Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη μας για την Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή ταινία wasted sunsets, που αποτυπώνει τις αγωνίες των νεοαφιχθέντων μεταναστών, σε μία κοινωνία που αγωνίζεται να σταθεί στα ποδια της και να κάνει κουμάντο φτιάχνοντας ένα σύστημα.

 

Δείχνει πόσο πάλεψαν φατρίες, και συγκεκριμμένα ανθρώπινες μονάδες, για την επιβίωσή τους σε έναν νέο κόσμο σε ένα κράμα κουλτούρας που ήταν στα σπάργανα, και καταδυκνύει τις "παιδικές ασθένειες" του συστήματος αυτού πίσω από συμφέροντα εύπορων μεταναστών.

 

Ειδικά η στιγμή της υποχρεοτικής στράτευσης, στην ταινία όπου όποιος είχε χρήματα την απέφευγε δείχνει πολλά και καθρεφτίζει τις κοινωνικές ανισότητες της εποχής.

 

Ωστόσο, πράγματα άλλαξαν από τότε, αλλά ποτέ ο Αμερικανός δεν περίμενε από το κράτος να τον ταίσει, να τον ποτίσει, να του βρεί δουλειά, να τον χώσει σε δημόσια έργα, και να φάνε οι ημέτεροι κλπ κλπ κλπ..... Αυτά για του Αμερικανούς είναι επιστημονική φαντασία στύλ Στάρ Τρέκ.

 

Το στάδιο του φοβοκουμουνισμού δεν ήταν ο φόβος μην τους φάνε τα πλούτη, κάθε άλλο. Επρόκειτο για την Γιγάντια σύγκρουση δύο αντιδιαμετρικά αντιθέτων κοσμοθεωριών. Όπου υπήρχε η μία απλά δεν χώραγε η άλλη.

 

Οι μέν είχαν Μακάρθι και την CIA, οι άλλοι είχαν τον ευγενικότατο κύριο Μπέρια, ή τον Αντόνοβ, την SMERSH, και την NKVD, στην Αμερική φυλακίστηκαν και στιγματίστηκαν, ενώ στην ΕΣΣΔ, έπαιζαν πόλο με τις Αρκούδες στα γκούλαγκ στην Σιβηρία, και σε άλλα στρατόπεδα εργασίας.

Το εκπληκτικό για την ΕΣΣΔ δεν είναι τα γκούλαγκ, το εκπληκτικό είναι ότι και ενώ ο ψυχρός πόλεμος είχε παρέλθει ανεπηστρεπτί, όταν ήθελες να πιάσεις δουλειά σε δημόσια υπηρεσία, ελεγχόνταν ακόμα και αν στον Μεγάλο πατριωτικό πόλεμο (Β'ΠΠ) ο πατέρας σου ή ο παππούς σου είχε θεωρηθεί προδότης της Μητέρας πατρίδας!!!! (αλλά αυτό είναι τεράστια κουβέντα.)

 

Τώρα για το στάδιο της τρομοκρατίας, οι Αμερικανοί είναι πιό υποψιασμένοι και δεν τρώνε τόσο πολύ κουτόχορτο. Ξέρουν ότι υπάρχουν πολιτικά κίνητρα από πίσω.... Αλλά το ότι ποτίζεται φίλε ποτίζεται και μάλιστα με το παραπάνω!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το στάδιο του φοβοκουμουνισμού δεν ήταν ο φόβος μην τους φάνε τα πλούτη' date=' κάθε άλλο. Επρόκειτο για την Γιγάντια σύγκρουση δύο αντιδιαμετρικά αντιθέτων κοσμοθεωριών. Όπου υπήρχε η μία απλά δεν χώραγε η άλλη.

[/quote']

 

Μην το πηγαίνεις σε συγκρούσεις κοσμοθεωριών, γιατί, όπως τελικά αποδείχθηκε, όλα αυτά ήταν του κώλου, και δεν ήταν τίποτα άλλο παρά προπαγανδιστικά εργαλεία της άρχουσας τάξης και στις δυο πλευρές (ναι, το παραδέχομαι :lol: ) που εξυπηρετούσαν τις δικές της επιδιώξεις. Για την ΕΣΣΔ ας συζητήσουμε σε άλλο τόπικ, και άποψη έχω και κανένα πρόβλημα να την εκφράσω, αλλά, επίτρεψε μου να επιμείνω, ότι στις ΗΠΑ η προπαγάνδα δούλεψε ακριβώς έτσι, όχι στους κομμουνιστές που θα σας πάρουν την περιουσία σας, με τραγικό αποτέλεσμα, πάρα πολλοί άνθρωποι, οι περισσότεροι εκ των οποίων πολύ λίγη σχέση είχαν με τον κομμουνισμό, και μέσα σε αυτούς καλλιτέχνες, σκηνοθέτες κλπ, να συναντήσουν σοβαρά βιοποριστικά προβλήματα. Και βεβαίως αυτό το κυνήγι μαγισσών είχε σοβαρά οικονομικά συμφέροντα να στηρίξει, μην ξεχνάμε ότι ακολούθησε χρονικά μετά από ένα κρας και ένα Σικάγο του 36.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να απαντήσετε και θα εξηγήσω γιατί:

 

Είμαι γεννημένος στην Αμερική (στο Houston, Texas - ναι από κει που είναι και ο Τζωρτζ Νταμπγα Μπους) από Έλληνες γονείς & ζω στην Ελλάδα μόνιμα. Έχω συγγενείς κάθε βαθμού & Έλληνες φίλους σε όλες τις πολιτείες (εκτός Χαβάης & Αλάσκας) & κυριολεκτικά να σκάσω μύτη αύριο σε μια απ'τις 50 πολιτείες υπάρχει κάποιος γνωστός να βρεθεί δίπλα μου.

 

Πληροφοριακά οι γονείς μου έκαναν μεταπτυχιακά στο Virginia Tech που έγινε το μακελειό πρόσφατα και μάλιστα ο πατέρας μου ήξερε τον καθηγητή που σκοτώθηκε.

 

Εκτός της Αμερικής έχω μείνει 2 χρόνια στην Ολλανδία (ζηλέψτε μπαφόβιοι) & έχω σπουδάσει 4 χρόνια στην Αγγλία. Έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ευρώπη.

 

Αισθάνομαι Αμερικάνος όσο και Έλληνας και το αντίστροφο και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που έχω 2 χώρες καταγωγής που αγαπάω το ίδιο. Έχω την τύχη να έχω γνωρίσει αρκετούς λαούς.

 

Όπως καταλαβαίνετε όταν κάποιος πετάει στο χαλαρό ότι ο Αμερικάνος είναι μαλάκας, με χτυπάει σε πολλά σημεία όπως:

 

1. Γιατί είμαι και Αμερικάνος και Έλληνας (και αντιστρόφως) ,

2. Γιατί ένα σεβαστό ποσοστό Αμερικάνων είναι Έλληνες,

3. Γιατί το λένε με μίσος & φθόνο χωρίς να ξέρουν γιατί & χωρίς να ξέρουν το παραμικρό για αυτούς.

 

Πραγματικά όπου και να σταθεί κανείς το γενικό αίσθημα είναι αντιαμερικανικό εδώ στην Ελλάδα.

 

Να'λεγα ρε παιδιά να υπήρχε λόγος, δικαίωμα του καθενός να έχει μια άποψη και είμαι ο πρώτος που θα την σεβαστεί. Και το κάνω πάρα πολλά χρόνια.

 

Αλλά όχι έτσι όπως έχουμε καταντήσει σε στυλ Μπάμπη Σουγιά ακόμα και σ'αυτό το θεμα.

 

Αυτό που με στενοχωρεί ιδιαίτερα είναι το πόσο χαλαρά μισούμε, γενικά. Έτυχε και ήμουν στην Αμερική στην επίθεση του 9/11 και μάλιστα ήταν να φύγω από κει 2 μέρες αφ'οτου έγινε η επίθεση. Όταν μίλησα με τον πατέρα μου κάποιες ώρες μετά την επίθεση που ήταν στην Ελλάδα μου είπε ότι σε κάποια κανάλια (θυμάμαι στο MEGA σίγουρα) είχαν βγει και έλεγαν "καλά να πάθουν, το άξιζαν".

 

Έλεος ρε παιδιά δεν είχε προλάβει να κρυώσει το αίμα τόσων νεκρών και βγήκαμε εμείς οι Έλληνες να χαρούμε με τη δυστυχία και τον θάνατο του άλλου!

 

Είναι δυνατόν ακόμα και σε ένα φόρουμ για τη μουσική και την καλλιτεχνική έκφραση να πετάει κανείς σε κάθε ξεκάρφωτη ευκαιρία σχόλια τύπου: "αμερικανάκια, μαλάκες αμερικάνοι, ανώμαλοι, ψυχάκηδες, σατανάδες".

 

Τουλάχιστον χαίρομαι που αρκετοί από μας ξέρουν τι τους γίνεται.

 

Ας μην είμαστε τόσο προκατειλημένοι χωρίς λόγο.

 

Και να μην ξεχνάμε ότι έχουν βοηθήσει και οι Έλληνες στο να χτιστεί η Αμερική και συμβάλλουν αρκετά σ'αυτό που είναι τώρα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδικη γνωμη για την Αμερικη που εχω ειναι απο φιλους μου που εχουν παει, καθως και απο μια ξαδερφη μου, μονιμη κατοικο στην Καλιφορνια.

 

Το κακο που εχουν(απ οτι μου εχει πει η ξαδερφη μου) ειναι οτι δεν εχουν ουσιαστικη ενημερωση για το τι γινεται στο κοσμο και ενα "αλλο ματι" για το τι γινεται στην Αμερικη. Απο κει και περα μου εχει πει ακριβως αυτα τα πραγματα που περιγραψατε αρκετοι παραπανω.

 

Οι φιλοι μου που πηγαν Αμερικη, εντυπωσιαστηκαν με το ποσο ευγενικοι και ευδιαθετοι ηταν οπως επισης και "αγαθοι"(με την καλη εννοια). Και το συμπερασμα τους ως προς το "γιατι δεν ξερουν τοσα πολλα πραγματα που γινονται στο κοσμο" (περα απο το παραπανω που ειπα) ειναι οτι ζουν σε μια χωρα στην οποια ενας μεσο Αμερικανος εχει οτι μπορει να θελησει ενας μεσος ανθρωπος. Πραγμα το οποιο σε βγαζει απο το τρυπακι του να εχεις "υπαρξιακα".

 

 

Το συμπερασμα μου ειναι πως εχουν αυτη την αντιμετωπιση της ζωης επειδη δεν εχουν το "ευπωπαικο υποβαθρο" (που κανενα απο τα 2 δεν ειναι καλο ή κακο) που υποτιθεται λογω πολιτισμικου παρελθοντος, βλεπεις τα πραγματα απο μια διαφορετικη γωνια. Το οποιο συμβαδιζει και με αυτα που εχετε πει πιο πανω.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και ο υπολοιπος κοσμος δεν ξερει τι συμβαινει στην...Αμερικη..το εχουμε σκεφτει ποτε αυτο?

Ειναι μια αχανης χωρα και για αυτο ακριβως δεν μπορουμε να την χαρακτηρισουμε με στερεοτυπα......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες στο τραίνο παρατηρούσα 4 Αμερικανίδες (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν ήταν τελικά αλλα λόγο προφοράς και αποκλεισμού άλλων φυλών λόγο εμφάνισης υποθέτω πως ναι)και

σκεφτόμουν οτι μοιάζουμε αρκετά' date='στα ρούχα ως ένα σημείο στο attitude,στο humor κλπ. [/quote']

 

Που σημαίνει ότι ή αυτοί Ελληνίζουν (μπάααα) :roll:

ή εμείς Αμερικανίσαμε (oh yup) yup.gif

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jason το τι αισθανεσαι αμερικανος φαινετε,αλλα δεν νομιζω να εχεις ζησει τοσο καιρο και εσυ εκει για να εκφερεις γνωμη για το πραγματα εκει,και οχι για τους ανθρωπους που ξερεις....ασε που οσους αμερικανους εχω γνωρισει εγω μου λενε για το ποσο φοβερα ειναι εκει ,και τι ανθρωποι των σπηλαιων ειμαστρε εμεις..!

το οτι χαρηκαμε με την συκγρουση που εγινε στους διδιμους λεει πααααρα πολλα, φιλε jason,γιατι εμεις σαν ελληνες εχουμες δειξει πολλες φορες το ποσο αγαπαμε τους αλλους λαους,και ποσο θελουμε να βοηθεισουμε αν εχουν καποιο προβλημα!βλεπε σεισμο τουρκιας!αρα το οτι χαρηκαμε,δεν μας λεει ελληναρες,αλλα οτι ειχαμε τοσο πολυ τρελαθει με αυτα που εκανε αυτη η χωρα!!δεν ειμαστε καθολου ελληναρες σε αυτο το θεμα!

δηλ οποιος θεωρει τους αμερικανους μαλακες ας πουμε δεν ξερει τι του γινετε,και οποιος τους συμπαθει ξερει???γιατι?οι αμερικανοι θεωρουντε ,γενικα ψυχοπαθεις,απο παρα πολλους λαους πιστευω και οχι μονο απο τους ελληναρες!!!!

και να σου πω και κατι αλλο ?μην το παιρνεις πρωσοπικα το θεμα,κανενας δεν μιλησε για εσενα,οσο αμερικανος και να αισθανεσαι,δεν ειπε κακο για εσενα,και εγω που σε ξερω λεω στους αλλους οτι εισαι στην εξαιρεσει που δεν ανηκεις σε αυτους τους αμερικανους που ειναι προβατα και λενε σε ολα ναι,και ξερω οτι δεν υποστιριζεις κανενα απο τους πολεμους που εχουν γινει...ενω αλλοι γουσταρουν κι ολας!!!

βαλε τα θυματα απο τους διδιμους,και βαλε τα θυματα απο ολους τους αλλους πολεμους που γινανε μετα για την τρομοκρατια!!και για τελος θελω να πω,οτι ειμαι σιγουρος οτι αν ζουσες εκει,και η κουβεντα δεν ειχε ξεκινησει με κοντρα,θα συμφωνουσες και εσυ οτι κατι δεν παει καλα με αυτη την χωρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι χαρηκαμε με την συκγρουση που εγινε στους διδιμους λεει πααααρα πολλα, φιλε jason,

 

ναι ποσο καφροι ειμαστε... :roll: α, και μιλα για τον εαυτο σου γιατι εγω λυπηθηκα παρα πολυ....

 

 

 

γιατι εμεις σαν ελληνες εχουμες δειξει πολλες φορες το ποσο αγαπαμε τους αλλους λαους,και ποσο θελουμε να βοηθεισουμε αν εχουν καποιο προβλημα!

 

ενω οι Αμερικανοι δεν βοηθησαν ποτε ε?? :roll: για κανε ενα Google για HARRY TRUMAN ....(ακομα σε καμμια σπηλια στη Γκιωνα θα ησουν/ημουν χωρις αυτον......)

 

 

αλλα δεν νομιζω να εχεις ζησει τοσο καιρο και εσυ εκει για να εκφερεις γνωμη για το πραγματα εκει,και οχι για τους ανθρωπους που ξερεις..

 

εχει γεννηθει εκει ο ανθρωπος και εχει ζησει καιρο εκει, το ξεκαθαρισε αλλωστε.....

 

δηλ οποιος θεωρει τους αμερικανους μαλακες ας πουμε δεν ξερει τι του γινετε,

 

συ ειπας..... :lol:

 

 

 

οι αμερικανοι θεωρουντε ,γενικα ψυχοπαθεις,απο παρα πολλους λαους πιστευω και οχι μονο απο τους ελληναρες!!!!

 

βεβαια απο....πολλους λαους (οι οποιοι κατα πλειοψηφια κανουν κλειτοριδοεκτομη στις γυναικες,τις εχουν σαν τα ζωα και ζωνουν 5χρονα με βομβες....αρα ειναι απολυτα λογικοι..... :twisted: )

 

αλλωστε οι Ελληνες εχουν αποδειξει πολλες φορες ποσο.... λογικοι ειναι για αυτο και σε αντιθεση με τους Αμερικανους κυριαρχουν στον πλανητη.... :lol:

 

λεω στους αλλους οτι εισαι στην εξαιρεσει που δεν ανηκεις σε αυτους τους αμερικανους που ειναι προβατα και λενε σε ολα ναι,και ξερω οτι δεν υποστιριζεις κανενα απο τους πολεμους που εχουν γινει...ενω αλλοι γουσταρουν κι ολας!

 

δηλαδη εχεις παει πολλες φορες στην Αμερικη και τα ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΑΥΤΑ...ετσι δεν ειναι.....γιατι σε διαβεβαιωνω (γιατι εγω εχω ζησει εκει πολυ καιρο και εχω συνεχη επαφη με τις ΗΠΑ) οτι οι Αμερικανοι ,οπως και οι Ελληνες δεν ειναι ολοι ιδιοι και οτι σε γενικες γραμμες ειναι ΟΣΟ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ & ΕΜΕΙΣ αλλα και οσο "μαγκες" ειμαστε και εμεις.....το να προσδιδεις εθνικα χαρακτηριστικα σε ενα λαο με τετοια ευκολια ειδικα σε μια χωρα ΤΟΣΟ ΤΕΡΑΣΤΙΑ και με τοσους ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ανθρωπους ειναι το λιγοτερο ΑΦΕΛΕΣ.....(& επικινδυνο....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι χαρηκαμε με την συκγρουση που εγινε στους διδιμους λεει πααααρα πολλα, φιλε jason

 

Μην μιλάς στον πληθυντικό γιατί εκφράζεις τον εαυτό σου - εμένα πχ. όχι. Και άλλους πολλούς επίσης. Ευτυχώς. Εγώ τότε είχα σοκαριστεί.

 

Όταν μίλησα με τον πατέρα μου κάποιες ώρες μετά την επίθεση που ήταν στην Ελλάδα μου είπε ότι σε κάποια κανάλια (θυμάμαι στο MEGA σίγουρα) είχαν βγει και έλεγαν "καλά να πάθουν, το άξιζαν".

 

Δεν ήμουν στην Ελλάδα τότε. Είναι αλήθεια αυτό; Και σε εθνικό δίκτυο τηλεόρασης;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρένο έχω μείνει εκεί σύνολο 10 χρόνια (χώρια που το 2001 κάθισα εκεί 3 μήνες) και κρατάω συνεχή επαφή.

 

Αισθάνομαι Έλληνας και Αμερικάνος και το αντίστροφο, όχι απλά american boy.

 

Πάντως εμείς μιας και γνωριζόμαστε εκτός ΝΟΙΖ (μιας και είμαι ο...νονός της ΤΑΜΑ σου :D ) μπορούμε να τα πούμε και κατ'ιδίαν γιατί μέσα από φόρουμ μπορούν εύκολα να ξεκινήσουν παρεξηγήσεις χωρίς λόγο.

 

Αλλά δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε δεν αναφέρομαι και σε σένα καθόλου γιατί σε ξέρω & με ξέρεις καλύτερα από ότι θα μπορούσε κανείς μέσα από φόρουμ.

 

bloody_sunday έτσι μου είπε ο πατέρας μου και θυμάμαι ότι σίγουρα ήταν κάποιος σε ένα πάνελ στο MEGA. Πάντως και εγώ όταν γύρισα έβλεπα γενικά ένα τέτοιο κλίμα "καλά να πάθουν" στην τηλεόραση & στον κόσμο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου