Προς το περιεχόμενο

πριν logic....τωρα??????


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SX. Η αλήθεια είναι πως δε δούλεψα ποτέ με κάτι παλιότερο απ'το SX1, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τι αρέσει στον κόσμο όσον αφορά το Logic - είναι σίγουρα υποκειμενικό, αλλά πάντα το έβρισκα non-logic.

 

Αν οι πηγές μου είναι σωστές, το Logic ήταν πρωτοποριακό σε κάποια πράγματα στο παρελθόν, αλλά αυτή τη στιγμή την πρωτοπορία σε native περιβάλλον την έχει, κατά τη γνώμη μου, η Steinberg.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

την πρωτοπορία σε native περιβάλλον την έχει' date=' κατά τη γνώμη μου, η Steinberg.[/quote'] Τι ακριβώς εννοείς όταν λες native περιβάλλον;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εξαρτώμενο από συγκεκριμένο hardware όπως τα Pro Tools. Δεν εννοώ ότι τα Pro Tools υπερέχουν, απλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και δε μπορώ να εκφέρω βέβαιη άποψη.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι πηγές μου είναι σωστές' date=' το Logic ήταν πρωτοποριακό σε κάποια πράγματα στο παρελθόν, αλλά αυτή τη στιγμή την πρωτοπορία σε native περιβάλλον την έχει, κατά τη γνώμη μου, η Steinberg.[/quote']

 

Δεν ισχύει αυτό που λές. Ανέκαθεν η Emagic ήταν ποιό μπροστά σε τεχνολογία. Αν δείς κανένα SoundOnSound σαν μέτρο σύγκρισης έχουν πάντα το logic. Ναι το SX3 πλησιάζει αρκετά το logic αλλά ρώτα τον dither πχ αν το Logic έβγενε για pc τι θα χρησημοποιούσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που ξαφνικά νοιώθω την ανάγκη να υπερασπιστώ το Logic,παρά το γεγονός οτι "μας πούλησε" που λέει κι ο WhiteNoise.Λοιπόν,ο ήχος του Logic (στα audio) είναι σαφώς ανώτερος των περισσότερων απο τα υπόλοιπα sequencers που εγώ εχω ακούσει.Ενα ζευγάρι καλά στούντιο μονιτορ θα σας πείσει.Να είναι ο αλγόριθμος που χρησιμοποιεί;Να είναι το γεγονός οτι ο κώδικάς του είναι γραμμένος πιο απλά και για αυτό δεν "κρεμάει",την ιδια ώρα που το Cubase παρουσιάζει συχνά απώλεια συγχρονισμού;Δεν ξερω,πάντως για δυό χρόνια που το χρησιμοποιώ,ζήτημα να "κόλλησε" δύο φορές.Τέλος,το automation του Logic είναι σαφώς πιο εύχρηστο.Αυτά για την ιστορία.Τώρα,η αλήθεια είναι πως σύντομα το καημένο το Logic 5.5 δεν θα μπορεί να υποστηρίζει τα νεα VST και άλλες πολύπλοκες εφαρμογές.Απο φίλους εχω ακούσει οτι το Cubase SX3 έχει λύσει τα προβλήματά του και "τρέχει" μια χαρά.Εγώ μάλλον εκεί θα πάω,πιθανότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι ο αλγόριθμος που χρησιμοποιεί;

Να είναι το Pow-r Dithering; Το έχει έπίσης το Samplitude και το Sonar 4. Δεν το έχουν τα προγράμματα της Steinberg.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρένθεση θα ήθελα να κάνω...δεν έχω δει το interface των logic 6 ή 7 αλλά του 5 είναι πολύ άσχημο σε σχέση με cubase sx και μετά.. πραγματικά χαίρεσαι να το βλέπεις το SX2, τα πάντα είναι ωραία (σχεδον) απο buttons μεχρι faders χρώματα κ.α. Το logic κατα την ταπεινή μου άποψη είναι παλαιολιθικής αισθητικής αν και μου αρέσει παρα πολύ το γεγονός ότι στο καινούργιο έχει δίπλα απο κάθε track εικονίδια με όργανα.

Φυσικά δεν κάνω λόγο για την ποιότητα του προγράμματος αλλα μόνο για τον εικαστικό του χαρακτήρα...προσωπικά δεν το έχω δουλέψει και μπορεί να τα παραλέω αλλα σαν πρώτη ματια....

Χώρίς πραγματική ουσία η παρένθεσή μου απλά ένιωσα την ανάγκη να το αναφέρω, δείτε για παράδειγμα το g5, απο μέσα άνεση και απ'έξω εμφάνιση, τέλειος συνδιασμός. ¶ και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω.. είναι ανόητο κάποιος να σκάσει ένα σωρό λεφτά για το g5 και να βάλει πάνω cubase και οχι logic?? θέλω να πώ θα είναι σαν να μην εκμεταλεύεται το μηχάνημα 100%?? χρόνια πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι μια σύγκριση Cubase SX και logic ειναι άσκοπη

απο τη στιγμή που το logic δεν εξελίσσεται πια στο pc.

Αυτες οι ιστορίες για κολλήματα του υπολογιστη στο cubase

δεν νομίζω οτι ευσταθούν πια,μην ξεχνάμε και ποσα σπασμένα

κυκλοφορούσαν κι επίσης το σωστό σεταρισμα ενος pc ειναι μια

σοβαρή υπόθεση,ακριβώς γιατι το pc μπορεις να το συναρμολογήσεις.

Eτσι οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούσαν μακιντος ειχαν πάντα

σταθερότερα (και ακριβώτερα ) μηχανήματα.

Οι πιο σοβαρες ζημιές που εχω πάθει ηταν οταν μου χαλασε

ένας δίσκος ή σε μια διακοπή ρεύματος και όχι απο κόλλημα

του cubase.Aλλωστε οταν χρησιμοποιείς χρόνια ενα πρόγραμμα

ή ενα μηχάνημα μαθαίνεις σιγά-σιγα τα χούγια του και τα όρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι πηγές μου είναι σωστές' date=' το Logic ήταν πρωτοποριακό σε κάποια πράγματα στο παρελθόν, αλλά αυτή τη στιγμή την πρωτοπορία σε native περιβάλλον την έχει, κατά τη γνώμη μου, η Steinberg.[/quote']

 

Δεν ισχύει αυτό που λές. Ανέκαθεν η Emagic ήταν ποιό μπροστά σε τεχνολογία. Αν δείς κανένα SoundOnSound σαν μέτρο σύγκρισης έχουν πάντα το logic. Ναι το SX3 πλησιάζει αρκετά το logic αλλά ρώτα τον dither πχ αν το Logic έβγενε για pc τι θα χρησημοποιούσε;

 

Το Logic έχει ήδη αποκλείσει το VST πρωτόκολλο που κάποτε υποστήριζε - κίνηση προς τα πίσω κατά τη γνώμη μου. Επίσης, τουλάχιστον μέχρι την προηγούμενη έκδοση είχε περιορισμό στις εξόδους που μπορούσαν να έχουν AU instruments (16, το BFD έβγαζε 17...). Τώρα, στην έκδοση 7 δεν έχουν ενσωματώσει ακόμα full plug-in delay compensation - βασικότατο για χρήστες DSP καρτών και όχι μόνο. Ακόμα και τα περισσότερα convolution reverbs και γενικά convolution επεξεργαστές εμφανίζουν delay. Η χρήση επιπλέον plug-ins για compensation είναι τουλάχιστον παλαιολιθική όταν SX, Samplitude, Sonar, Digital Performer (πιθανότατα και το επερχόμενο Tracktion 2) έχουν.

 

Και επειδή είμαι συνδρομητής στο Sound on Sound, απ'τη στιγμή που βγήκε το Nuendo 2, μάλλον αυτό είναι το μέτρο σύγκρισης όσον αφορά "hardware-independent and cross platform(άρα πάει το Logic) audio production software". (Γενικότερα, μέτρο σύγκρισης είναι το industry standard, τα Pro Tools):

 

Nuendo 2 review on SOS

 

Ξαναλέω, βέβαια, ότι σημασία έχει και τι βολεύει τον καθένα. Εμένα μου φαίνεται πολύ πιο κοντά στο στήσιμο ενός πραγματικού studio το interface της Steinberg παρά του Logic, Sonar κτλ., αλλά αν το έβλεπαν όλοι έτσι, δε 8α υπήρχαν τα υπόλοιπα sequencers. :wink:

 

Όσον αφορά το θέμα του ήχου, πάλι μου ακούγεται πιο neutral το Nuendo, αλλά έχω ακούσει εκπληκτικές παραγωγές από χρήστες όλων των sequencers - στο κάτω-κάτω, σκεφτείτε τις τεράστιες διαφορές ήχου που είχαν τα διάφορα tape recorders και που χρησιμοποιούνται ακόμα (συγκριτικό) και παρ'αυτά πόσους υπέροχους δίσκους απολαμβάνουμε.

 

Τέλος, το σημαντικότερο:

 

Καλή χρονιά σε όλους!!! :D

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι μια σύγκριση Cubase SX και logic ειναι άσκοπη

απο τη στιγμή που το logic δεν εξελίσσεται πια στο pc.

Αυτες οι ιστορίες για κολλήματα του υπολογιστη στο cubase

δεν νομίζω οτι ευσταθούν πια' date='μην ξεχνάμε και ποσα σπασμένα

κυκλοφορούσαν κι επίσης το σωστό σεταρισμα ενος pc ειναι μια

σοβαρή υπόθεση,ακριβώς γιατι το pc μπορεις να το συναρμολογήσεις.

Eτσι οι επαγγελματίες που χρησιμοποιούσαν μακιντος ειχαν πάντα

σταθερότερα (και ακριβώτερα ) μηχανήματα.

Οι πιο σοβαρες ζημιές που εχω πάθει ηταν οταν μου χαλασε

ένας δίσκος ή σε μια διακοπή ρεύματος και όχι απο κόλλημα

του cubase.Aλλωστε οταν χρησιμοποιείς χρόνια ενα πρόγραμμα

ή ενα μηχάνημα μαθαίνεις σιγά-σιγα τα χούγια του και τα όρια του.[/quote']

 

Σωστός! :D

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου