Προς το περιεχόμενο

αποτομο ανεβασμα εντασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να ρωτησω κατι πανω σε αυτο...εγω εχω το αντιθετο απο αυτα τα "dead spots" σε μια καταραμενη νοτα.η ενταση φευγει ΣΤΟΝ ΘΕΟ...

 

 

οταν παταω στην πρωτη χορδη (μι καντινι) την ντο στο 20ο ταστο, γινεται Ο πανικος απο ενταση...

 

 

προσωπικα δε με χαλαει καθολου βεβαια :lol: αλλα οταν παιζω σε καποιο μαγαζι, νομιζω πως οταν ο αλλος πινει το ποτο του και ακουει πυξ λαξ, δε θελει να ακουσει μια γκαζωμενη κιθαρα που θα του παρει τα αυτια...+το οτι σε μια ηχογραφηση, πετιεται πολυ πανω σε ενταση.

 

απο τι προκαλειται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθάρα σου είναι ΓΕΜΑΤΗ dead spots εκτός από μερικά ALIVE! :lol::lol::lol::lol:

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ εννοείται και δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημά σου... (Sorry για τη χαζή παρέμβαση...:oops:)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα σου είναι ΓΕΜΑΤΗ dead spots εκτός από μερικά ALIVE! :lol::lol::lol::lol:

 

 

να'σαι καλα..μου εφτιαξες το κεφι πρωινιατικα :D

 

 

 

 

περα απο την πλακα ομως, μηπως θα πρεπει να τσεκαρω για καποιον compressor ωστε να εχω μια πιο ομαλη ενταση σε ολο το ευρος της κιθαρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παίζεις 'ακουστικά' φαντάζομαι το ίδιο γίνεται ε;

 

 

οχι...μονο οταν ειμαι plugαρισμενος

 

Όταν κάνεις bend στην ίδια νότα' date=' τι γίνεται; ¶λλες χορδές στο ίδιο τάστο;[/quote']

 

οταν κανω bend απο την σι στην ντο, γινεται το ιδιο...πανικος.οπως και απο σι υφεση αν ανεβω σε ντο.

 

σε αλλες χορδες στο ιδιο ταστο δεν εχει προβλημα.

 

το υψος των μαγνητων δεν φταιει...αν το χαμηλωσω και αλλο, θα πεσει πολυ το σημα και θα καταληξω να εχω vintage ηχο... :lol: οπως και δεν φταιει και η ποιοτητα των μαγνητων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με μπερδεύεις πάνω που νόμιζα ότι το 'είχα'? :lol: :lol:

 

Στη δεύτερη χορδή-13ο τάστο το ίδιο γίνεται; Στην τρίτη; Γενικά με το Ντο έχεις προηγούμενα;

 

Επίσης, αν ξεκουρδίσεις την πρώτη χορδή κατά ένα ημιτόνιο, πάλι τα ίδια σ'αυτό το τάστο; Ή θα εμφανιστεί το πρόβλημα στο επόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με μπερδεύεις πάνω που νόμιζα ότι το 'είχα'? :lol: :lol:

 

Στη δεύτερη χορδή-13ο τάστο το ίδιο γίνεται; Στην τρίτη; Γενικά με το Ντο έχεις προηγούμενα;

 

Επίσης' date=' αν ξεκουρδίσεις την πρώτη χορδή κατά ένα ημιτόνιο, πάλι τα ίδια σ'αυτό το τάστο; Ή θα εμφανιστεί το πρόβλημα στο επόμενο;[/quote']

 

 

δεν σε μπερδευω καλε...

στην δευτερη χορδη 13ο ταστο οχι.δεν γινεται

αν την ξεκουρδισω ενα ημιτονιο, το "προβλημα" θα παει απο το 20ο ταστο στο 21ο.

 

αλλα προσοχη...ΜΟΝΟ με αυτο το ντο εχω προηγουμενα.ολα τα αλλα ντο ειναι μια χαρα.και γενικα ολες οι αλλες νοτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20ο ταστο???? 8O

 

καλα παιζεται και στο 20ο ταστο η κιθαρα :?: :!: 8O :lol: :lol:

 

μα καλα δεν σου εχω πει οτι κατω απο το 12ο ταστο δεν υπάρχουν ΛΕΦΤΑ?? :lol:

 

ανεβα γρηγορα χαμηλοτερα παιδι μου!!! :D :lol:

 

 

χωρις πλακα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα επειδη πατωντας τοσο υψηλα στο μπρατσο τη χορδη ουσιαστικα εκμηδενιζεις την αποσταση της απο τον πολο του μαγνητη (αληθεια στο κανει σε ολους τους μαγνητες η περισσοτερο στον neck,τι κιθαρα ειναι?) να την "τραβαει" υπερβολικα και να δημιουργει αυτο το φαινομενο,δοκιμασε να χαμηλωσεις τον πολο αν ο μαγνητης ειναι διπλος. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις πλακα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα επειδη πατωντας τοσο υψηλα στο μπρατσο τη χορδη ουσιαστικα εκμηδενιζεις την αποσταση της απο τον πολο του μαγνητη (αληθεια στο κανει σε ολους τους μαγνητες η περισσοτερο στον neck' date='τι κιθαρα ειναι?) να την "τραβαει" υπερβολικα και να δημιουργει αυτο το φαινομενο,δοκιμασε να χαμηλωσεις τον πολο αν ο μαγνητης ειναι διπλος. :wink:[/quote']

 

 

η κιθαρα ειναι μια ESP...οι μαγνητες ειναι χειροποιητοι και ζητηθηκε να εχουν αρκετα μεγαλη εξοδο η αληθεια ειναι(και οχι...ΔΕΝ παιζω heavy metal :lol: ).

τον μαγνητη τον εχω ηδη χαμηλωσει και αν τον βαλω πιο κατω, στα lead δεν ακουγεται τιποτα...

 

και αν παει πιο κατω, παιζει και το προβλημα του οτι χανεται ολος ο "χαρακτηρας" και το χρωμα του ηχου που εχω :(

 

 

μηπως να αρχισω να σκεφτομαι την λυση compressor?

 

 

(τα παραπανω σχολια του μηνυματος σου, απλα θεεικα :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου