Προς το περιεχόμενο

αποτομο ανεβασμα εντασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ακούγοντας το κλιπ μου φανηκέ ειδικά στα arpegios ότι η συγκεκριμένη νότα κάτι έχει με το feedback.Aπό αυτό που λες για το whammy φαντάζομαι δεν υπάρχει πλέον περίπτωση να είναι μηχανικό το πρόβλημα.Πείραξε τις ρυθμίσεις του ενισχυτή σου και των πεταλιών (ό,τι έχει να κάνει με sustain,feedback Κλπ).

Έχεις δοκιμάσει να παίξεις με αυτή την κιθάρα σε άλλον ενισχυτή?

Σόρι αν έχουν ξαναειπωθεί αυτά :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι αλλο ενισχυτη?και σε μαγαζια που εχω παιξει και εχω περασει την κιθαρα απο την tonelab στην κονσολα κατ'ευθειαν, παλι στην ιδια νοτα γινεται πανζουρλισμος...

 

 

και για να αποκλεισω και την περιπτωση της tonelab, εχω βαλει την κιθαρα καρφι σε ενισχυτη και παλι τα ιδια.και σε αλλον ενισχυτη βεβαια...

 

 

αναμενω γνωματευση απο τους ειδικους... :cry:

 

 

edit:για πληροφοριες σχετικα με το πειραμα με τις διαφορετικες χορδες, κοιταξτε την προηγουμενη σελιδα, τελευταιο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους ενισχυτές το έκανες σε βρώμικο κανάλι ε?

Κάνει το ίδιο και στο καθαρό?

Μήπως η παραμόρφωση που σου αρέσει υπερτονίζει αυτή τη συχνοτική περιοχή?

Για δοκίμασε ακραία διαφορετικές ρυθμίσεις.

Φαντάζομαι το πρόβλημα είναι η έξοδος του μαγνήτη και μόνο (αν θυμάμαι καλά αυτός ήταν και ο λόγος που δε σου δυνάμωνε το σήμα ένα πεταλάκι).

Στην Tonelab μήπως έχεις αναμμένο το εφφε feedbacker ή κάτι παρόμοιο?(Για όταν τη βάζεις στην κονσόλα λέω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους ενισχυτές το έκανες σε βρώμικο κανάλι ε?

Κάνει το ίδιο και στο καθαρό?

 

 

σε καθαρο καναλι εχω την ευχερια να παιζω με δυναμικες.οποτε το ελεγχω.(τα εξηγω ολα και πιο πριν βρε...)

 

 

Φαντάζομαι το πρόβλημα είναι η έξοδος του μαγνήτη και μόνο (αν θυμάμαι καλά αυτός ήταν και ο λόγος που δε σου δυνάμωνε το σήμα ένα πεταλάκι).

 

ολοι οι μαγνητες το κανουν.(και δεν ειχα ποτε προβλημα με πεταλακι :lol: )

 

 

Στην Tonelab μήπως έχεις αναμμένο το εφφε feedbacker ή κάτι παρόμοιο?(Για όταν τη βάζεις στην κονσόλα λέω)

 

 

δεν υπαρχει τετοια ρυθμιση...μονη ρυθμιση σχετικη με κονσολα, ειναι η επιλογη "line" ή "amp" που εξαρταται που θα παει μετα η πεταλιερα αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατροι...φτανουμε στην 7η σελιδα για μια καταραμενη νοτα...τι στα κομματια γινεται? :cry: :cry:

 

τι προτεινετε απο εδω και περα πως μπορει να γινει?

 

πετα τη μπουρουχα με το φλοίντ ροζ & παρε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κιθαρα με 21 τάστα!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

να σαν κι αυτην.....

 

1966fender_telecaster_butterscotch-b.jpg

 

σου ΕΓΓΥΩΜΑΙ οτι ο ΗΧΟΣ σου & το ΠΑΙΞΙΜΟ σου θα βελτιωθουν 100% :!: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξαναδιάβασα όλα τα ποστς για να μην επαναλαμβάνομαι και καταλήγω ότι:

 

Εχμμ... Έτσι όπως τα λες' date=' το πρόβλημα φαίνεται να προέρχεται από υπερτονισμό της συγκεκριμένης ομάδας συχνοτήτων είτε από την πεταλιέρα σου είτε από την κιθάρα (αλλά φαίνεται μόνο στην υπεροδήγηση).[/quote']

 

Αρα επιμένω στην ιδέα οτι οφείλεται στον μαγνήτη σου σε συνδυασμό με τις ρυθμίσεις της παραμόρφωσης.Δοκίμασε με διαφορετική παραμόρφωση πάντως, για πείραμα έστω.

Ακούγοντας (πάλι) το κλιπ σου θα έλεγα οτι παίζεις την ντο αυτή με ebow!!!Δηλ τόσες αρμονικές...

Πάντως θα πρότεινα αν δεν βρεθεί άλλη λύση (με τροποποίηση της θέσης του μαγνήτη) να αλλάξεις μαγνήτες και όχι να μπαλλώσεις το πρόβλημα με πετάλια,eq κλπ.(άκου χειροποίητους 8O ) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετα τη μπουρουχα με το φλοίντ ροζ & παρε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κιθαρα με 21 τάστα!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

λοιπον...το κατεστημενο πρεπει να σταματησει πια...και θα πω την αληθεια...οι telecaster ειναι ΑΣΧΗΜΕΣ και κακογουστες.....ουφ...το ειπα. :lol: :lol:

 

 

Δοκίμασε με διαφορετική παραμόρφωση πάντως' date=' για πείραμα έστω.[/quote']

 

 

εδω δοκιμασα χωρις ολοκληρη την πεταλιερα :lol: φυσικα και αλλαξα ρυθμισεις...δεν μπορεις να φανταστεις τι συνδυασμους εκανα :lol:

 

 

το προβλημα παραμενει :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα επιμένω στην ιδέα οτι οφείλεται στον μαγνήτη σου σε συνδυασμό με τις ρυθμίσεις της παραμόρφωσης.

......................

Πάντως θα πρότεινα αν δεν βρεθεί άλλη λύση (με τροποποίηση της θέσης του μαγνήτη) να αλλάξεις μαγνήτες

 

 

Αυτή είναι κι η δικιά μου γνώμη.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...το κατεστημενο πρεπει να σταματησει πια...και θα πω την αληθεια...οι telecaster ειναι ΑΣΧΗΜΕΣ και κακογουστες.....ουφ...το ειπα.

 

φρουροι!ΠΑΡΤΕ τον!! :lol: :lol:

 

(ασε καλυτερα μετα απο αρκετη σκεψη σε αφηνω να ζησεις γιατι εισαι ακομα μικρος & δεν ξερεις απο...γυναίκες...ε,κιθαρες ηθελα να πω!! :lol: :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο πραγμα που δεν μπορω να κανω αυτη τη στιγμη, ειναι να πειραματιστω με μαγνητες...

 

ετσι και αλλιως ΔΕΝ ειναι λογικο...ο μεσαιος μαγνητης που εχω, ειναι "μαμισιος".αλλα αυτο που γινεται, το κανει σε ΟΛΟΥΣ(αλλωστε παρεθεσα και το πειραμα με το whammy...αν πατησω μια οκταβα κατω σε αλλη χορδη και ανεβασω μια οκταβα με το whammy, κανει το ιδιο)...αρα δε νομιζω πως βγαινει ιδιαιτερο νοημα η επιλογη να αλλαξω μαγνητες...λετε να εχω πεσει στους μοναδικους 3 μαγνητες που τσιμπανε την συγκεκριμενη συχνοτητα?? 8O

 

 

holy cow(οπως λενε και οι αμερικανοι)...τι θα κανω πια? :cry: :cry:

 

(αν δε βρεθει αλλη λυση, με βλεπω δευτερα να πηγαινω να δοκιμαζω παραμετρικο eq :cry: πανε παλι τα λεφτα)

 

 

 

(ασε καλυτερα μετα απο αρκετη σκεψη σε αφηνω να ζησεις γιατι εισαι ακομα μικρος & δεν ξερεις απο...γυναίκες...ε' date='κιθαρες ηθελα να πω!! :lol: :lol: :lol: )[/quote']

 

ασε...μαλλον εχω μια ταση ΚΑΙ στα δυο θεματα να πεφτω σε ΠΟΛΥ προβληματικες καταστασεις :? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου