Προς το περιεχόμενο

αποτομο ανεβασμα εντασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

OK, τώρα θυμήθηκα αυτό με το bend. :oops:

 

Για το Floyd: καθάρισε και λάδωσε τα σελάκια και το nut. Δοκίμασε να το 'κλειδώσεις' (με προσθήκη ελατηρίων/ρύθμιση). Δοκίμασε άλλες χορδές. Δεν θα μας βάλει κάτω τώρα μια γ@μημένη αρμονική! :P

 

(Ρε μπαγάσα, έτσι και λυθεί το πρόβλημά σου κερνάς ποτά στο Live. Εγώ πίνω Jack, o Νίκος δεν ξέρω... :P :lol: :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το Floyd: καθάρισε και λάδωσε τα σελάκια και το nut. Δοκίμασε να το 'κλειδώσεις' (με προσθήκη ελατηρίων/ρύθμιση).

 

το floyd ειναι παντα παντα ρυθμισμενο...και το ξαναρυθμισα :lol:

 

 

Δοκίμασε άλλες χορδές. Δεν θα μας βάλει κάτω τώρα μια γ@μημένη αρμονική! :P

 

 

τωρα που το λες...εχω δοκιμασει και αλλα 2 σετ...d'addario και dr...και με τις 2 το ιδιο...

 

οσο για το τελευταιο που λες...φαντασου την δικη μου θεση :lol: :lol: :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-χορδες...διαβολε...δεν μπορω να συνηθησω σε αλλες απο blue steel.τουλαχιστον ειναι οι μονες που εχω μαλακη αισθηση(οχι υπερβολικα μαλακη) και ειναι οι μονες που αντεχουν μονιμα τραβηγματα του floyd μεχρι πισω ωστε να...πιασει πατο

 

καταρχην μιλας για ΜΙ καντινι χορδη ,οποτε δεν εχει καμμια σημασια τι μαρκα χορδες βαζεις (ΟΛΕΣ οι ΑΤΥΛΙΧΤΕΣ χορδες σε ΟΛΕΣ τις μαρκες ειναι ΟΛΟΪΔΙΕΣ απλο σουηδικο ατσαλι :wink: )

 

Αρα το θεμα "χορδη" λύθηκε.

 

Απο οτι ακούω υπάρχει μια "φευγατη" αρμονικη ,κατα την ταπεινη μου γνωμη κατι γινεται στο ΤΑΣΤΟ ισως θελει λιγο "γυαλισματακι" (απο την αλλη ομως μας ειπες οτι αν κουρδισεις χαμηλοτερα μεταφερεται η αρμονικη στο επόμενο τάστο??)

 

Δοκιμασε να βαλεις μια μι καντινι χορδη ενα νούμερο κατω η πάνω (δηλ. αν φοράς 10αρες βάλε μια 9αρα ή 11αρα,μη φοβασαι δεν θα παθει τιποτα το κουρδισμα σου & το intonation :wink: ) το κάνει ακόμα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το floyd ειναι παντα παντα ρυθμισμενο...και το ξαναρυθμισα :lol:

 

Ωραία, ένα πιο δύσκολο πείραμα τώρα...

 

Βγάλε την Σι και βάλε στη θέση της μια Μι. Κούρδισε την κανονικά (σε Μι). Τώρα έχεις 2 Μι στην 1-2 θέση. Φυσικά το intonation στην 5η θα είναι για τον penis, αλλά πρέπει να το ρυθμίσεις σωστά (αλλιώς δεν έχει νόημα το πείραμα). Σημειωτέον ότι, αφού έχεις 24 τάστα πρέπει να ρυθμίζεις το intonation και στο 24ο, όχι μόνο στο 12ο.

 

Τώρα παίξε και στις 2 χορδές στο 20 τάστο, ή στο 18-19 με bend. Κάνουν και οι δύο το ίδιο;

 

Όπως καταλαβαίνεις θέλω να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι από το το τρέμολο/nut. :wink:

 

Είναι μπελάς αλλά καλύτερα από το να σκας τζάμπα λεφτά, ναι; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ποιο' date=' μωρέ, το Wavelab; Ε, τι που το βρήκα... :wink: Επιλέγεις περιοχή και πας μενού Analysis --> 3D frequency analysis.[/quote']

Νίκο κι εγώ το δοκίμασα με το Wavelab, αλλά αυτή την ακριβή τιμή συχνότητας πού στη δείχνει?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ακούω υπάρχει μια "φευγατη" αρμονικη ' date='κατα την ταπεινη μου γνωμη κατι γινεται στο ΤΑΣΤΟ ισως θελει λιγο "γυαλισματακι" (απο την αλλη ομως μας ειπες οτι αν κουρδισεις χαμηλοτερα μεταφερεται η αρμονικη στο επόμενο τάστο??)

 

Δοκιμασε να βαλεις μια μι καντινι χορδη ενα νούμερο κατω η πάνω (δηλ. αν φοράς 10αρες βάλε μια 9αρα ή 11αρα,μη φοβασαι δεν θα παθει τιποτα το κουρδισμα σου & το intonation :wink: ) το κάνει ακόμα?[/quote']

 

ναι...το κανει και με αλλες χορδες...και αν κουρδισω χαμηλοτερα, ναι.το προβλημα μεταφερεται στο επομενο ταστο οπως και αν κανω ενα σηκωμα απο προηγουμενη νοτα.

 

 

Βγάλε την Σι και βάλε στη θέση της μια Μι. Κούρδισε την κανονικά (σε Μι). Τώρα έχεις 2 Μι στην 1-2 θέση. Φυσικά το intonation στην 5η θα είναι για τον penis' date=' αλλά πρέπει να το ρυθμίσεις σωστά (αλλιώς δεν έχει νόημα το πείραμα). Σημειωτέον ότι, αφού έχεις 24 τάστα πρέπει να ρυθμίζεις το intonation και στο 24ο, όχι μόνο στο 12ο.

 

Τώρα παίξε και στις 2 χορδές στο 20 τάστο, ή στο 18-19 με bend. Κάνουν και οι δύο το ίδιο;

 

Όπως καταλαβαίνεις θέλω να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι από το το τρέμολο/nut. :wink: [/quote']

 

 

ωχχχχ...ωραια.θα πιασω δουλεια.παω να παρω καινουριες χορδες (να παρω και μια "αναλωσιμη" χυμα μι για το πειραμα) και θα καταθεσω τα αποτελεσματα του πειραματος...(αλλα τι στο καλο?το nut μεταλλικο ειναι.δεν εχει το κλασικο fenderοειδες που ειναι πλαστικο... :? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχχχχ...ωραια.θα πιασω δουλεια.παω να παρω καινουριες χορδες (να παρω και μια "αναλωσιμη" χυμα μι για το πειραμα) και θα καταθεσω τα αποτελεσματα του πειραματος...(αλλα τι στο καλο?το nut μεταλλικο ειναι.δεν εχει το κλασικο fenderοειδες που ειναι πλαστικο... :? )

 

Δύο μι να πάρεις, να είναι απολύτως ίδιες :wink:

 

Ίσα ίσα επειδή είναι μεταλλικό και λοκ μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα.

 

Όταν κάνεις το πείραμα, δοκίμασε και με το nut 'ξεκλείδωτο'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει το κλασικο fenderοειδες που ειναι πλαστικο.

 

κοκκάλινο ειναι οχι πλαστικο... :wink:

 

αν ηταν ομως προβλημα nut θα ειχες προβλημα μονο στις ανοιχτες χορδες (ουσιαστικα η επίδραση του nut εκμηδενιζεται μολις πατησουμε πισω απο ενα ταστο)

 

ελα μωρε τοσα ντο εχει η ταστιερα,παιξτο καπου αλλου μη τρελλαθεις!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...δοκιμασα κατι αλλο.

 

σκεφτηκα αφου εχω ενα whammy, να το κανω διαφορετικα και να μην μπλεξω με αλλαγη setup στο floyd, αλλαγματα χορδων και δε συμμαζευεται.

 

 

το προβλημα ειναι στο 20ο ταστο στην μι καντινι...

 

οποτε αν με το whammy πατησω την ντο στην 2η χορδη στο 13ο ταστο και δωσω απο το whammy μια οκταβα + , ΚΑΙ θα παταω διαφορετικη χορδη ΚΑΙ θα ειμαι και στο ιδιο ακριβως ντο...

 

 

το δοκιμασα λοιπον, και το αποτελεσμα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο... :evil:

 

ΚΑΙ με αλλαγμενες χορδες διαφορετικης μαρκας...

 

 

γιατροι...φτανουμε στην 7η σελιδα για μια καταραμενη νοτα...τι στα κομματια γινεται? :cry: :cry:

 

τι προτεινετε απο εδω και περα πως μπορει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου