Προς το περιεχόμενο

MIDI controller / laptop ή Workstation?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παίδες έφαγα ατέλειωτες ώρες να διαβάζω τα posts και είδα ότι κάποιοι είναι πολύ καλοί γνώστες. Για αυτό αποφάσισα να γράψω και εγώ ως νέος στα κόλπα την απορία μου και να ζητήσω ταπεινά τη βοήθεια των πιο έμπειρων.

Παίζω αρκετό καιρό με ένα Triton LE το οποίο ναι μεν είναι καλό αλλά είναι πλέον "λίγο" για μένα. Οπότε πήρα την απόφαση να κάνω μια νέα αγορά. Έχω όμως κάποιες απορίες:

1) Αντί να δώσω 2000€ να πάρω ένα αξιόλογο workstation μήπως με τα μισά λεφτά μπορώ να παίζω με MIDI controller και laptop? Μπορώ να πω ότι με MIDI και VST δεν είμαι και πολύ εξοικοιωμένος. Μπορεί να εφρμοστεί το MIDI εύκολα σε live και σε πρόβες?

2) Από workstation το έχω ψάξει αρκετά. Είμαι ανάμεσα Korg M3, Roland G, και Yamaha Motif XS. Ποιο θα μου προτείνατε? Σημειώνω ότι κυρίως ενδιαφέρομαι για synth sounds (leads/pads etc) αλλά και κάποια πιο κλασσικά, κυρίως organ, ep, piano, reeds. Από την εμπειρία μου με το LE είδα ότι η KORG έχει αρκετά καλούς synth ήχους και κάποια strings αλλά στα ακουστικά όργανα δεν μου αρέσει. Επειδή κιόλας τελευταία παίζω με άλλα δύο synth (δεν είναι δικά μου), Korg Triton και Yamaha ES, είδα μια εμφανή ανωτερότητα ήχου του ES, κυρίως για ακουστικά όργανα.

3) Μήπως αντί για ένα καινούριο synth είναι πιο καλό να πάρω ένα μεταχειρισμένο Extreme (ή κάτι άλλο και τι;)???

Μέχρι στιγμής κλίνω περισσότερο στο Μ3 με κάρτα RADIAS αλλά απ' ότι διάβασα το Extreme με MOSS αν και φτηνότερο μπορεί να είναι και καλύτερο.

 

Είμαι σε μεγάλο δίλημα οπότε plz όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του και σε εμάς... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες έφαγα ατέλειωτες ώρες να διαβάζω τα posts και είδα ότι κάποιοι είναι πολύ καλοί γνώστες. Για αυτό αποφάσισα να γράψω και εγώ ως νέος στα κόλπα την απορία μου και να ζητήσω ταπεινά τη βοήθεια των πιο έμπειρων.

Παίζω αρκετό καιρό με ένα Triton LE το οποίο ναι μεν είναι καλό αλλά είναι πλέον "λίγο" για μένα. Οπότε πήρα την απόφαση να κάνω μια νέα αγορά. Έχω όμως κάποιες απορίες:

1) Αντί να δώσω 2000€ να πάρω ένα αξιόλογο workstation μήπως με τα μισά λεφτά μπορώ να παίζω με MIDI controller και laptop? Μπορώ να πω ότι με MIDI και VST δεν είμαι και πολύ εξοικοιωμένος. Μπορεί να εφρμοστεί το MIDI εύκολα σε live και σε πρόβες?

2) Από workstation το έχω ψάξει αρκετά. Είμαι ανάμεσα Korg M3, Roland G, και Yamaha Motif XS. Ποιο θα μου προτείνατε? Σημειώνω ότι κυρίως ενδιαφέρομαι για synth sounds (leads/pads etc) αλλά και κάποια πιο κλασσικά, κυρίως organ, ep, piano, reeds. Από την εμπειρία μου με το LE είδα ότι η KORG έχει αρκετά καλούς synth ήχους και κάποια strings αλλά στα ακουστικά όργανα δεν μου αρέσει. Επειδή κιόλας τελευταία παίζω με άλλα δύο synth (δεν είναι δικά μου), Korg Triton και Yamaha ES, είδα μια εμφανή ανωτερότητα ήχου του ES, κυρίως για ακουστικά όργανα.

3) Μήπως αντί για ένα καινούριο synth είναι πιο καλό να πάρω ένα μεταχειρισμένο Extreme (ή κάτι άλλο και τι;)???

Μέχρι στιγμής κλίνω περισσότερο στο Μ3 με κάρτα RADIAS αλλά απ' ότι διάβασα το Extreme με MOSS αν και φτηνότερο μπορεί να είναι και καλύτερο.

 

Είμαι σε μεγάλο δίλημα οπότε plz όποιος μπορεί να δώσει τα φώτα του και σε εμάς... Ευχαριστώ.

 

Πάρτα όλα....

 

 

ναι ναι ξέρω τι θα μου πείς ....no money ... no honey

 

όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Λοιπόν εν ολίγοις πιστεύω οτι και το MIDI και το workstation θα σου κάτσουν κουτί, όσο περισσότερα έχεις τόσο πιο εύκολο να βρεις αυτό που θέλεις όταν το θέλεις. Επεναλαμβάνω ...

 

ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ

 

κακά τα ψέματα τα workstation έχουν μαματα presets , είναι γνωστά και ώς presetoφαγοι . Τα VST δέν βγάζουν τον απαιτούμενο όγκο, βέβαια εξαρτάται για τι μιλάμε συνθς σαν το Zebra 2 και Thor βγαζουν μπόλικο, αλλά έχουν αλλόκοτα πράματα πχ. Absynth τρελά soundscapes . Το κακό με τα workstations είναι ότι λίγο πολυ δεν εξειδικεύονται σε ορισμένα είδη ήχων .

 

H επιλογή μοτίφ είναι πολυ καλη στους ακουστικούς και έχει και πολυ καλούς ηλεκτρονικούς , το M3 δεν πείθει τόσο στους ήχους αλλά το RADIAS μαμαει .

 

Σίγουρα τους καλύτερους ακουστικούς τους έχουν οι τεράστιες βιβλιοθήκες του υπολογιστή αλλά τα workstation το πανε το γράμμα άνετα.

 

Τώρα μπορείς να πάρεις ένα φτηνο workstation και ένα φτηνό συνθ . Οι επιλογές είναι πολλές , blofeld, evolver module, radias rack, xiosynth, microkorg, microx etc. etc.

 

Βασικά μιας και είπα microx ριξε μια ματία στο microx είναι στην ουσια workstation χωρις sequencer και sampler και κανει μόνο 500 ευρόπουλα , μπόριε να σε ενδιαφέρει.

 

Το google είναι φίλος σου , όλες οι εταιρείς έχουν demos και samples των οργάνων τους, βγες στα ανοιχτά και ρίξε δίχτυα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Να σε ρωτήσω ευθέως. Εσύ ανάμεσα σε M3 Radias, Extreme Moss και Motif XS τι θα έπαιρνες για καλύτερη αναλογία απόδοσης-τιμής???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μουσική σαν είδος τι έχεις σκοπό να παίξεις?Μας είπες μονο τα όργανα που χρησιμοποιείς γιατί. ;DΕγώ πάντως μάλλον motif xs θα έπαιρνα.Δεν ξέρω μου έχει γίνει έμμονη ιδέα!Στον ύπνο μου το βλέπω! ;D :DΓια αυτό και θα το τσιμπήσω σε έναν χρόνο από τώρα,εκτος αν αλλάξουν τα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παίζω ήδη σε 2-3 μπάντες με διαφορετικά είδη. Αυτό που κυρίως θέλω είναι να έχω ευελιξία στα διάφορα είδη με χρήση κυρίως όμως των ήχων που προανέφερα (δεν με ενδιαφέρει να παίζω σκυλλάδικα κτλ) και κυρίως να φτιάχνω δικούς μου ήχους. Νομίζω ότι το Korg έχει και το συν ότι είναι πιο εύχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα αν είχες τα φράγκα θα σου έλεγα να τσιμπήσεις ένα Fantom G6 και ένα Motif XS6. Το Μ3 το έχω ακούσει κι αυτό, για μένα δεν πιάνει μία μπροστά στα άλλα δύο. Ήχο καλό έχει, όχι όμως κλασσικό Korg. Το έχουν κάνει πολύ hip-hop/dance. Επίσης σε δυνατότητες υστερεί μπροστά στα άλλα δύο κατ' εμέ. Ιδίως η μνήμη sampling είναι πολύ λίγη και το ντ@β@τζιλίκι της Korg με τη δική της μνήμη που είναι και πανάκριβη δε μου έκατσε καθόλου καλά. Αν θέλεις ολοκληρωμένο workstation για studio και για live, πάρε ένα εκ των δύο που είπα πριν. Μην επιχειρήσεις για laptop+controller. Δεν την παλεύεις σε live/πρόβες. Εγώ τσάκωσα το Fantom G6 και ησύχασα. Και από άποψη τιμής είναι το φθηνότερο από τα άλλα δύο. Ψάξ' το καλύτερα, ο αντιπρόσωπος έχει ρίξει πολύ τις τιμές. Αν θέλεις μπορείς να πάρεις και ένα Fantom X τώρα που έπεσε κι άλλο η τιμή του.

 

Πάντως, δεν κάνω πλάκα, ένας από τους λόγους που δεν πήρα το XS είναι γιατί απεχθάνομαι τις ρόδες pitch/mod. Άλλη αίσθηση το joystick.  :D

 

Κατά τα άλλα, το Yamaha είναι πολύ καλό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Να σε ρωτήσω ευθέως. Εσύ ανάμεσα σε M3 Radias, Extreme Moss και Motif XS τι θα έπαιρνες για καλύτερη αναλογία απόδοσης-τιμής???

 

Αν αγόραζα τώρα workstation τι θα έπερνα ? Χμμ. κανένα απο τα 3

 

Κατά εμέ το καλύτερο workstation στην αγορά αυτήν την στιγμή είναι αυτό εδώ.

 

http://www.kurzweilmusicsystems.com/Product.php?product=181

 

Γιατί ?

 

Όχι γιατί έχει μαμάτους ήχους απο μια εταιρεία που θεωρείται κορυφή στο χώρο των workstations.

 

Όχι γιατί έχει την πιο πολύπλοκη και ευέλικτη αρχιτεκντονική με απεριόριστα tracks για τον sequencer [όσα αντέξει δηλαδή η 128αρα πολυφωνία] , με κορυφαίας ποιότητας εφέ , με μέχρι 32 layers για κάθε ήχο όταν άλλοι με το ζόρι φτάνουν τα 8 , με 16 arpeggiators όταν άλλοι με το ζόρι φτάνουν τους 4. Μια αρχιτεκτονική που έχει γίνει θρύλος με το όνομα VAST. Όνομα και πράμα.

 

Αλλά γιατί εσώτερικά έχει ενσωματώσει είναι φοβερό VA συνθ αντάξιο του RADIAS και πολυ περισσότερο.

 

Τα μόνο μειονεκτήματα του, τα λίγα knobs , η μικρή οθόνη (είναι ίδια με του MOTIF ES) , η έλλειψη sampler και το γεγονός οτι δεν βγαίνει σε εξάρι όπως πχ. το MOTIF ES6 (το καλό όμως είναι οτι αν και εφτάρι ζυγίζει όσο το MOTIF ES6) .

 

Mικρό το κακό για ένα συνθ που θα σε καλύψει και θα σε κρατήσει απασχολημένο για την επόμενη δεκαετία. Μην το σκέφτεσαι κάν .

 

Για μένα είναι η επόμενη αγορά με το που πουλήσω το μοτιφάκι και μαζέψω και το υπόλοιπο χρήμα.

 

Α άφησα και το καλύτερο για το τέλος. Κοστίζει λιγότερο απο όλα τα καινούργια αν και είναι το πιο καινούργιο . 1800 ευρουλάκια είναι ελάχιστα για τέτοιο τέρας.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pmatsios, από το προφίλ που περιγράφεις, νομίζω ότι δεν θα ικανοποιηθείς με midi controller και laptop. Πάρε ένα workstation.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε κάποιο μαγαζί που έχει ανοιχτό fantom X6 στη βιτρίνα, η για demo πελατών, και κάνε παζάρια. Ο μαγαζάτορας ΣΙΓΟΥΡΑ θα θέλει να φύγει το εργαλείο και θα δεχτεί μάλλον κάθε παζάρι σου. Έτσι πήρα το δικό μου, με 3 χρόνια εγγύηση.

MV-8800/Fantom X/Macbook Pro 17''/Saffire/Genelecs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου εχω ξαναπει οτι ειμαι υπερ των YAMAHA...Αληθεια σε ποιες αλλες μπαντες παιζεις ρε Πετρο εκτος απο εμας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου