Προς το περιεχόμενο

πριν logic....τωρα??????


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aλλωστε οταν χρησιμοποιείς χρόνια ενα πρόγραμμα

ή ενα μηχάνημα μαθαίνεις σιγά-σιγα τα χούγια του και τα όρια του.

Το κακό είναι ότι σου ζητάνε να το πληρώσεις πριν μάθεις τα χούγια και τα όριά του. ¶σε που τα χούγια και τα όρια είναι συνήθως διαφορετικά από αυτά που λέει η διαφημιστική μπροσούρα. Αν είχαμε την δυνατότητα να το πληρώναμε μετά από μακροχρόνια χρήση και ανάλογα με το πόσο ικανοποιημένοι μείναμε, τότε σε κάποιες εταιρείες αντί για λεφτά θα στέλναμε... λουκέτα!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να συγκρινει κανεις και να παρει σαφη αποτελεσματα πρεπει το συστημα του να ειναι υψηλων προδιαγραφων. Εστω και ενα σημειο να ειναι υποδιεστερο τοτε το ακουσμα προσαρμοζεται σε αυτο το επιπεδο. Με λιγα λογια με τι Digital to Analog με τι καλωδιωσεις και με τι μονιτορ. Πρεπει το υλικο συγκρισης να ειναι απο μικροφωνα και απο ακουστικα οργανα, Ο ηλεκτικος και παραμορφωμενος ηχος δεν σου δινει σαφη εικονα. Με τετοιες προδιαγραφες λοιπον το Steinberg σου προσφερει μια στενη ρηχη και χωρις παρουσια λασπη καο το παλαιο logic που δοκιμασα ειναι οτι πιο φυσικοτερο εχω ακουσει σε ψηφιακο. Ειχε παρουσια πιο ανοιχτη στερεοφωνια και ζωντανια, μιλαμε για πολυ ζωντανια.Εγω οτα τις ακουσα κοντεψα να φυγω απο την καρεκλα. Χρησημποιουσα Cubase απο το Atari πηγα μετα στα Apple με Performer και απο το 1999 σε PC και Nuendo / Cubase . Εως το καλοκαιρι θα ειμαι παλι στα Mac. Δυσαρεστη εξελιξη γιατι κοστιζει αλα τα εχω παρει στο κρανιο με το δουλεμα της Steinberg.

 

Καλη χρονια να εχουμε και να τα συζηταμε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Aiolos, στο είπανε (και θα σου το πούνε) και οι άλλοι, θα στο πω και εγώ ώστε να μην έχεις καμμία δικαιολογία: μην πάρεις (ή ξανά-πάρεις) Macintosh. Μην πέσεις θύμα της ψευδούς νοοτροπίας που λέει ότι PC έχουν μόνο όσοι δεν έχουν τα απαραίτητα χρήματα για Mac. Εγώ με Mac ξεκίνησα, τα πέταξα και τώρα κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή μαζί τους (επειδή κάποιοι επιμένουν να τα έχουν) τρελαίνομαι. Κάτσε εδώ , κάνε αυτά που θα σου πει ο dither, και θα βρεθείς να έχεις PCάκι που οι Macintoshάδες για να το δουν πρέπει να κάνουν ευχέλαιο*... Ξέρω τι σου λέω... Κάνε υπομονή και θα ανταμοιφθείς.

 

*άσε που θα σου περισσέψουν και λεφτά για να πάρεις δίσκους, μεταχειρισμένο αυτοκίνητο, καταίφια κλπ :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι πιστευω πως δεν θα ξαναδουμε logic στο pc δυστυχως.

Γιατι?γιατι πολυ απλα η emagic ανοικει στην mac πλεον,την αγορασε.ειναι δικη της εταιρια.

η mac παλι απτην πλευρα της,βλεπει τι γινετε με την πειρατεια,και αφου δεν βγαζει τοσα οσα θα επρεπε απτις πωλησεις softwares προσπαθει να πουλα οσα περισσοτερα "μηχανακια" μπορει με το να βγαζει προγραματα συμβατα μονο σε mac...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Όταν στη δεκαετία του 90 εγκατέλειψα με πόνο το mac power pc μου, παρέα με το logic ':('

(γιατί βαρέθηκα να ...κυκλοφορώ ferrari σε δρόμους με ...λακούβες ) ,ανακάλυψα την cakewalke.Χμμμ τώρα πια ο...40 χρόνια φούρναρης έχει ένα μόνιμα ζωγραφισμένο χαμόγελο ':D'

στο πρόσωπό του...

Sonar 4.01 και ..ξερό 96 khz 24 bit trasparent ψωμί...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια, εχει δουλεψει ποτε κανεις με pro tools? Αξιζουν τα 2600 ευρω για τα pro tools le και το digi002?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από την εποχή της Αudiomedia (παναγιτσα μου τι εφιαλτη θυμηθηκα πάλι...)

τα pro tools σαν DAW ήταν το χαράτσι της "Digiδώστεμουφράγκα" ως τίμημα στο πράγματι κορυφαίο hardware που πρόσφερε στα πακέτα της...Η γνώμη μου

καλό το digi002 σαν audio interface (αν και δεν θα τ'αγόραζα...) αλλά ειδικά το pro tools le θέλει και λίγο βίτσιο να δουλέψεις μαζί του...:wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωταω γιατι βρισκω υπερβολικα τα 2600. Με 1300 ευρω περνεις μια Mackie onyx μαζι με την firewire καρτα και απο εκει και περα διαλεγεις οτι λογισμικο θελεις. Εχεις και μακραν καλυτερη κονσολα με περισσοτερες δυνατοτητες. Τα pro tools μαζι με τα hardware τους ανεκαθεν μου φαινοταν λιγο ποζεραδικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Τα pro tools μαζι με τα hardware τους ανεκαθεν μου φαινοταν λιγο ποζεραδικα....

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, άλλωστε οποιοδήποτε προιόν με την "ταμπέλα " high end έστω και αν την φέρει κατ ευφημισμόν, ειναι υπερτιμημένο..Αντικειμενικά λοιπόν όπως ξεκάθαρα σου είπε και ο dither, δεν αξίζουν τα λεφτά τους..έλα όμως που -στα δικά μου αυτιά- ο ήχος τους έχει..."κάτι" :wink: τι να πεις, ίσως αν τα αυτιά είχαν και τσέπη..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου