Προς το περιεχόμενο

Michael Jackson and Slash


SPYROID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά να κάνω μια επισήμανση....ακούστε λίγο τα live videaκια του youtube με τον slash... δεν παίζει ότι ναναι στα περισσότερα σημεία?! δεν το λέω με κακία... είναι απο τους αγαπημένους μου κιθαρίστο-μουσκούς.... αλλά μιλάμε πρέπει ναχει κάνει πααααααααααααααααααααάρα πολλά takes...για να πετύχει riff και solos στους δίσκους! :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά να κάνω μια επισήμανση....ακούστε λίγο τα live videaκια του youtube με τον slash... δεν παίζει ότι ναναι στα περισσότερα σημεία?! δεν το λέω με κακία... είναι απο τους αγαπημένους μου κιθαρίστο-μουσκούς....

 

+1000

αν και απο τους αγαπημενους μου και εμενα οταν ειδα αυτα τα βιντεακια εφαγα μεγαλη ξενερα...οτι να ναι ρε γαμωτο...αλλα παρολαυτα respect!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μαλιστα δεν δεχτηκε χρηματα απτον michael :wink:

 

Ορίστε???? 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

και μιλάμε για το best-selling album of all time!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η μαγκιά που έχει ο Slash (μια από τις πολλές) είναι ότι το παίξιμό του, εκτός από συναισθηματικό (έχω διαβάσει ότι σε ηχογραφήσεις των album του ο ήχος του δεν ήταν σταθερός - έπαιζε διαφορετικά από μέρα σε μέρα επειδή τη μια ήταν καλά και την άλλη είχε τις μαύρες του) είναι και παίξιμο που αποφεύγει τις πεντατονικές! Όλοι όσοι παίζουν κιθάρα ξέρουν πόσο δύσκολο είναι να τις αποφύγεις 100% στο παίξιμό σου, κι αυτό διότι σου έχουν κολλήσει στο μυαλό, είναι η εύκολη λύση και πάντα καταφεύγεις εκεί όταν σου στερέψουν οι ιδέες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλα το να είσαι inconsistent στο παιξιμό σου είναι καλο?! διαφωνώ πλήρως ...ο καλός κιθαρίστας πρέπει να είναι πάντα καλός... ιδίως αν είναι τόσο καλοπληρωμένος...

μην το πάρεις στραβά ...αλήθεια λατρεύω slash και τα κομμάτια του... αλλά ειλικρινά αν πήγαινα σε live και άκουγα τόση φαλτσαδούρα....θα πέταγα μπουκάλι!

επίσης περι πεντατονικής.... δηλαδή ο slash δεν παίζει πεντατονικά!??? δεν νομίζω...

μα είναι τόσο ωραία κλίμακα...γιατι την υποτιμούν όλοι?!?! σνιφ σνιφ...κλαψ ...λιγμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και ο VH και ο Slash ήταν και είναι εκπληκτικοί κιθαρίστες καθένας στο στυλ του. Απλά ο Slash σε κάποια live ήταν παραπάνω λιώμα απ' το φυσιολογικό (drugs, drinks) και έπαιζε ότι κάτσει . Πάντως επειδή έχω δει και videakia που είναι ψιλοsobber έπαιζε καταπληκτικά. Ο VH ήταν πιο ακαδημαικού τύπου κιθαρίστας. Δύσκολα άλλαζε νότες στα live και έτσι γλίτωνε και τις κακοτοπιές. Πάντως ακούστε με προσοχή το solo στο paradice city. Σίγουρα τα γρήγορα κατεβατά είναι της στιγμής και υπάρχουν και takes ενωμένα. Αnyway VH kai Slash αποτελούν θεούς της ηλεκτρικής κιθάρας με μοναδική προσωπικότητα στον ήχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η μαγκιά που έχει ο Slash (μια από τις πολλές) είναι ότι το παίξιμό του' date=' εκτός από συναισθηματικό (έχω διαβάσει ότι σε ηχογραφήσεις των album του ο ήχος του δεν ήταν σταθερός - έπαιζε διαφορετικά από μέρα σε μέρα επειδή τη μια ήταν καλά και την άλλη είχε τις μαύρες του) είναι και παίξιμο που αποφεύγει τις πεντατονικές! Όλοι όσοι παίζουν κιθάρα ξέρουν πόσο δύσκολο είναι [b']να τις αποφύγεις 100% στο παίξιμό σου[/b], κι αυτό διότι σου έχουν κολλήσει στο μυαλό, είναι η εύκολη λύση και πάντα καταφεύγεις εκεί όταν σου στερέψουν οι ιδέες.

ο slash αποφευγει τις πεντατονικες???ανεκδοτο ειναι αυτο?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μαλιστα δεν δεχτηκε χρηματα απτον michael :wink:

 

Ορίστε???? 8O 8O 8O 8O 8O 8O

 

και μιλάμε για το best-selling album of all time!!!!!

ε ναι αλλα φαντασου ποσο διαφημιστηκε το ονομα του.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο slash αποφευγει τις πεντατονικες???ανεκδοτο ειναι αυτο?

 

Νομίζω ότι μιλούσα σοβαρά... Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν λέμε ότι κάποιος παίζει πεντατονική κάθε φορά που παίζει μια αλληλουχία διαστήματος 3ης και 2ας. Θα ήταν αδύνατον να υπάρξει κάποια μουσική φράση. Σαν να προσπαθούσε κάποιος να μιλήσει ελληνικά χωρίς το γράμμα "α". Και ο Slash κατά τη γνώμη μου είναι από τους κιθαρίστες που παίζουν πολύ λιγότερες πεντατονικές από το mainstream.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου