δεν έχουν καταφέρει να εμποδίσουν χιλιάδες θανάτους τη μέρα απο πείνα. Αντίθετα πολλές τρανές οικονομικές μελέτες οδήγησαν στην εκμετάλλευση ανθρώπων, κάθε ηλικίας και φυλής και φύλου.

 

Επίσης ο Γουέλς, ο Καποτε και ο Γουντυ Αλλεν δεν αντιπροσωπεύουν σε καμμία περίπτωση την τηλεόραση της Αμερικής.

Το ότι εμένα μ'αρέσει ο Γούντυ δε γλυτώνει τα παιδιά στις θποανάπτυκτες χώρες από 12ωρη εργασία χωρίς μισθό σχεδόν.

 

Και επαναλαμβάνω για να προλάβω.

Ναι, φταίει το μυαλό μας και όχι η Αμερική γι'αυτό, αλλά πίσω από κάθε έγκλημα υπάρχει και ο ηθικός αυτουργός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου