Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός video-nuendo


Thunder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶λλο δούλεψε , και άλλο συγχρονίζεται απόλυτα σε μεγάλο χρονικό διάστημα. Φυσικά και θα δούλευε. Αλλά πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα "time drifting" διότι δεν χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και word clock για να μεταφράζεις τις αλλαγές ταχύτητας του SMPTE σε αλλαγές Sample clock (εξαιτίας του transport) . Ακόμα και ψηφιακό να ήταν το μέσο που συγχρόνιζες πχ ADAT πάλι θα χρειαζόσουν Word clock για να έχεις slave το cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε thunder

Χρησιμοποιώ το syncman plus σε postproduction και το video (thomson beta digital) έχει slave το nuendo.Τρέχει μια χαρά. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Η μόνη διαφορά είναι οτι το midi out του το βάζω σε ενα tascam us-428 controller που μου χρησιμεύει σαν επιφάνεια για transportation του nuendo και πάει στο pc με usb. Λειτουργεί κανονικά όμως και χωρίς το us-428 αν το βάλεις κατευθείαν σε midi είσοδο στην κάρτα ήχου σου. Aπλά κάνεις τις λειτουργίες στο nuendo κανονικά με ποντίκι και πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδιά

Κι εμένα δεν δειχνει προβλημα Για μιαμισυ ωρα διαρκεια και με πολλα μπρος πισω δεν εχασε τιποτα.Αν κανει κατι θα σας πω νεωτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ακόμα γιατί διακόπτεις το συγχρονισμό. Όποτε πατάς stop ή κάνεις rewind o συγχρονισμός ξαναγίνεται από την αρχή. Μπορείς να δεις πραγματικά αν είναι "frame accurate" ο συγχρονισμός σου αν αντιγράψεις ενα audio κανάλι που βρίσκεται στο video σε ένα κανάλι στο cubase και τα βάλεις να παίξουν για ένα χρονικό διάστημα μερικών λεπτών χωρίς να τα διακόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου