Προς το περιεχόμενο

Οι Αντιπρόσωποι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α. Ναι, πιθανότατα είναι αστείο και προφανώς απαράδεκτο να μην μπορείς στην ουσία να δοκιμάσεις το όργανο που σε ενδιαφέρει...

Σε κάνει και αισθάνεσαι ηλίθιος, και απαντήσεις του τύπου "μα το Jazz Bass το ξέρει όλος ο κόσμος εδώ και 50 χρόνια, εσύ τί ήρθες να ακούσεις ?" έχουν στην καλύτερη περίπτωση πλάκα.

 

Β. Κάποτε έπρεπε σαν καλος πωλητής να πουλήσω αυτό που λατρεύω.

Και για να πουλήσω κιθάρες, ενισχυτές κτλ, ήμουν υποχρεωμένος 10 ώρες την ημέρα να αποδυκνείω το αυταπόδεικτο. Να κουρεύω το αυγό. Να κάνω το μαλάκα. Να χαιδεύω αυτιά. Να εξηγώ σε φραγκάτους μπαμπάδες γιατί η Les Paul είναι ουσιαστικότερη απο την B.C. Rich που ήθελε το μούλικο. Να αναλύω σε 14χρονους που μόλις ανακάλυψαν τους Maiden πως χρειάζονται κάποιον Marshall αντί για τον Yamaha που τους είπε ο κολλητός.

Να προσπαθώ φιλότιμα να πείσω τον οποιονδήποτε πως το Precision δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το τελευταίο active καφάσι της Ibanez.

Και πολλά άλλα παρόμοια που σου καταστρέφουν την οποιαδήποτε ρομαντική φιλοδοξία είχες ποτέ στο μυαλό σου πιστεύοντας πως όλοι γεννηθήκαμε με αυτιά.

Μια παρασκευή βράδυ, λίγο πρίν το κλείσιμο, σκάει ένας πιτσιρικάς με τον κολλητό που έψαχνε κιθάρα.

Ο πιτσιρικάς ήταν ο "ειδήμων" και ο έτερος ο αγοραστής. Αποδυκνείεται πως ο "αγοραστής" είναι φραγκόπουλος, και θέλει να χώσει.

Του αρέσουν πολύ οι Floyd, και του προτείνω μια USA Strat και έναν καλό ενισχυτή κοντα στο 600άρι. Τα ακούει και γουστάρει. Πετάγεται ο "ειδήμων" και με αρχίζει στο οτι οι αμερικάνικες κιθάρες είναι σκουπίδια και πως τα καλύτερα ξύλα τα έχουν οι Squier και οτι όλοι οι μουράτοι στην Αμερική παίρνουν Squier και αλλάζουν τους μαγνήτες και μπλά, μπλά, μπλά....

Κολλάω.

Οκ τους λέω, ευχαριστώ για το χρόνο σας, κλείνουμε.

Μετά απο 25 μήνες δουλειάς στο μαγαζί, και με τουλάχιστον 4 τέτοιες περιπτώσεις κάθε μέρα, όταν άκουγα παπαριές, αερολογίες, παρατηρήσεις, σχολιασμούς, τσαμπουκάδες, κτλ απο "ειδήμονες" ένιωθα πως δεν θέλω να ξαναπιάσω κιθάρα στα κωλόχερα μου.

 

Αυτή είναι μια δουλειά που δεν θέλω να ξανακάνω ποτέ.

Τώρα, όταν πηγαίνω στον φίλο μου τον Μιχάλη για χορδές και τον βλέπω καραστραβωμένο και κατσούφη, δεν ρωτάω. Απλά απολαμβάνω την εξωτερική πλευρά του ταμείου...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως ειναι πρωτο γραμμα επίθετου??? 8O

 

 

._______

.|............|

.|

.|

.|

.|

/|\

 

...........Κ-------

 

 

Γεράσιμος

Το βρήκα:Καθίκης

Σοβαρά τώρα, επειδή καίγομαι να μάθω, δώστε επιπλέον πληροφορίες. Π.χ. έχει κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας, φέρνει Fender και Gibson, τι απόλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, επειδή καίγομαι να μάθω, δώστε επιπλέον πληροφορίες. Π.χ. έχει κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας, φέρνει Fender και Gibson, τι απόλα αυτά?

 

...Αυτά !!! :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε!!

Πολυ καλο το κραξιμο!!Αν και μου πηρε 2 ωρες να τα διαβασω ολα και να κατανοησω...Αλλα να βαλω και γω την αποψη μου...

Οταν ημουν πιτσιρικος και ηθελα να παρω την κιθαρα μου πριν κανα 9αρι χρονια δεν ειχα ουτε τη δυνατοτητα για γερμανιες ουτε για πιστωτικες ουτε για τιποτα...δουλεψα ενα ολοκληρο καλοκαιρι χαμαλικι και πηγα και τα εσκασα ζεστα ζεστα στο καταστημα που φιλοξενει τις κατα κυριο λογο ibanez.....

Μετα απο κανα χρονο ξαναπερασα και του ξανααφησα τα λεφτακια μου και πηρα εναν ενισχυτη λιγο καλυτερο απο εκεινο τον αθλιο 15αρι....με κατι λιωμενες οικονομιες...

Πριν ενα μηνα ξαναπηγα και πηρα καλωδια ... πηρα και μια ζωνη ..πηρα και χορδουλες...επιασα και κουβεντα με τον πωλητη που τον θεωρω αψογο σαν ατομο...δεν ξερω ρε παιδια γιατι ...το γουσταρο το μαγαζι με τα χιλια και οτι προβλημα και αν ειχα με την κιθαρα με ενα τηλεφωνο μου λεγανε αυτο εκεινο το αλλο...Ναι θα ξαναψωνιζα απο κει ... δεν ξερω γιατι ...και χωρις να κανω συγκριση με κατι αλλο...

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι πως σε αντιμετωπιζουν ...Οταν ετρεχα να δοκιμασω κιθαρες τοτε στα νιατα μου μονο ενα μαγαζι με προσεξε...και με εχει ακομα πελατη...τα αλλα? μου δινανε κιθαρα και μου τη βαζανε σε ενισχυτη μπασου...αυτος ηταν ευκαιρος...καλο!!!

Τωρα με την πεταλιερα που πηρα ...παλι απο εδω...παλι σε τιμη thomann.. σε μια μερα μου την εφερε...την παρελαβα τεταρτη βραδυ γιατι δουλευω και δεν μπορουσα να παω πρωι...δεν ξερω γιατι αλλα και απο κει θα ξαναψωνιζα..

Αλλα ποτε..ΠΟΤΕ δεν θα αφησω κανενα να παιξει με ταλεφτακια μου...ειχα παει να δοκιμασω εναν ενισχυτη καπου ακαδημιας κοντα στο rock city..

μου εβαλε ενα peavey..ολη την ωρα σφυριζε ο ατιμος..μεχρι που μου πηρε την κιθαρα ...τελος χρονου φιλε μου..μας πηρε τα αυτια το σφυριγμα...Ρε αντε βαλε και τις χορδες σου και τις πορδες σου εκει που ξερεις...

Δυστυχως...οσο οι πελατες δεν ξερουν τα δικαιωματα τους και φοβουνται να μιλησουν...την εχουμε ασχημα...

Ενδεικτικα αναφερω οτι λογω δουλειας στον κλαδο παραγωγης ρουχων εδω και 4 χρονια εχω καταλαβει οτι το λιγοτερο η διαφορα κοστους ειναι 150-200%...Δηλαδη αυτος που ραβει το ρουχο ενα 200αρι πανω...αυτος που δινει το ρουχο αλλο ενα διακοσαρι πανω...ε μετα λεμε οτι ειναι φτηνο το ρουχαλακι στις εκπτωσεις που κανει 30 ευρω...εμ ελα ομως που πραγματικη αξια ειναι 2,10... και ο΄λοι βγαζουν τα κερατα τους...

ΑΥΤΑ

KEEP THE SPIRIT ALIVE

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άδικο δεν είναι αντί να καταδικάζουμε συγκεκριμένες καταστάσεις να καταδικάζουμε συγκεκριμένους πωλητές; :? :(

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς συγκεκριμένους πωλητές; Ίσως κάποιο ποστ που δεν πρόσεξα. Πάντως το 200% μου φαίνεται λίγο για κέρδος στα μουσικά όργανα στην ελλάδα, κι αναρωτιέμαι πόσα από αυτά τα λεφτά πάνε στην αντιπροσωπεία και πόσα στο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άδικο δεν είναι αντί να καταδικάζουμε συγκεκριμένες καταστάσεις να καταδικάζουμε συγκεκριμένους πωλητές; :? :(

 

Εγώ ρώτησα απλά για να επιβεβαιώσω... Μου έκανε πραγματικά εντύπωση' date=' γιατί τον συγκεκριμένο άνθρωπο τον είχα για σοβαρό και πολύ ευγενικό (αν είναι σίγουρα αυτός).

Για την ιστορία -και για να μην ακούγονται μόνο τα άσχημα- ο πωλητής αυτός μου έχει συμπεριφερθεί [b']άψογα[/b] όταν πήρα από εκεί το μπάσο μου.

 

Ευγενέστατος, με άφησε να το δοκιμάσω όση ώρα ήθελα, πιάσαμε κουβέντα, μου έδειξε άλλες εναλλακτικές, κατέθεσε την εμπειρία του με βάση τί παίρνει ο κόσμος, μου έκανε μια τιμή πολύ καλύτερη του αντιπροσώπου (λίγο ακριβότερη από του Thomann), μου σετάρισε στα πρόχειρα το μπάσο πριν το πάρω και φύγω (ουσιαστικά κατέβασε λίγο το action όπως του ζήτησα). Γενικά έφυγα ευχαριστημένος. Κάτι τέτοια πράγματα είναι που σου δίνουν τη χαρά να ψωνίζεις από "άνθρωπο" και όχι από το net.

Επίσης ο αδερφός μου πήρε την κιθάρα του από εκεί, δεν είχε κανένα πρόβλημα, την πήγαινε και για service μέχρι πρόσφατα που ανακάλυψε κάποιες "τσαπατσουλιές".

 

Όπως και να έχει γι'αυτό "φωτογράφισα" λίγο παραπάνω πρόσωπα, επειδή εξεπλάγην, όχι για να 'θάψω' κάποιον.

Ελπίζω πως μιλάω για το ίδιο πρόσωπο και αναγνωρίζω όντως πως δεν υπάρχει λόγος να κατακρίνουμε (ή να εκθειάζουμε) ανθρώπους, αλλά μόνο καταστάσεις.

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που λέμε για παρόμοιες καταστάσεις ας αναφέρω και εγώ κανα-δυό προσωπικές εμπειρίες ώστε να θίξω δυο ακόμα θέματα.

 

1ον Ατιμία:

Μπαίνω σε ένα κατάστημα και ζήτησα μια χορδή για μπάσο. Ο πωλητής μου λέει "Και βέβαια έχω", ανοίγει το συρτάρι του, βγάζει μια χορδή χρησιμοποιημένη, ψάχνει λίγο, βρίσκει ένα άσχετο φακελάκι μου τη βάζει μέσα και μου λέει "Ορίστε" με μια φυσικότητα λες και κατάφερε κάτι. Του λέω "πόσο?" και μου απαντάει (με σημερινά λεφτά) κάπου 10-15 ευρώ. Δεν πίστευα στα αυτιά και τα μάτια μου το τί έκανε ο τύπος. Του λέω ευγενικά "Τελικά δε θα την πάρω. Καλημέρα" και την κάνω.

 

2ον Ο Ξερόλας

Την πρώτη φορά που μου έσπασε χορδή (ήμουν ακόμα εντελώς άσχετος) μπαίνω σε κατάστημα (μαζί με τη χορδή γιατί δεν ήξερα τί διαμέτρου είναι) και ζητάω από τον πωλητή αν μπορεί να μου δώσει μια ίδια. Τελικά μου λέει ότι είναι .85 αλλά δεν έχει, έχει μόνο μεγαλύτερη και μου προτείνει να πάρω αυτή. Λέω εγώ τότε

- Δεν θα έπρεπε όμως να είναι ίδιας διαμέτρου με το υπόλοιπο set;

Πετάγεται ο δεύτερος πωλητής γρήγορα-γρήγορα και μου λέει:

- Κατ'αρχήν φίλε μου (τον ήξερα και από παλιά) από αυτά που λες φαίνεται ότι είσαι εντελώς άσχετος.

- Δεν παίζω πολύ καιρό και δεν τα ξέρω αυτά γι'αυτό ρώτησα...

- "Πόσο καιρό παίζεις μπάσο, τι άσχετος και βλάκας που είσαι να ζητάς κάτι που δεν έχουμε"

- ...

 

Κάτι τέτοια πράγματα πιστεύω τα έχουμε λίγο-πολύ ζήσει όλοι. Δεν καταδικάζω το φαινόμενο ως 'ελληνικό' γιατί δεν έχω πάει ποτέ εξωτερικό (αμφιβάλλω όμως) αλλά κάθε φορά που αποφασίζω να μπω σε κάποιο κατάστημα το σκέφτομαι πρώτα και λέω "Αξίζει να μου χαλάσει τη μέρα ο Χ?"

 

Τι να πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου