Προς το περιεχόμενο

Summer NAMM rumor mill


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι' date=' συμφωνώ με το Χαρίλαο.[/quote']

 

Δηλαδή με τι διαφωνείς;

 

Πάντως το θέμα θορύβου με τα πετάλια χωρίς μπαταρίες πιστεύω (IMHO) ότι έχει να κάνει περισσότερο με floating ground που δημιουργείται με τον ενισχυτή παρά με το ίδιο του το κύκλωμα. Στο δικό μου λαμπάτο έχει switch για ground on/off γι'αυτόν ακριβώς το λόγο.

 

Πρέπει να τα είχαμε συζητήσει σε ένα παλιότερο θρεντ για τις γειώσεις, τις κιθάρες και τα μικρόφωνα...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα όσον αφορά τα Vox και τα λίγα Volt...είναι πολύ debatable και γενικά τα πεταλάκια με λάμπα προενίσχυσης είναι δύσκολη ιστορία.

 

Σε αυτό που είπες διαφωνώ... Δεν νομίζω ότι η αξία του κυκλώματος είναι debatable, ούτως ή άλλως όλη η σειρά Cooltron έχει αποσπάσει μεγάλες διακρίσεις στον ειδικό τύπο. Πιστεύω ότι οι μικρότερες τάσεις από ηλεκτρολογικής απόψης βοηθούν πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις έτσι ώστε να υπάρχει χαμηλός θόρυβος. Σχεδόν όλα τα άλλα με τα οποία έχω παίξει (το Hughes & Kettner που είπα, κάτι Damage Control, κάποια Electroharmonix κλπ.) είχαν κάποιο θόρυβο ενώ τα Cooltron ήταν πολύ ήσυχα (τόσο που αν δεν κοιτούσες να δεις αν βγαίνει καλώδιο προς πρίζα δεν θα ήξερες αν λειτουργούν με μπαταρίες...)

 

Επίσης διαφωνώ με το ότι αυτά τα πετάλια είναι δύσκολη ιστορία. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ απλή - ακριβά μεν, δύσκολα στην κατασκευή επίσης, αλλά στο σετάρισμα του ήχου σου πανεύκολα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ειδικό μουσικό τύπο φαντάζομαι εννοείς. Εγώ ότι έχω διαβάσει σχετικό σε περιοδικά αναφέρεται απλά στο αποτέλεσμα (αυτό που έλεγα ότι μετράει σε τελική ανάλυση). Τι ξέρουν αυτοί από κυκλώματα για να σχολιάσουν και σάμπως τους δίνουν το σχέδιο του κυκλώματος να το εξετάσουν;

 

Στο νετ έχω διαβάσει πολλές απόψεις σχετικά με λαμπάτα πετάλια γενικά όσον αφορά τη λειτουργία του καθενός (πέρα απ'τον ήχο) από άτομα που κατέχουν ή τουλάχιστον δείχνουν να κατέχουν το αντικείμενο καλά. Ηλεκτρολόγος μηχανολόγος είμαι και ευτυχώς μπορώ να ξεχωρίζω τις αρλούμπες απ΄τα σοβαρά επιχειρήματα σε διάφορες δηλώσεις χωρίς να είμαι "ο ειδικός" επί του θέματος.

 

Η τεχνολογία της λάμπας σε κυκλώματα δεν περίμενε το 2000 για καινοτόμα σχέδια. Λίγο πολύ είναι μια τεχνολογία που ξεψαχνίστηκε πριν από 6 δεκαετίες και έχει κάποιες βασικές αρχές. Τώρα το κατα πόσο ο ήχος που βγάζει ένα πετάλι οφείλεται αποκλειστικά στην λάμπα (ή όχι) που μπορεί να έχει μέσα και τον τρόπο που οδηγείται είναι debatable και δεν εξαρτάται απ'τη δικιά μας γνώμη. Αλλιώς όλοι θα έβγαζαν φοβερά προϊόντα και δυστυχώς δεν είναι έτσι.

 

Δύσκολη ιστορία λοιπόν λέω το να κάτσεις να ξεχωρίσεις τις μλκίες απ΄την ουσία στα promotion που έχει ένα λαμπάτο πετάλι.

 

Και εκεί είναι που λέω, δεν έχει σημασία τελικά γιατί αυτό που ακούς μετράει (χωρίς να λες "α έχει λάμπα άρα αυτό που ακούω είναι καλό") κι ας είναι 3 πατάτες συνδεδεμένες με 2 κολοκύθια και μια λάμπα μπαγιονέ γαλακτερή 60W απ'το μπακάλικο της γειτονιάς.

 

Απλά δεν με συγκινεί το ότι δουλεύει με μπαταρίες, σημασία δίνω στον ήχο. Δοκίμασε πάντως αυτό που σου λέω για το ground να δεις αν θα βγάζουν θόρυβο πλέον :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Δύσκολη ιστορία λοιπόν λέω το να κάτσεις να ξεχωρίσεις τις μλκίες απ?την ουσία στα promotion που έχει ένα λαμπάτο πετάλι.

...

+137

 

Πράγματι υπάρχει μια διάχυτη λαμπολαγνία ή οποία μου φαίνεται ότι οδηγεί τα τμήματα marketing να πηγαίνουν στα τμήματα R&D και να ζητάνε "λάμπάτα" πράματα. :lol:

 

 

Σε σχέση με το θόρυβο από τα τροφοδοτικά (όταν και αν εμφανίζεται) έχει 3 αιτίες: α) τα ground loops όπως προααφέρθηκε, β) Το ripple της τροφοδοσίας στα 100 Hz όταν συνδέουμε πολλά πετάλια. γ) Τον ΗΜ θόρυβο απευθείας από το μετασχηματιστή του τροφοδοτικού (μην ξεχνάμε ότι κατά κανόνα είναι κοντά στα πετάλια....) που τον "τσιμπάει" κάποιο high-gain κομμάτι κάποιου από τα πετάλια.

 

Τα cooltron....με τα μισόλογα που έχω διαβάσει στα ενημερωτικά της VOX δεν έχω καταλάβει ποια (υποτίθεται ότι) είναι η φοβερή καινοτομία της σχεδίασής τους.....

 

Πήρα την περασμένη βδομάδα από ένα φίλο το Brit boost αλλά δεν έχω προλάβει να το περιεργαστώ σωστά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χαρίλαος και ο Jase θα το'χoυν διαβάσει αλλά το παραθέτω και για άλλους που ίσως ενιδαφέρονται (στα αγγλικά από το site της Vox):

 

Normally, tubes are used at high voltages and this restricts their use in battery-powered devices such as guitar effects pedals. Historically, attempts have been made to use tubes at low voltages in what has been dubbed “starvation” mode, but these circuits donΆt allow the tube to function in an acceptable manner. The tube simply cannot be biased to a satisfactory operating condition. Plus, the necessary heater (filament) current is too high to deliver acceptable battery life. Imagine how annoying it would be to have to change batteries every ten minutes during a gig!

 

HereΆs what makes the COOLTRON system tick. The COOLTRON circuit basically operates by using two very special signal paths. The first is the “servo circuit,” which provides the right conditions between the plate of the tube and the grid. This achieves controllable, stable parameters for the tube and provides the correct operating conditions for the tube to function as it would if run at a higher voltage. The second circuit is a patented power supply that provides a low voltage, low current supply to the heater elements in the tube. Since the tube is now running at such a reduced supply level, the anode current is much smaller than normal. This means that the amount of heat required at the cathode to achieve sufficient cathode current emission is much smaller – hence the ability to run the heaters at a lower level and for COOLTRON pedals to run for 16 hours on 4 x AA batteries!

 

The COOLTRON system provides true tube sonic performance at very low voltage and at reduced heater current – ideal for inclusion into guitar effects pedals.

 

To manual του κάνει νομίζω μια ελαφρώς πιο εξαντλητική ανάλυση, αλλά δεν το έχω μπροστά μου. Εγώ απλά ήθελα να πάρω συγκεκριμένα ένα λαμπάτο πετάλι γιατί μου άρεσε ο fat ήχος τους, άκουσα το Over The Top Boost, τρελάθηκα και το αγόρασα...

 

Τώρα τα ground loops δεν τα γνωρίζω :oops: αλλά όπως έγραφα και σε ένα παλιότερο ποστ για το Big Muff & για την αλυσίδα πεταλιών μου, ακολουθώ ορισμένους κανόνες και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα. Η εντύπωση πάντως που μου έχει δοθεί για τα Cooltron από πλευράς τεχνολογίας είναι η καλύτερη, καθώς είναι και τα μόνα που μπορούν να λειτουργήσουν αξιοπρεπώς με μπαταρίες, με ό,τι άλλο συνεπάγεται αυτό. Το γεγονός ότι η λυχνία είναι ένα παμπάλαιο ηλεκτρικό εξάρτημα δεν προεξοφλεί την διαπίστωση ότι είναι αδύνατο να τοποθετηθεί σε πολύ μοντέρνα κυκλώματα.

 

Για να γυρίσουμε στο θέμα αν δεν θέλετε να επισημάνετε κάτι άλλο, σχολιάστε τίποτα για την καλοκαιρινή ΝΑΜΜ! Μόλις εμφανιστούν και τα άρθρα στα περιοδικά σε κανένα δίμηνο, θα έχουμε κι άλλα να πούμε... :wink:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε bloody αν καταλαβαίνω καλά από τα γραφόμενά σου είμαστε της ίδιας γενικής αντίληψης:

 

If the shit fits, wear it! :lol: 8)

 

¶μα βγάζει αυτό που θες και έχει και ατού σε σχέση με άλλα αντίστοιχα πράγματα στην αγορά (λειτουργία με μπαταρίες στην προκείμενη περίπτωση) τότε τα ειδικά δεν έχουν και μεγάλη σημασία.

 

Περιμένω να τελειώσω από δουλειά σήμερα να διαβάσω για τη ΝΑΜΜ με την ησυχία μου το βραδάκι βρε συ οπότε θα τα πιάσουμε όλα με τη σειρά :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα άρθρα από Harmony Central για τη φετινή NAMM...

 

και μου φαίνεται ότι ελάχιστα είναι τα πράγματα που με ενδιαφέρουν σαν κιθαρίστα.

 

Αυτά που μου έκανα κάποια εντύπωση ήταν κάτι καινούριες Ibanez και το νέο Windsor της Peavey που θα μπορεί να παίρνει πολλών ειδών λάμπες (και διάφορα άλλα καλούδια), όπως και το JSX mini colossal.

 

Περισσότερα στο:

http://namm.harmony-central.com/SNAMM07/Content/Ibanez/PR/Metal.html

http://namm.harmony-central.com/SNAMM07/Content/Peavey/PR/JSX-Mini.html

http://namm.harmony-central.com/SNAMM07/Content/Peavey/PR/Windsor-Studio.html

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το μάρκετινγκ έχει πολύ πλάκα. Στο βίντεο στη σελίδα:

 

http://www.gearwire.com/digitech-gsp1101.html

 

κάποιος παρουσιάζει ένα νέο rack εφφέ για κιθάρα έκ μέρους της digitech (GSP1101), που απλά έχει τη μέθοδο με τα 4 καλώδια όπως το boss gt8. Σύμφωνα με τον κύριο όμως, "it's a whole new way of thinking!", ή ακόμη εισάγει το εξής επαναστατικό ( :lol: ):

 

"you will now have that pedal in the signal path as if you have virtually plugged in a pedal in the front (of the amp) even though it's beeing derived from a model of it"

 

Βέβαια κάτι τέτοιες κοτσάνες φαίνεται σάν να προσπαθούν να καλύψουν τη μετριότητα ενός προιόντος παρά να το προωθήσουν.

 

Δείτε το, έχει γέλιο (μάλλον μας περνάνε και για λίγο χαζούς όσους παίζουμε κιθάρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά αυτοί από το gearwire ειναι λίγο ότι να ναι.Οταν δοκίμαζαν την Gibson Lp GT σπλιτάρει αυτός που κρατάει την κιθάρα τους διπλούς και κάνει ο άλλος" Α δεν 'ηξερα ότι γίνεται να σπλιτάρεις διπλούς με nickel καπάκια.."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jase: δεν φαίνονται άσχημες οι καινούργιες Ibanez, και σε καλή τιμή για όποιον ενδιαφέρεται... ο Peavey Mini Colossal δεν ήξερα ότι δεν έχει λανσαριστεί γιατί έχω διαβάσει πολλά για αυτόν εδώ και καιρό. Ο Satriani τον παρουσιάζει σε ένα βίντεο που είχα δει (και που λογικά θα υπάρχει και στο You Tube), και μάλιστα εδώ και καιρό μόλις μπαίνεις σε ένα σάιτ της Peavey ακούγεται ένα τραγούδι του εξ ολοκλήρου ηχογραφημένο στο στούντιο με αυτόν. Ενδιαφέρον αλλά μόνο για ηχογραφήσεις...

 

Ο Windsor combo ήταν μια αναμενόμενη κυκλοφορία της κεφαλής, για την οποία έχω διαβάσει σε περιοδικά καλά σχόλια (παραδοσιακός ήχος σε στυλ AcDc και όχι μοντέρνες high gain καταστάσεις).

 

 

Κosh φαίνεται ότι για μια ακόμη φορά μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες! Ωραία η επισήμανση. :wink:

 

 

odis απλά μην με αρχίσεις για τους reviewers των κιθαριστικών του gearwire... θα πέσει πολύ βρίσιμο, ειδικά για τον Dan Agosto... μια φορά είχαν μαζευτεί 4 από δαύτους και έλεγαν ότι δεν τους αρέσει που σε πετάλια όπως το Fuzz Face και το Fender Blender δεν υπάρχει led για να τους δείξει ότι είναι ανοιχτό... προφανώς το ίδιο πιστεύουν και εκατοντάδες χιλιάδες κιθαρίστες που τα χρησιμοποιούν εδώ και σαρανταφεύγα χρόνια, ανάμεσά τους και ιερά τέρατα όπως Hendrix, Page, Eric Johnson, και που δεν μπορούν να καταλάβουν αν είναι ανοιχτό με τα αυτάκια τους...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου