Προς το περιεχόμενο

Η γνώμη μας για την Αμερική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ela ρε σεις μην ξενερωνετε....πλακα κανω....

nemoo και pastelius πλάκα κανω ρε σεις....

 

ουτως ή άλλως για μαλάκες μιλάμε...τους Αμερικάνους.....

 

Πλάκα κανω!!! :D :D :D :wink: :wink:

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες στο τραίνο παρατηρούσα 4 Αμερικανίδες (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν ήταν τελικά αλλα λόγο προφοράς και αποκλεισμού άλλων φυλών λόγο εμφάνισης υποθέτω πως ναι)και

σκεφτόμουν οτι μοιάζουμε αρκετά,στα ρούχα ως ένα σημείο στο attitude,στο humor κλπ. Βλέπω ένα σωρό ευρωπαίους τουρίστες κάθε μέρα και οι τύποι είναι αντε γεια (αλήθεια όλη αυτή τη σαβούρα που φοράνε για ρούχα που πάνε και τη βρίσκουν;)

Οκ δεν είναι και η μοναδική εμπειρία που είχα απ'τον αμερικάνικο λαό 20 λεπτά δίπλα σε αγνώστους απλά ήταν πολύ πρόσφατο και είπα να το αναφέρω. :D

 

Θα ήθελα πάρα πολύ να ταξιδέψω αμερική αν και που να πρωτοπας;Σε ζηλεύω Superfunk,εσένα και τα 5 χρόνια σου εκεί!Ελπίζω να ήταν ένα όμορφο κομμάτι στη ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά να πω κι εγώ ότι στην Ελλάδα (σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χώρες) είναι στην μόδα ένας άκρατος αντιαμερικανισμός και δίχως 1 επιχείρημα! Δλδ όταν ρωτάω κάποιον γιατί είναι τρέφει τόση αηδία γι' αυτούς, απαντά πάντα με αερολογίες, θεωρητικολογίες και άλλα που από ένα σημείο και μετά ούτε αυτός καταλαβαίνει τι λέει! :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέφτηκα το Washington DC, στην Βιρτζίνια, για την ακρίβεια στην περιοχή Alexandria, το 1993 το καλοκαίρι για έναν ολόκληρο μήνα. Οι εντυπώσεις μου είναι όπως του superfunk, είτε το θέλουμε είτε δεν το θέλουμε είναι η σύγχρονη Ρώμη του 60 - 100 μ.Χ.

 

Όντως ο όρος "Αμερικανάκια" ΔΕΝ υπάρχει, ούτε είδα κανένα "Αμερικανάκι" στον ένα μήνα. Ο όρος αυτός είναι Ελληνική εφεύρεση για να καταδείξει την και καλά τσαχπινογαργαλιά του Ελληναρά έναντι του Αμερικανού τουρίστα στα mid 60s & 70s.

 

Μιά χαρά παιδιά ήταν οι φίλοι & φίλες του εξαδέλφου μου, απλά άλλος ήταν Γερμανικής καταγωγής, άλλος Ιρανικής, άλλος Ολλανδικής, άλλος Ιρλανδικής, και μερικοί πάππου προσπάπου Βρετανικής.

 

Το συνοθύλευμα αυτό των λαών, φανταστείτε ότι συνενοήθηκε, βρήκε σύστημα, και "κατέκτησε" τον κόσμο σε 50 χρόνια.

 

Οι Έλληνες το κάναν αυτό αλλά πρίν 2000 χρόνια, και από τότε παίζουμε πάγκο σνομπάροντας κάθε τι που είναι πιό εξελιγμένο από εμάς.

 

Σας πληροφωρώ ότι είναι όντως η Γη της επαγγελίας, η Χώρα των περιορισμένων πλέον, αλλά δεν παύει να είναι, των ευκαιριών ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΤΑΡΑΔΕΣ & ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ανθρώπους. Εκεί τα πτυχία έχουν επίπεδο, εξαρτάται από ποιό Πανεπηστημιακό Ίδρυμα αποφοίτησες, ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ τα πτυχία, Ό,ΤΙ αξίζεις αμοίβεσαι. Αν το Company εκεί που έλεγε η Θεία μου έχει ανάγκη π.χ από αυτή την ειδικότητα και συ την έχεις, θα πάρεις π.χ τόσα $$$$ και thats all!!! Δεν έχει παζάρια, άμα αξίζεις τα παίρνεις και τέρμα.

 

Βέβαια υπάρχουν και οι loosers, του στύλ κοκκινομάλης μαλιάς μουσάτος, καθιστός έξω από ένα σαντουιτσάδικο στο Georgetown, να σου λέει gimme a quarter, for sandwitch, αλλά κατά τα άλλα he was pround to be an American. :roll:

 

Τους έχουμε καταθίξει και βγάλει πολλές φορές το όνομα.... όμως καμιά σχέση. Έχουν συνείδηση, λόγο, άποψη, και πάνω από Όλα ΣΥΣΤΗΜΑ, όπως και να είναι αυτό μας αρέσει δεν μας αρέσει πάντως σε γενικά πλαίσια ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.

 

Βασικά εκεί άμα δεν έχεις λεφτά πεθαίνεις στην ψάθα. Δεν υπάρχει κρατικό σύστημα υγείας, του στύλ ΙΚΑ. Αλλά άμα δεν μπορείς να βγάλεις λεφτά στην Αμερική είσαι ΠΑΝΙΒΛΑΞ! Έστω και για να ζήσεις σαν άνθρωπος.

 

Επίσης καμία σχέση με τις ταινίες..... πολύ σημαντικό αυτό. Υπάρχουν σαφώς φτωχοί και άποροι, αλλά σε 200.000.000 και βάλε ψυχές δεν είναι όλοι δουλευταράδες. Μπορείς να καθαρίζεις π.χ πισίνες και να τσιμπάς 15$ την ώρα αλλά δεν πάει κανείς. Πάνε οι Μεξικάνοι και οι Σπανιόλοι όπως τους έλεγαν εκεί. Υπάρχουν δουλειές και ΟΧΙ απαραίτητα βαριές και βρώμικες, που απλά δεν τις κάνουν. Το να δουλεύεις εκεί σε Τραπεζικό οργανισμό π.χ Ταμίας ή απλός υπάλληλος θεωρείται κατάντια και είναι από τις πιό χαμηλά αμοιβώμενες εργασίες (αλλά δεν είναι ντροπή ό, τι δουλειά και να κάνεις), ενώ εδώ π.χ στην Ελλάδα άμα δουλεύεις σε τράπεζα είναι τρέλα είναι καλή φάση είναι σίγουρη δουλειά.....(Μιλάω για τις Κρατικές τράπεζες π.χ)

 

Έχουμε τρελές διαφορές σαν λαοί σαν συνήθειες αλλά τες πα... Η άποψη μου είναι ότι αξίζει να πάει κανείς Χίλιες φορές και βάλε από το να πάει τσάρκα στην Ευρώπη...... άλλο επίπεδο....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α,και βεβαια να μη ξεχναμε οτι απο τα 300 εκ των Αμερικανων τα 2 ειναι....ΕΛΛΗΝΕΣ. :wink: (που σε δυσκολες εποχες ζουσαν ΟΛΟΥΣ τους υπολοιπους Ελληνες που ειχαν ξεμεινει στην Ελλαδα και τωρα τους ανταμειβουμε λεγοντας τους Βλαχοελληνοαμερικανους..... :cry: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με Superfunk (εκτός φυσικά από το σημείο με τις "κουμουνιστικές αηδίες" - έξις, δευτέρα φύσις γαρ :lol: ) και να τονίσω δυο σημεία όπως τα έχω συμπεράνει εγώ, που θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε καλύτερα τους Αμερικάνους.

 

Η Αμερική είναι μια χώρα χωρίς ιστορία και χωρίς παραδόσεις. Ότι φτιάχτηκε, φτιάχτηκε χάρις στη δύναμη των μεταναστών από το 17αι. και μετά. Δε χρησιμοποιήθηκαν καθόλου, παραδόσεις, καταβολές κλπ, αλλά μονάχα η προσωπική δύναμη του καθενός να επιβιώσει και να επιτύχει. Και αυτή η προσωπική τους δύναμη έγινε το πιστεύω τους. Την έλλειψη κοινωνικών παραδόσεων φρόντισαν και την αντικατέστησαν επιτυχώς με "θεσμούς" (institutions) τους οποίους τηρούν ευλαβικά, και όποιος συλλαμβάνεται κλέπτων οπώρας τιμωρείται αυστηρά.

 

Κάτι που θα ήθελα να πω, είναι για το χαρακτηρισμό που τους δίνουμε ελαφρά τη καρδία, ότι δηλαδή οι Αμερικάνοι είναι συλλήβδην βλάκες. Αυτό είναι κάτι που κατά τη γνώμη μου δε στέκει με τίποτα, απλά οι Αμερικάνοι, άνθρωποι σαν κι εμάς, έχουν τελείως διαφορετική κουλτούρα, και το πρόβλημα το έχουμε εμείς, όταν σα στενόμυαλοι δε μπορούμε να το αντιληφθούμε αυτό.

 

Η Αμερική είναι η χώρα από την οποία για πάνω από ένα αιώνα προέρχονται πολλές από τις πρωτοποριακές ιδέες της επιστήμης και της τέχνης , η χώρα που ο έξυπνος και ο εφευρετικός, από όποια χώρα και να προέρχεται, θα βρει χώρο να δημιουργήσει.

 

Έχει περάσει και δύσκολες εποχές στην ιστορία της, οι δυο κυριότερες κατά τη γνώμη είναι ο Αντικομμουνισμός της εποχής του Μακάρθι, και η σημερινή τρομοφοβία και τρομοφαγία. Αναμφίβολα και η χώρα αυτή, όπως όλες εξάλλου, έχει τις αντιθέσεις της, ταξικές, κοινωνικές, πολιτισμικές και ιδεολογικές, και νομίζω ότι αυτές οι δυο συγκυρίες βρίσκονται σε φάση Β, και δείχνουν ότι και τότε και σήμερα υπάρχει μια σχεδόν απόλυτη επιβολή στις πιο προοδευτικές ιδέες. Ο Αμερικάνικος λαός ποτίζεται με λίγο παραπάνω τρόμο στις φλέβες του από όσο χρειάζεται, τη μια με τους κομμουνιστές που θα του πάρουν τα πλούτη του, την άλλη με τους τρομοκράτες ¶ραβες που τους πολεμάνε, και θα τολμούσα να ισχυριστώ ότι αυτός ο τρόμος πλασάρεται έντεχνα για λόγους που αποτελούν μια διαφορετική κουβέντα.

 

Ψιλοάσχετο: Δείτε, όποιος δεν έχει δει, την ταινία "Συμμορίες της Νέας Υόρκης"

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου