Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για παραγγελια warmoth tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

γεια χαρα σε ολους, ελπιζω να διακοπευετε οπως εγω. ως δυστυχης αριστεροχειρας και επειδη αυτα που φτιαχνει η fender δε με καλυπτουν, ειπα να φτιαξω μια warmoth tele που θα τη φερει ενας φιλος απο αμερικη. δεν θελω καμμια τουρμπο τελε, μια traditional tele θελω που να κανει καλα αυτο που κανουν οι tele (για τα γουστα μου οι καλυτερες ηλεκτρικες με δευτερες τις strat). εχω λοιπον καταληξει στα εξης:

 

σωμα swamp ash με τα comfort countours. αποριες: το butterscotch blond που μου αρεσει για χρωμα σε tele δε θυμαμαι ειναι transparent, φαινονται δηλαδη τα νερα του ξυλου? αν οχι, αν την αφησω αβαφτη, τι finish προτεινετε?

 

μανικι και fingerboard AAA flame maple.ταστα medium jumbo (τα stainless steel μου φαινονται καλη επιλογη?) αποριες: αν και το warmoth pro standard thin μανικι μαλλον θα ειναι πιο ευκολοπαικτο, ενα vintage modern fat δεν θα ειναι πιο κοντα στον χαρακτηρα της tele εκτος και του καλυτερου ηχου? (δεν εχω προβλημα με το χοντρο μανικι, αν και το ιδανικο μαλλον για μενα θα ηταν το C shape της stratocaster μου). για finish gloss η satin? (δε με ενδιαφερει η εμφανιση, μονο το καλο feel στο χερι)

 

μαγνητες lindy fralin. καμμια γνωμη αναμεσα στο stock hybrid stagger και blues special σετ? παιζω blues και jazz, κυριως με καθαρο ηχο η με λιγο tube break up overdrive (fender ενισχυτες)

 

κλειδια schaller mini locking. για vintage look με locking tuners μαλλον αυτα ε? πως συγκρινονται με τα sperzel (που εχω στην στρατ μου και λενε πολυ?)

 

για τα αλλα hardware φανταζομαι θα φτιαξουν καποιο πακετο στη warmoth. (γεφυρα με six saddles). συγνωμη αν κουρασα με το εκτενες του post, εχω ψαξει ηδη αρκετα threads στο noiz και βρηκα πολλες

πληροφοριες που βοηθησαν πολυ. αν κανεις εχει κατι να προτεινει κατι αλλο που μου διεφυγε, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. ευχαριστω εκ των προτερων για τα φωτα του forum. (αντε να το παραγγειλω το μωρο και δεν ειχα ποτε tele..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το butterscotch blond που μου αρεσει για χρωμα σε tele δε θυμαμαι ειναι transparent, φαινονται δηλαδη τα νερα του ξυλου?

 

ειναι Transparent.

 

 

 

? αν οχι, αν την αφησω αβαφτη, τι finish προτεινετε?

 

ενα απλο πολυεστερικο βερνικι ακολουθωντας της οδηγιες στο INFO σε αυτο το λινκ

 

http://www.frettech.com/

 

 

 

ανικι και fingerboard AAA flame maple.ταστα medium jumbo (τα stainless steel μου φαινονται καλη επιλογη?) αποριες: αν και το warmoth pro standard thin μανικι μαλλον θα ειναι πιο ευκολοπαικτο, ενα vintage modern fat δεν θα ειναι πιο κοντα στον χαρακτηρα της tele εκτος και του καλυτερου ηχου? (δεν εχω προβλημα με το χοντρο μανικι, αν και το ιδανικο μαλλον για μενα θα ηταν το C shape της stratocaster μου). για finish gloss η satin? (δε με ενδιαφερει η εμφανιση, μονο το καλο feel στο χερι)

 

 

αυτα ειναι γουστα και στον ηχο δεν εχουν καμμια σημασια,το flame maple αν το μπρατσο ΔΕΝ ειναι WARMOTH CONSTRUCTION αποφυγε το θα εχεις προβληματα σταθεροτητας,αν ειναι no problem.

 

το τι ειναι βολικο μπρατσο αφορα μονο εσενα,για εμενα π.χ το βολικοτερο και πλεον ξεκουραστο ειναι το fatback.Προσωπικα δεν τρελαινομαι με τα σατιν φινιρισματα το ωραιο παλιακο gloss μου αρεσει περισσοτερο....

 

μαγνητες lindy fralin. καμμια γνωμη αναμεσα στο stock hybrid stagger και blues special σετ? παιζω blues και jazz, κυριως με καθαρο ηχο η με λιγο tube break up overdrive (fender ενισχυτες)

 

τιποτα απο τα δυο,παρε το κλασσικο flat pole vintage set του το εχω στη δικη μου και ειναι απλα οι καλυτεροι μαγνητες του..πλανητη για τον ηχο που ψαχνεις ...

 

κλειδια schaller mini locking. για vintage look με locking tuners μαλλον αυτα ε? πως συγκρινονται με τα sperzel (που εχω στην στρατ μου και λενε πολυ?)

 

για τα αλλα hardware φανταζομαι θα φτιαξουν καποιο πακετο στη warmoth. (γεφυρα με six saddles)

 

τιποτα απο ολα αυτα.

 

για κλειδια θα παρεις αυτα

 

http://store.guitarfetish.com/wiklstnitusi.html

 

(τι να τα κανεις τα λοκ κλειδια στη τελε,μονο βαρος προσφερουν και δεν ειναι ΟΜΟΡΦΑ.......) :wink:

 

Και για γεφυρα αυτη

 

http://store.guitarfetish.com/wicotebrbrsa.html

 

(αλλη "χαρη" και ΗΧΟ εχει η ελαφρια τριαρα γεφυρα)

 

παντως αν θες σωνει και καλα εξαρα προς θεου μην παρεις αυτου του στυλ

 

http://store.guitarfetish.com/6savitebr.html

 

αλλα παρε τη μοντερνα

 

σαν και αυτη

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις παραγγελίες που θα κάνεις να βάζεις στο "καλαθι αγορών" μέχρι και την παραμικρή βίδα που θα χρειαστείς. Αν αυτό που παραγγέλνεις δεν είναι κάποιο έτοιμο κιτ (που στην περίπτωσή σου δεν είναι...) κανένα κατάστημα δεν βάζει μέσα εξαρτήματα που δεν έχεις ζητήσει, ακόμα και αν είναι απαραίτητα για την κατασκευή μιας κιθάρας. Τίποτα δεν "εννοείται".

Ετσι την πάτησε ένας γνωστός μου που είχε παραγγείλει τα πάντα εκτός από τις βίδες που πιάνουν το μπράτσο στο σώμα καθώς και τα strap buttons γιατί απλά τα ξέχασε. Του ήρθε λοιπόν ένα σχεδόν πλήρες σύνολο αφού λειπαν αυτές οι πολύ βασικές βίδες... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω να τα παρεις βαμμενα, σωμα + μπρατσο. Κανουν καλη δουλεια και ειναι πολυ φθηνοτεροι απο να τα δωσεις εδω να στην βαψουν. Αν εχεις τις γνωσεις, τα συνεργα, το χρονο και τον χωρο μπορεις να το κανεις μονος σου. H Warmoth θα τρυπησει για κλειδια και γεφυρα μονο για οτι πουλαει αυτη, οποτε αν δε θες να κανεις εσυ τις τρυπες, φροντισε να χρησιμοποιησεις κλειδια και γεφυρα απο αυτα που πουλαει.

 

Κι εγω fat μπρατσο εχω αλλα να ξερεις οτι ειναι πολυ πιο χοντρο απο το C της Fender. Mε λιγα εξτρα χρηματα υπαρχει το 59 profile που ειναι αναμεσα.

 

Δικια μου προτιμηση ειναι το satin φινιρισμα για μπρατσο. Παιξε και με τα δυο και αποφασισε. Θεωρω οτι το gloss κολαει στο χερι.

 

Αν βαλεις lock κλειδια προτεινω τα sperzel, δεν τα πουλανε αλλα θα routαρουν για αυτα. Για πιο κλασικο look τα Gotoh Kluson ειναι κοντα στα original και πολυ φθηνα.

 

Η Warmoth δε κανει πακετα. Θα σου στειλουν οτι ζητησεις. Φροντισε να κανεις μια λιστα με οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το butterscotch blond που μου αρεσει για χρωμα σε tele δε θυμαμαι ειναι transparent' date=' φαινονται δηλαδη τα νερα του ξυλου?[/quote']

 

ειναι Transparent.

 

Προσωπικά θα το χαρακτήριζα semi-transparent ;)

 

 

τιποτα απο ολα αυτα.

 

για κλειδια θα παρεις αυτα

 

http://store.guitarfetish.com/wiklstnitusi.html

 

Τα συγκεκριμένα τα έγω βάλει στην Squier 51 μου και ενώ είναι πολύ σταθερά στο κούρδισμα' date=' με χάλασε το γεγονός ότι η χορδή δεν μπαίνει από πάνω όπως στα vintage styled, αλλά από το πλάι. Η photo του site είναι λίγο ασαφής και δεν δείχνει πώς ακριβώς είναι...

 

Ορίστε 3 δικές μου photos:

 

[img']http://i49.photobucket.com/albums/f283/elavd/squier_51/tuners.jpg[/img]

 

P1010044.jpg

 

P1010049.jpg

 

 

Στο λέω να το ξέρεις, για να μην τα πάρεις θεωρώντας κάτι άλλο...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια. βασικα θελω lock κλειδια τυπου sperzel (χωρις string tree γιατι βολευουν στις αλλαγες χορδων π.χ. αν σπασεις χοδη σε live). απλα με χαλαει λιγο να τα βαλω σε tele και ειχα την εντυπωση οτι τα gotoh locking tuners που πουλαει η warmoth μοιαζουν με

κανονικα tuners αλλα ειναι locking χωριε string tree ωστε να φαινεται η κιθαρα stock.

μανικι και σωμα θα τα παρω απο τη warmoth.

 

τιποτα απο τα δυο,παρε το κλασσικο flat pole vintage set του το εχω στη δικη μου και ειναι απλα οι καλυτεροι μαγνητες του..πλανητη για τον ηχο που ψαχνεις ...

 

κοιταζα στο site του lindy fralin δεν βλεπω πουθενα vintage tele μαγνητες. εχει τους εξης:

1.stock tele (με επιλογη για Hybrid magnets (an extended D pole out the bottom)

2.blues special

3.steel poled

 

η warmoth πουλαει τους 1 και 2 με επιλογη (?) για hybrid stagger (τι ειναι αυτο?)

 

ειμαι κοντα .. ειμαι κοντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

βασικα θελω lock κλειδια τυπου sperzel (χωρις string tree γιατι βολευουν στις αλλαγες χορδων π.χ. αν σπασεις χοδη σε live). απλα με χαλαει λιγο να τα βαλω σε tele και ειχα την εντυπωση οτι τα gotoh locking tuners που πουλαει η warmoth μοιαζουν με

κανονικα tuners αλλα ειναι locking χωριε string tree ωστε να φαινεται η κιθαρα stock.

....

 

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα είναι το string tree στην ταχεία αλλαγή χορδών. Του elavd παραπάνω έχει 2 string trees....μήπως εννοείς κάτι άλλο?

Τα μόνα κλειδιά που δεν χρειάζονται (υποτίθεται) string tree είναι τα staggered δηλαδή αυτά που προοδευτικά πρις τις λεπτές χορδές γίνεται πιο κοντό το αξονάκι τους για να αυξήσουν την γωνία πίσω από το nut. Επίσης string trees δεν χρειάζονται θεωρητικά τα LSR nuts.

 

Αλλά η stock εμφάνιση είναι ΜΕ string tree(s).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμένα τα έγω βάλει στην Squier 51 μου και ενώ είναι πολύ σταθερά στο κούρδισμα, με χάλασε το γεγονός ότι η χορδή δεν μπαίνει από πάνω όπως στα vintage styled, αλλά από το πλάι. Η photo του site είναι λίγο ασαφής και δεν δείχνει πώς ακριβώς είναι...

 

τοτε ΑΚΥΡΟ αν δεν ειναι οπως τα κανονικα vintage κλειδια με την τρυπα απο πανω δεν αξιζουν....βουρ για τα Gotoh λοιπον...

 

http://www.stewmac.com/shop/Tuners/Guitar,_solid_peghead_tuners/Gotoh_Vintage-style_Oval_Knob_Tuners.html

 

η σε lock

 

http://www.stewmac.com/shop/Tuners/Guitar,_solid_peghead_tuners/Gotoh_Locking_Vintage_Oval_Knob_Tuners.html

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ευχαριστω αυτα τα gotoh oval locking ειναι αυτο ακριβως που ψαχνω: lock με stock εμφανιση. αλλα δε βλεπω να τα εχει σε αριστεροχειρο. ξερει κανεις αν υπαρχουν η μηπως το site της εταιριας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
ευχαριστω αυτα τα gotoh oval locking ειναι αυτο ακριβως που ψαχνω: lock με stock εμφανιση. αλλα δε βλεπω να τα εχει σε αριστεροχειρο. ξερει κανεις αν υπαρχουν η μηπως το site της εταιριας?

 

Πάντως τα locking ούτε αυτά είναι εντελώς stock σε εμφάνιση (δεν έχουν την τρύπα από πάνω)

Θα προτιμούσα τα πρώτα από αυτά που σου έδειξε ο superfunk.

 

(Για την ακρίβεια τα έχω ήδη πριτμήσει και τα έχω σε μία strat που συναρμολόγησα πρόσφατα).

 

Εξάλλου, στην τέλε (και γενικώς σε κιθάρες χωρίς tremolo) τα locking είναι κατά κάποιο τρόπο "overkill".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου