Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη μας για την Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το θρεντ με αφορμή κάποιες απαντήσεις στο θέμα με τον Dimebag και τον Anselmo και σε κάποια άλλα θρεντ όσον αφορά την κλασική πλέον αντίδραση "αμερικανάκια *& αμερική = μαλάκες", για να μην πάει άλλο ένα θρεντ για βρούβες με άσχετο θέμα:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9219

 

Βλεπε Farenait 9/11...καπως ετσι λεγετε..

 

το βιβλίο λες??? απλά θεεικό....

 

 

πάντως ρε παιδιά όταν αναφέρομαι σε αμερικανάκια δεν αναφέρομαι απαραίτητα σε όλο τον λαό αλλα σε ένα μεγαλο ποσοστό του...(δεν μπορει να είναι όλοι βλαμένα :D :D :D )

 

ούτως η άλλως εγω ξέρω πως η αμερική είναι

 

η χώρα που ο καθένας αμα θέλει κυκλοφορεί με ένα όπλο χωρίς να του πούνε τίποτα

 

η χώρα που οι μαθητές μπαίνουν σε ένα σχολείο και με ένα αυτοματο σκοτώνουν όποιον βρούν και όταν του ρωτάνε γιατί ούτε αυτοί δεν ξέρουν κάν

 

και γενικότερα η χώρα που έχει καταντήσει λίγο ως πολύ ενα μεγάλο μπου***λο... Θα μου πείς μην πάς μακρια και η δικία μας η χωρα τι είναι???

 

Τέλως πάντων εγώ αυτά ήθελα να πώ...

 

Βρε πάτε καλά;

 

Μου λέτε "δεν έχω πάει αλλά ξέρω πως είναι".

 

Συνέλθετε. Υπάρχουν & όρια.

 

Δεν ξέρετε τίποτα.

 

Όσο για το Φαρενάιτ 9/11, είναι όσο ντοκιμαντέρ είναι και το "Did we land on the moon?", άσε που ένα ντοκιμαντέρ πρέπει να χαρακτηρίζεται από αντικειμενικότητα & να μην παίρνει θέσεις αλλά να παραθέτει τα γεγονότα από ΟΛΕΣ τις πλευρές. Για μένα δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω από στρατευμένη "τέχνη".

 

Αρκετά πράγματα που αναφέρονται είναι πραγματικά γεγονότα αλλά υπάρχει μια ωραία μέθοδος που λέγεται "the half-truth" με την οποία μπορείς να "αποδείξεις" ότι θες βασιζόμενος σε μερική ή επιλεκτική αναφορά πραγματικών γεγονότων. Και για όποιον έχει επιδερμική σχέση με τα γεγονότα, τα φούμαρα περνάνε.

 

Rover τσέκαρε να δεις σαν ποσοστό πόσοι σκοτώνονται στην Αμερική από πυροβόλα όπλα (συν αυτοκτονίες) και πόσοι εδώ στην Ελλάδα (συν τους αυτοκτονήσαντες στο στρατό), νομίζω θα εκπλαγείς με τη σύγκριση.

 

Δε χρειάζεται όπλο για να σκοτώσεις αβέρτα και ανεύθυνα. Δες τα αντίστοιχα ποσοστά για θανάτους από τροχαία και η Ελλάδα βγαίνει πρωταθλήτρια μακράν.

 

Λίγο μέτρο & περαιτέρω γνώση δεν βλάπτει πρωτού δέσεις κόμπο ότι 300 εκατομμύρια άνθρωποι (συν πλην μερικά εκατομμύρια) είναι για το πέος και ψυχάκηδες.

 

Ξεκολλήστε επιτέλους.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βρε Jasemeister χωρίς να θέλω να θείξω κανέναν την φράση την πέταξα για την ειρωνία του πραγματος... απο εκει και πέρα γιατί γίνεται τόση μεγάλη κουβέντα για αυτο δεν καταλαβαίνω... και όσον αφορά τα τροχαία και τα πυρολόβα όπλα αυτα οφείλωνται πιστεύω σε ένα μεγάλο ποσοστό στην ανευθηνότητα και στην μ@λ@κία όλων όσων χρησιμοποιούν ένα όπλο χωρίς να έχουν ιδέα και αντιστίχως σε αυτους που κάθονται πίσω απο ένα τιμόνι... είναι άλλο πραγμα όμως να παίρνεις ένα όπλο και να καθαριζεις όποιον βρείς μπροστά σου... αυτο δεν οφείλεται σε ανευθηνότητα... Μάλλον σε τέτοιες περιπτώσεις κάτι άλλο δεν πηγαίνει καλά...

Συγχώρεσε με και διόρθωσε με αν κάνω κάποιο λάθος...

 

Παρ' όλα αυτα πάλι καλά που άνοιξες καινουργιο thread για αυτό το θέμα...

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ζησει 5 ολοκληρα χρονια απο τη ζωη μου στις ΗΠΑ (οσο ΗΠΑ τελος παντων μπορει να θεωρηθει η Νεα Υορκη... :lol: ) και την εχω γυρισει επι 6 μηνες με αυτοκινητο οποτε μαλλον μπορω να εκφερω γνωμη εκ των εσω και οχι εκ των...εξω...

 

Η Αμερικη ειναι οσον αφορα τους κατοικους της ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ΟΛΕΣ οι υπολοιπες χωρες του κοσμου : τα ποσοστα ΜΑΛΑΚΙΑΣ, ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ,ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ & ΒΛΑΚΕΙΑΣ ειναι 100% ΤΑ ΙΔΙΑ.

 

Αυτο που αλλαζει ειναι οτι το ποσοστο αξιοποιησης των ΤΑΛΕΝΤΩΝ,ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ & ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ειναι σαφως μεγαλυτερο του μεσου Ελληνικου ορου και οτι το ΚΡΑΤΟΣ (εχοντας ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ρολο) λειτουργει δραματικα καλυτερα σε ολους τους τομεις...

 

 

Κατα τα αλλα ειναι μια πανεμορφη χωρα που ΠΡΕΠΕΙ να επισκεφθει κανεις και μια χωρα που ΣΥΝΗΘΩΣ οι ΑΞΙΟΙ προχωρουν μπροστα (οχι παντα αλλα συνηθως....) με σκληρη δουλεια βεβαια και οχι βολεμενοι απο καποιον ημετερο κατα τα βαλκανικα προτυπα...

 

Α, αν ειναι να αρχισετε τις ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ τυπου "διαμαρτυριες", "πορειες για τα δικαιωματα των αναξιοπαθουντων δημοσιων υπαλληλων" και αλλα τετοια φαιδρα να ξερετε οτι το 99,9% των Αμερικανων τα θεωρουν "κουμμουνιστικες αηδιες" και θα φατε ΠΟΛΥ ξυλο......

 

Απο την αλλη αν ειναι να διαμαρτυρηθειτε για κατι ΣΟΒΑΡΟ (βλ.Martin Luther King,Iraq war κτλ) θα βρειτε πολλες χιλιαδες αλλων ανθρωπων να πορευονται μαζι σας....(οχι ΔΕΝ ειναι ολοι οι Αμερικανοι οπαδοι του Bush ισα-ισα οι περισσοτεροι ντρεπονται που τον εχουν προεδρο....)

 

Η ελευθερια της γνωμης στην Αμερικη ειναι πολυ πιο ισχυρη απο οτι στην Ελλαδα κατα την ταπεινη μου γνωμη.... :wink:

 

Α,και κατι ακομα ...κουκουλοφοροι και αλλα τετοια ΔΕΝ υπαρχουν.....

 

Επισης ο μεσος Αμερικανος ειναι πιο "αγαθος" απο τον Ελληνα γιατι ιστορικα δεν εχει περασει ολα αυτα τα μαυρα και αραχνα που εχει περασει στο παρελθον ο Ελληνας και ετσι η φυλη αυτη δεν εχει "μπολιαστει" με την ΔΥΣΠΙΣΤΙΑ ,τον "εαυτουλισμο" & τον "εξυπνακισμο" του μεσου Ελληνα γιατια απλα δεν χρειαστηκε να αναπτυξει τετοιες "δεξιοτητες" (οι οποιες οπως στην Ελλαδα σιγα σιγα μεταβληθηκαν ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ του λαου)

 

Ομως ΤΟ μεγαλυτερο της προβλημα (και αυτο που σε λιγο καιρο,δηλ. 100-200 χρονια,θα την καταστρεψει τελικα) ειναι η ασυληπτη κοινωνικη ανισοτητα η οποια εχει οδηγησει σε μια μη αναστρεψιμη εκρηξη ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ η οποια πλεον ειναι συνιφασμενη με την καθημερινοτητα του μεσου Αμερικανου κανοντας τον να ζει μια "φοβισμενη" ζωη.....η μια ζωη μεσα σε "γκετο" ασφαλειας (που δεν ειναι ζωη βεβαια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk δεν μπορω παρα να συμφωνήσω με όσα λες το θέμα όμως δεν είναι κατα πόσο η αμερική αξιοποιεί τα ταλέντα και το πώς αντιμετωπίζει τις διαδηλώσεις... το θέμα είναι αυτο...

 

 

Ομως ΤΟ μεγαλυτερο της προβλημα (και αυτο που σε λιγο καιρο,δηλ. 100-200 χρονια,θα την καταστρεψει τελικα) ειναι η ασυληπτη κοινωνικη ανισοτητα η οποια εχει οδηγησει σε μια μη αναστρεψιμη εκρηξη ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ η οποια πλεον ειναι συνιφασμενη με την καθημερινοτητα του μεσου Αμερικανου κανοντας τον να ζει μια "φοβισμενη" ζωη.....η μια ζωη μεσα σε "γκετο" ασφαλειας (που δεν ειναι ζωη βεβαια...)

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ΔΕΝ αλλαζει και βεβαια αυτο ειναι που θα την "τελειωσει" τελικα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αμερικάνοι είναι βλαχοαμερικανάκια, οι γάλλοι είναι σωβινιστές και gay ταυτόχρονα, οι εγγλέζοι είναι κρυόκωλοι και βρωμιάρηδες, οι ιτάλοι μαφιόζοι απατεώνες, οι γερμανοί βάρβαροι και ουγκ, οι εβραίοι φιλάργυροι συνωμότες και οι έλληνες είμαστε οι καλυτεροτερο(...)τεροι και πάντα αδικημένοι.

 

και η αμερική δε θα πέσει παρά μόνο όταν το πάρει απόφαση ο Λιακόπουλος πίνοντας τσάι με τον Πούτιν και τον γέροντα Δαμαλιανό τον ερημίτη .-

 

τα στερεότυπα είναι εύκολα και βολικά. τα ρεαλιστικά συμπεράσματα για το σύνολο του πληθυσμού και την εικόνα μιας χώρας δε μπορεί να ναι ούτε εντελώς καταδικαστικά ούτε διθυραμβικά.

 

γενικά πάντως συμφωνώ με το superfunk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ να εβλεπα τι θα συνεβαινε,αν οι Ελληνες

ηταν 80.000.000 -οσο δηλαδη μονο η Νεα Υορκη.Mαλλον

κανενας εμφυλιος....

 

Μην ξεχναμε οτι οσο μεγαλυτερος ο πληθυσμος,τοσο πιο

πολυ αυξανονται τα % ποσοστα ηλιθιοτητας...

Συμφωνω εν γενει με τον Superfunk

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστι ειναι....Κατα τη γνωμη μου ομως η ΑΜΕΡΙΚΗ δεν προκειται ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ να πλησιάσει εστω και για λιγο την ΕΛΛΑΔΑ....Οχι στην οργανωση και σε ολα τα προηγουμενα που πολυ σωστα ανεφερε ο superfunk, αλλά στο να γίνει εστω και για ελαχιστο (η Αμερική) ΕΛΛΑΔΑ!!!!

 

Ξερετε πιστευω τι εννοώ....Ψυχη ελληνική δεν προκειται να εχουν ποτε!!! Εμεις εχουμε καθε δικαιωμα να ειμαστε Ελληνες αυτοί δεν εχουν κανενα δικαιωμα να ειναι!!!

 

Ρατσιστικό λίγο; Εμ τι να κανουμε!!!!

Φιλικά...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου