Προς το περιεχόμενο

πριν logic....τωρα??????


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To cubase SX3 ειναι μια χαρά πρόγραμμα ,ιδιο με το nuendo που ειναι

πιο πολύ για post production και surrounding.

Tα plug-ins δεν ειναι πρόβλημα, κυκλοφορούν τοσα free VST

και πολυ καλής ποιότητας, ακριβώς γιατι το CUBASE ειναι το ποιο διαδεδομένο προγραμμα για PC,τουλάχιστον στην Ευρώπη.

Αυτο ειναι κατι που πρεπει καποιος να το λαβει υποψιν του ,

οταν πρεπει να μεταφέρει files, σε καποιο άλλο studio πχ,

τα περισσοτερα εχουν nuendo ή pro-tools (διαβάζονται SX files μέσω OMF).

Απο την άλλη πρεπει να ομολογήσω οτι ποτε δεν χρησιμοποίησα

Sonar, ακολουθώ το cubase απο τις πρώτες του μέρες στον Atari

και δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To cubase SX3 ειναι μια χαρά πρόγραμμα ' date='ιδιο με το nuendo που ειναι

πιο πολύ για post production και surrounding.[/quote']

Πραγματικά, το Nuendo είναι χρησιμότερο απ'το SX για surround 10.2, κάποια post production features και τα διάφορα universal πρωτόκολλα που χρησιμοποιεί (στα οποία οφείλεται και η τεράστια διαφορά τιμής).

Αυτο ειναι κατι που πρεπει καποιος να το λαβει υποψιν του' date=' οταν πρεπει να μεταφέρει files, σε καποιο άλλο studio πχ,

τα περισσοτερα εχουν nuendo ή pro-tools (διαβάζονται SX files μέσω OMF). [/quote']

Είσαι σίγουρος ότι το SX υποστηρίζει OMF; Είχα την εντύπωση ότι μόνο το Nuendo το υποστηρίζει.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cubase SX3 ειναι μια χαρά πρόγραμμα
Σωστό αυτό. Μία σπάνια ομολογημένη αλήθεια όμως, είναι ότι το σημερινό cubase δεν έχει καμία σχέση με το cubase της εποχής του Atari. Για την ακρίβεια Cubase δεν υπάρχει πλέον, υπάρχουν μόνο δύο εκδόσεις του Nuendo (ούτως ειπείν) μία ακριβή και μία φθηνή. Το παλιό καλό interface του Cubase που συνδύαζε άριστα τη νοοτροπία του pattern-based sequencer με το timeline, έχει χαθεί. Οπότε το επιχείρημα του ότι "παίζω με cubase επειδή το ξέρω από την εποχή του atari" κατά τη γνώμη μου δεν ευσταθεί και πολύ. Αν όμως από την άλλη είναι να μάθεις ένα νέο πρόγραμμα ούτως ή άλλως, τότε υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες επιλογές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι το SX υποστηρίζει OMF; Είχα την εντύπωση ότι μόνο το Nuendo το υποστηρίζει.

 

Ασφαλώς ,απο την λειτουργία :file>import(ή export)>OMF.

 

Και το Sonar υποστηρίζει OMF παντως,οποτε εχουμε κι εκει συμβατότητα

με Protools.

 

Οσον αφορά το τωρινό με το παλιό Cubase ,και βέβαια δεν ειναι το ίδιο,

εχουν περάσει και τοσα χρόνια,και τα προγράμματα εχουν εξελιχθεί

κυρίως σε εργαλεία ψηφιακής ηχογράφισης ,ενώ τοτε καναμε μονο

sequencing και λίγο scoring.Τα προγράμματα αυτά ειναι πολύπλοκα

γιατί εχουν πολλές δυνατοτητες.

Αν καποιος δεν τις εχει ανάγκη υπάρχουν κι ευκολότερα για να κάνει

την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός είναι οτι τις δυνατοτητες του Logic 5 θα τις δούμε (και αν) σε άλλα PC προγράμματα πολύ αργότερα. ¶ρα δεν βλέπω τον λόγο για εγκατάλειψη αυτού...

Η λύση στο πρόβλημα των Logic users είναι σίγουρα η σταδιακή μετάβαση σε Mac.

Τα άλλοστε Pc πλέον έχουν μείνει πολύ πίσω σε τεχνολογία. Μία αγορά G5 έστω και με δώσεις θα σε κρατήσει για πολλά χρόνια μιας και τα PC δεν θα δούνε σοβαρό και σταθερό 64bit Επεξεργαστή με 64bit Λειτουργικό και 64bit Software την επόμενη πενταετεία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άλλοστε Pc πλέον έχουν μείνει πολύ πίσω σε τεχνολογία. Μία αγορά G5 έστω και με δώσεις θα σε κρατήσει για πολλά χρόνια μιας και τα PC δεν θα δούνε σοβαρό και σταθερό 64bit Επεξεργαστή με 64bit Λειτουργικό και 64bit Software την επόμενη πενταετεία!!!

 

Εγώ θέλω κάποιος να μου πει, πως βγαίνουν αυτά τα συμπεράσματα.

Αλλά θα μου πεις εδώ ένας παλιός πρόεδρος της ΙΒΜ, το 60, έλεγε ότι δεν υπάρχει αγορά για τους προσωπικούς υπολογιστές, εσύ εδώ κολλάς;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός είναι οτι τις δυνατοτητες του Logic 5 θα τις δούμε (και αν) σε άλλα PC προγράμματα πολύ αργότερα. ¶ρα δεν βλέπω τον λόγο για εγκατάλειψη αυτού...

8O

 

Ακριβώς το αντίθετο. Τί είχε το Logic που δεν έχει π.χ. το SX2; Για να μην πάμε στο 3... Ακόμα και το Logic 7 δεν έχει καν full PDC - σε λίγο θα'χει και το Tracktion... :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά θα μου πεις εδώ ένας παλιός πρόεδρος της ΙΒΜ' date=' το 60, έλεγε ότι δεν υπάρχει αγορά για τους προσωπικούς υπολογιστές, εσύ εδώ κολλάς;;;;;;;[/quote']

 

Κι ο Gates έλεγε ότι 640ΚΒ RAM θα ήταν υπερ-αρκετά για τον οποιονδήποτε χρήστη ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ στο μέλλον! :?

 

Σήμερα παράγγειλα τα 2GB μου... :roll:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως αν και το cubase είναι πολύ διασημότερο απτο logic πιστεύω πως έγινε σοβαρό και σταθερό πρόγραμμα με την άφιξη του SX.οι παλιότεροι cubase users καταλαβαίνουν τι λέω .συχνά κολλήματα και ασυνχρονισμοι σε αντίθεση με το σταθερότατο και trusty logic.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου