Προς το περιεχόμενο

αποτομο ανεβασμα εντασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Buckethead!!

 

 

αν εννοεις πως τον buckethead τον λενε thal κανεις λαθος :lol:

full name:Brian Caroll :wink:

 

 

Εχμμ... Έτσι όπως τα λες' date=' το πρόβλημα φαίνεται να προέρχεται από υπερτονισμό της συγκεκριμένης ομάδας συχνοτήτων είτε από την πεταλιέρα σου είτε από την κιθάρα (αλλά φαίνεται μόνο στην υπεροδήγηση). Στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα ένα [b']παραμετρικό eq[/b] για να "σκάψω" μόνο αυτή την περιοχή συχνοτήτων ή και συχνότητα, τουλάχιστο ως μια πρώτη λύση - μπάλωμα. Ξέρεις πώς να το κάνεις;

 

 

απο την πεταλιερα δεν ειναι...εχω δοκιμασει να δωσω gain απο τον ενισχυτη(καρφι-καρφι η κιθαρα) και παλι κανει το ιδιο.

 

 

το θεμα ειναι πως οταν ανοιγω αυτο το spectrum analyzer(αυτο φανταζομαι πως εννοεις) μου βγαζει πως εχω υπερτονισμο μονο στην περιοχη των 250Hz.ολες οι αλλες συχνοτητες φαινονται φυσιολογικες.

 

μετα τα 4000, δεν παρατηρω καποια ιδιαιτερη αυξηση απο συχνοτητες.

 

πανω σε γραψιμο, το να κοψω με το ψαλιδακι το σημειο που μου κανει αυτο, μετα να το παω σε αλλο καναλι και να το κανω eq, νομιζω πως ειναι αφ'ενος μπακαλιστικο, και αφ'εταιρου πολυ χρονοβορο και δυσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν εννοεις πως τον buckethead τον λενε thal κανεις λαθος :lol:

full name:Brian Caroll :wink:

 

Να με συμπαθάς, παθαίνω κάτι διαλείψεις σήμερα :oops: για κάποιο λόγο διάβασα 'bumblefoot' και έγραψα 'buckethead'... :? :!:

 

Δεν πάω καλά γιατρέ μου... :oops:

 

Με τι πρόγραμμα προσπαθείς να κάνεις ανάλυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το do του 3ου τάστου της 5ης είναι 523,25 Hz. ¶ρα το δικό σου είναι 2093 Hz (3 οκτάβες επάνω). Δοκίμασε συνολική εξασθένηση του σήματος σ' αυτή τη συχνότητα...

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikosm Είσαι σίγουρος ότι αυτή η νότα (Ντο 5η χορδή 3ο τάστο) είναι στα 500 τοσα Hz?? Εγώ γιατί νομίζω ότι η θεμέλιος της είναι στα 130,8?? ¶ρα 3 οκτάβες πάνω 392,4. Δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτήν την εντύπωση έχω.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο λιγο αλλα μπερδευτικα και εγω...

 

 

καλα αυτα που μπορω να δικομασω για να γραψω...πανω στο LIVE ομως τι γινεται?...παλι θα αρχισει να τσιριζει και θα γινεται καθε φορα πανικος...αυτο ειναι που με καιει περισσοτερο απο ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτα που μπορω να δικομασω για να γραψω...πανω στο LIVE ομως τι γινεται?...παλι θα αρχισει να τσιριζει και θα γινεται καθε φορα πανικος...αυτο ειναι που με καιει περισσοτερο απο ολα

 

Παραμετρικό EQ. Όπως σου είπε ο Νικος. Με την ευκαιρία φυσικά θα 'διορθώσεις' πιθανώς και άλλα πράγματα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου