Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη μας για την Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ρε bro χαλάρωσε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης' date=' ειδικά μετά την ιστορική μας κουβέντα/διαφωνία/ξεκατίνιασμα με θέμα τους.... Manowar![/quote']

 

Καλά που ήμουν να κράξω να χαρώ;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α' date=' αν ειναι να αρχισετε τις ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ τυπου "διαμαρτυριες", "πορειες για τα δικαιωματα των αναξιοπαθουντων δημοσιων υπαλληλων" και αλλα τετοια φαιδρα ......

 

αχαχα..αυτο μου αρεσε...και ποιο πολυ μου αρεσε που δεν το ειχες γραψει στην αρχη αλλα το εκανες edit μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και κάμποσα ποστ διατρανώνεις την άγνοιά σου απέναντι σε ανθρώπους που έχουν περάσει μέρος της ζωής τους στις ΗΠΑ και τολμάς να βάζεις απέναντι τις πεποιθήσεις τις δικές σου και των φίλων σου, οι οποίες πεποιθήσεις... για ποιον ακριβώς λόγο πρέπει να μας ενδιαφέρουν;

 

Αν δεν τολμήσει δεν θα αποκτήσει και ποτέ του άποψη... γιατί να μην μας ενδιαφέρει η άποψή του; Επειδή είναι (μάλλον) μικρός; Φόρουμ δημοκρατικό έχουμε. Εμένα με ενδιαφέρει (ή μάλλον με ενδιαφέρει να μπορεί να πει την άποψή του όποτε θέλει) αν και του είπα ότι δεν συμφωνώ επ' ουδενί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τολμήσει δεν θα αποκτήσει και ποτέ του άποψη... γιατί να μην μας ενδιαφέρει η άποψή του; Επειδή είναι (μάλλον) μικρός; Φόρουμ δημοκρατικό έχουμε. Εμένα με ενδιαφέρει (ή μάλλον με ενδιαφέρει να μπορεί να πει την άποψή του όποτε θέλει) αν και του είπα ότι δεν συμφωνώ επ' ουδενί.

 

Νομίζω ότι δεν έγινα κατανοητός. Πρώτον, δεν είναι υποχρεωτικό να έχουμε άποψη για όλα (π.χ., εγώ δεν έχω καμία διατυπώσιμη άποψη για την Αμερική, οπότε αρκέστηκα να ακούω τι λένε όσοι ξέρουν). Είναι μόνο γνώρισμα του νεο-ελληνάρα που ο Tamaman υπερασπίζεται να πιστεύει ότι πρέπει συνέχεια να κάνει τον πολύξερο (ο ελληνάρας, όχι ο Tamaman).

Δεύτερον, μπορεί μεν να έχουμε άποψη για κάτι, αλλά παρουσία κάποιου που σαφώς γνωρίζει περισσότερα πρέπει (αν όχι να παρατήσουμε την άποψή μας) τουλάχιστον να την διατυπώνουμε πιο ήπια.

 

Η δημοκρατία για να λειτουργήσει χρειάζεται καλή πληροφόρηση. Καλή πληροφόρηση διεκδικούμε εδώ μέσα, τίποτε περισσότερο ή λιγότερο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο jasemeister εχει δικιο....πραγματικά...και του ζητω συγγνωμη γιατι εγω ειπα κατι παραπανω που στο κατω κατω δεν ισχυει....ουτως ή άλλως τι ξέρω εγω από Αμερική....

 

τώρα το μόνο που δεν μου φαινεται και πολυ παραξενο ειναι οτι οπου και να εισαι στην Ελλάδα επικρατεί Αντιαμερικανικό στοιχειο...λαθος μεγαλο το ξερω...δεν χρειαζεται....

 

σου θυμιζω ότι και για τους Έλληνες το ίδιο επικρατεί παντού....αλλά παντού όμως...σπουδάζω Ιταλία και έχοντας φίλους εδώ ξέρω τι νιώθουν για μας...αλλο τι δειχνουν και αλλο τι νιωθουν...και δεν συμβαινει μονο εδω αυτο....και στη Γερμανια που εχω φιλους που σπουδαζουν τα ιδια μου λενε....δεν τους ειμαστε καθολου συμπαθεις.....δυστυχώς....(βεβαια οχι και σε όλους)....τελοςπα....πιστευω οτι και για τους Έλληνες στην Αμερική ετσι θα πιστευουν....τελοςπα...

 

παντως αυτό που μετραει πανω απο ολα ειναι οτι κανενας δεν εχει το δικαιωμα να προσβαλλει την εθνικοτητα κανενος....όπως έκανα εγω πριν, εν αγνοία μου, αλλά δεν έχει σημασία....συγγνώμη κα πάλι....

 

φιλικά παιδιά....σόρυ για την πολυλογία.... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κι εγω εχω ζησει μερικα χρονια αμερικη ρε παιδια, και το οτι υπαρχει αντιαμερικανισμος στην ελλαδα ειναι παρανοηση. δεν νομιζω να υπαρχουν πολλες πιο φιλοαμερικανικες χωρες στον κοσμο. οποιος νομιζει οτι ο μεσος ελληνας, που ονειρευεται καινουργια κινητα, τζιπακια, 50ιντσες τηλεορασεις και πληρωνει το ενα εκτο του μισθου του για ενα φιρματο τζην (αν το προτειναν αυτο σε αμερικανο θα γελαγε μεχρι μεθαυριο) ειναι αντιαμερικανος, ας το ξανασκεφτει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άλλο πράμα είναι ο τρόπος ζωής και άλλο τι δηλώνεις. Βλέπεις Alter εδώ λέμε για τα "αμερικανάκια", αλλά στον καθρέφτη δεν κοιταζόμαστε να δούμε τα χάλια μας!

 

Τώρα όσον αφορά το ότι μας σιχαίνονται οι υπόλοιποι, δεν ισχύει. Απλά δεν μας δίνουν σημασία. Είμαστε γιαυτούς 1 απλός λαός και τπτ άλλο.

 

Βλέπετε ώρες ώρες η νοοτροπία του Έλληνα μου θυμίζει αυτές της ιστορίας με τις πάπιες της Ρώμης, που τις πηγαίνανε για σφάξιμο και αυτές φώναζαν κι έλεγαν ότι είναι άδικο καθώς πριν πολλά χρόνια, οι πρόγονοί τους έσωσαν με τις κραυγές τους την Ρώμη. Έτσι και εμείς, πρέπει ντε και καλά για κάτι που κάναμε πριν 2000 και βάλε χρόνια, όλος ο πλανήτης να μας χρωστάει αιώνια χάρη και να μας κάνει πάντα τα χατήρια! Και οι υπόλοιποι λαοί δεν κοιτάνε ούτε καν 50 χρόνια πίσω, παρά μόνο μπροστά!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και εμείς, πρέπει ντε και καλά για κάτι που κάναμε πριν 2000 και βάλε χρόνια, όλος ο πλανήτης να μας χρωστάει αιώνια χάρη και να μας κάνει πάντα τα χατήρια! Και οι υπόλοιποι λαοί δεν κοιτάνε ούτε καν 50 χρόνια πίσω, παρά μόνο μπροστά!
+100........... το μεγαλυτερο προβλημα που εχει ο νεοελληνας σημερα ειναι αυτο το κομπλεξ "ανωτεροτητας" που απορρεει απο το γεγονος οτι βλακωδως πιστευει οτι ειναι ο συνεχιστης του Θεμιστοκλη και του Λεωνιδα!!.........Για να τα λεμε ομως ολα ,κατι αναλογο ισως να πιστευει και ο αμερικανος για τους......"rest of the world" οπως μας αποκαλει ολους συληβδην....η διαφορα βεβαια ειναι οτι αμερικανος το κανει κυριως λογω αγνοιας ,ενω ο ελληνας λογω αλαζονειας..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμγωνήσω σε όλα longshadow.

Απλά να πω όμως ότι ατύπως ο Αμερικανός τώρα το "δικαιούται" να το πιστεύει. Τώρα εξουσιάζει και κάνει ότι θέλει στον κόσμο και οι υπόλοιποι τον ακολουθούν!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου