Προς το περιεχόμενο

Οι Αντιπρόσωποι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω κάνει πωλητής μουσικών οργάνων, αλλα απο πελάτης έχω κλείσει κοντά στα 25 χρόνια.

Κρίνοντας απο τον εαυτό μου εχω δεί οτι πολλές φορές το πρόβλημα είναι ότι και εγώ δεν ξέρω τι θέλω. Ειτε παρασυρμένος απο την διαφήμιση, ίσως σε κακή ψυχολογική κατάσταση αναζητώντας μια "αγορά εξοπλισμού" (το γνωστό σύνδρομο GAS) ή δεν ξέρω τι άλλο. Οπότε και την καλλίτερη διάθεση να έχει ο άλλος ... τι να μου εξηγήσει.

 

Επίσης πολλες φορές δεν έχει εμπειρία απο τις δικές μου ανάγκες. Για παράδειγμα εγω παίζω ζωντανή μουσική σε θέατρο όπου οι ανάγκες είναι τελείως διαφορετικές απο ενα κλασικό live, είτε σε μονιτορ, είτε σε εφφε, είτε σε ενισχυτές, είτε σε ότι άλλο σκεφτείς και ακόμα και εγω πηγαίνω πολλές φορές "ψάχνοντας" για λύσεις σε νέοεμφανιζόμενα προβλήματα.

 

Πόσες φορές δεν έχουμε δεί σε posts ερωτήσεις του τύπου

 

- Ποιος είναι ο καλλίτερος μαγνήτης ...

- Το καλλίτερο εφφε ... στα 15 ευρώ.

- Ο πιο γ**ατος λαμπάτος ενιχυτής με 3 και 60.

 

και πάντα λείπουν οι συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί.

 

Πιστεύω οτι χρειάζεται χρόνος και ταλέντο για να σε ψυχολογήσει ο άλλος. Εδω άλλοι είναι παντρεμένοι χρόνια και δεν καταλαβαίνουν ο ένας τον άλλο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλάμε για την ίδια αντιπροσωπια που διαφημίζει ως εκπληκτική προσφορα το πρώτο Fantom synth στα 2200 ευρώ, την στιγμή που στο thomann το καινούργιο FantomX κάνει...2000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τώρα συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... Από τη μία έχεις το Στόλλα που είναι αντιπρόσωπος (δηλαδή με τις απολύτως υψηλότερες τιμές, πράγμα λογικό), κλέφτης ακόμα και στην αντιπροσωπεία και με ελάχιστες λιανικές πωλήσεις (αφού κανείς δεν πάει να αγοράσει ένα Fantom από εκεί). Από την άλλη είναι ο Thomann που επιτυγχάνει απίστευτες τιμές με μαζικές παραγγελίες από τη Roland, με πολύ μεγαλύτερο κοινό πωλήσεων, χωρίς αντίστοιχα τεράστιες εγκαταστάσεις και με τη γνωστή πολιτική των χαμηλών τιμών (ευτυχώς για μας). Τι μου συγκρίνεις την π**τσα με τη βούρτσα;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Τhomann και τα αντίστοιχα ξένα μαγαζιά έχουν τεράστιες εγκαταστάσεις, γι'αυτό και μπορούν να διακινούν τέτοιον όγκο προιόντων. Οι εγχώριοι απλώς προσπαθούν να βγάλουν όσο περισσότερα γίνετα.

 

Το κυριότερο είναι ότι δεν ενεργούν σαν αντιπρόσωποι, αλλά κινούνται στο ίδιο κλίμα που κινούνται όλοι στην ελλάδα. Θέλετε παράδειγμα; Πάρτε ένα τηλέφωνο σε μία αντιπροσωπεία και ρωτήστε που θα βρείτε να δοκιμάσετε κάποιο προιόν τους στην πρωτεύουσα. Θα σας πει ένα μόνο μαγαζί, άντε κι ένα δεύτερο; Τι σόι αντιπροσωπεία είναι αυτή;

 

Πως να δεις σαν αντιπροσώπους κάποια απλά μαγαζιά; Που είναι το δίκτυο πωλήσεων της ESP; Parker; Carvin; Line6; Θέλετε να πάμε και παραπέρα; Gibson; Vox; Epiphone; Yamaha; Crate; Fender;

 

Όταν εγώ πηγαίνω να δοκιμάσω κάτι συγκεκριμένο και δεν βρίσκω τίποτα, αντίθετα προσπαθούν να μου φορτώσουν φορτικά ότι τους έχει ξεμείνει και μάλιστα σε υπέρογκες τιμές και μου λένε κι ότι είναι ευκαιρία, τότε ποιά δικαιολογία υπάρχει;

 

Θέλετε συγκεκριμένα παραδείγματα; Που μπορεί να δοκιμάσει κανείς σήμερα ένα Valvetronix; Μία Clapton strat; Μία PRS (έστω τις φτηνές); Μία Epi 335 έστω; Μιλάμε για προιόντα που σε άλλες χώρες βρίσκονται πολύ εύκολα.

 

¶ρα η δικαιολογία περί αντιπροσωπείας που αναγκαστικά δίνει ψηλές τιμές δεν ευσταθεί. Απλώς προσπαθούν ακόμα να βγάλουν ότι μπορούν από εκείνους που δεν ξέρουν ή φοβούνται να κάνουν παραγγελίες από το Internet.

 

Σημειώνω ότι οι Γερμανοί δίνουν δύο χρόνια εγγύηση στα μουσικά όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αντιπρόσωπος έχει εκ των πραγμάτων υψηλές τιμές για να υποστηρίζει το δίκτυο των dealers (θεωρητικά), άσχετα αν στην Ελλάδα δεν ισχύει αυτό... Επίσης, εννοώ ότι ο Στόλλας μπορεί να έχει εγκαταστάσεις π.χ. 10 στρέμματα, σίγουρα ο Thomann θα έχει 100 στρέμματα αλλά ο Thomann πουλάει σε κόσμο 1000 φορές περισσότερο από τον Στόλλα, άρα έχει δυσανάλογες εγκαταστάσεις. Και σίγουρα ο Στόλλας έχει μόνο τις τιμές αντιπροσώπου αλλά ούτε στο ελάχιστο την εξυπηρέτηση και τις υπηρεσίες, όπως και πάρα πολλοί άλλοι αντιπρόσωποι.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Τι ανέσυρα τώρα...

 

Δεν άντεξα όμως στο πειρασμό να σας παραθέσω τον παρακάτω, σημερινό, απολαυστικό διάλογο σε γνωστό κιθαρομάγαζο των Αθηνών:

 

Α = Αγοραστής

Κ = Πωλητής

 

Α: Καλησπέρα, θα ήθελα να ακούσω ένα Fender Jazz Αμερικάνικο.

Κ: Ναι, αλλά δε γίνεται.

Α: Δηλαδή; Δεν έχετε;

Κ: Έχω, αλλά είναι στο κουτί τους.

Α: Και πως θα γίνει;

Κ: Γίνεται, αλλά αφού έχει προηγηθεί ραντεβού (σημ.: το μαζαγί ήταν άδειο και ο πωλητής καθόταν)...και αυτό έχει ένα κόστος. (σ.σ. !!!!!)

Α: ...???

Κ: Κοίταξε να δεις, έρχονται και ζητάνε πλέον μπάσα του κουτιού. Δεν μπορώ να τα ανοίγω λοιπόν γιατί δεν τ'αγοράζουνε μετά.

Α: Έρχονται επαγγελματίες να αγοράσουν Jazz και δεν τα δοκιμάζουν πρώτα; Με δουλεύετε.

Κ: Όχι, έτσι είναι. Και στο κάτω-κάτω, μιλάμε για το γνωστό, Fender Jazz. Αυτό είναι. Το παίρνεις και φεύγεις.

Α: Εγώ δεν το έχω παίξει και δεν το έχω ακούσει ποτέ. Πως θα το δοκιμάσω;

Κ: Τι να ακούσεις; Το γνωστό είναι. Υπάρχει μία ολόκληρη δισκογραφία 50 χρόνων.

Α: ...?

Α: Έχετε να μου προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο δίσκο;

Κ: ...

Α: Καλημέρα σας...

 

 

Δείγμα του εναρμονισμού μερικών στα πρότυπα του Thomann, κάνοντας πλέον "box moving"...

 

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. Γιατί "Κ" ο πωλητής; :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπληρώνω και γω ο ποταπός αγοραστής μάλλον απο τον ίδιο πωλητή Κ. στο ίδιο κατάστημα...

ναι γειά σας θα ήθελα να δοκιμάσω μια tele highway 1. αφου με βαριά καρδιά μου δίνει την υπερπολύτιμη κιθάρα στα χέρια μου και με συνδέει με ενα 15αρι Mesa...φτιάχνει ένα κακό καθαρό eq και φεύγει...παίζω λίγο με την κιθάρα δοκιμάζω τους μαγνήτες και κάποια στιγμή κάνω ένα θανασιμο λάθος εκτός απο το να παίζω ακόρντα και παίζω μισή φράση Malmnsteen και ένα sweep ...ο πωλητής Κ έρχεται με το απαθέστατο αλλα συνάμα ξυνισμένο του ύφος και μου λέει...ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ???!?!!?!??

δεν διάφωνω για την κιθαριστική μου δυνοτητα αλλά σορρυ κιόλας ....μιλάει ποτε κανείς έτσι σε πελάτη!?!?!?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου