Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γυρναω υστερα απο ξενυχτι και ανακαλυπτω αυτο το τρελο θεμα, μα πως μου ξεφυγε τετοιος τζερτζελος??? Τι φυντανια ειναι αυτα που κυκλοφορουν? :lol: :lol: :lol:

 

Axx, και γω καποτε ειχα μια στρατ που την πουλησα την κακομοιρα, το μετανιωσα πολλες φορες...και μετα απο καποιο καιρο, πηρα μια καλυτερη 8)

 

Χωρις πλακα τωρα, το θεμα ειναι να ξερεις ΤΙ θελεις να παιξεις και ΠΟΙΑ κιθαρα κανει τι, δυστυχως η απολυτη κιθαρα που να παιζει τα παντα δεν υπαρχει, και γιατι να υπαρξει αλλωστε? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως είπα και πρίν στις περισότερες παραγωγές του 70, ακούγεται ένα γενικό βουητό στ οποίο συμπεριλαμβάνεται κ η εκάστοτε Fenderίτσα.

 

Κατρχην σταματα να ζεις σε ''εναν κοσμο ομορφο,ονειρικα πλασμενο" :lol:

 

ΕΙΔΙΚΑ στα 70s οι περισσοτερες ηχογραφησεις γινονταν με ΔΙΠΛΟΥΣ μαγνητες (μια και ηταν η δεκαετια της "μαγκιας,ροκιας,κλανιας και αποστηματος" :lol:

 

Το "βουϊσμα" που ακους :lol: :lol: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ,ειναι απλα στο "φανταστικο" σου κοσμο,εκτος κι αν "βουϊσμα" εννοεις τον ΘΟΡΥΒΟ της ΑΝΑΛΟΓΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (εκ μερους ΟΛΩΝ των μηχανικων ηχου της δεκαετιας του 70 σου ζηταω ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ που δεν χρησιμοποιουσαμε απο το 70 τα PRO TOOLS!!! :lol: )

 

Ειδικα στην εποχη μας η χρηση των μονων μαγνητων καθε ειδους ειναι περισσοτερο "στη μοδα" απο ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ. (εδω ξεθαψανε ολοι οι κατασκευαστες τους εκπληκτικους Ρ90 που ειναι χαλαρα οι ΠΛΕΟΝ θορυβωδεις μαγνητες που φτιαχτηκαν ποτε...μπροστα τους οι Fender φαινονται σαν...EMG...)

 

Το να ζητας απο τη Fender να μη βαζει μονους μαγνητες στις κιθαρες της ειναι σα να ζητας απο τη Ferrari να φτιαχνει εις το εξης μονο ΤΡΑΚΤΕΡ...:)

 

Βεβαια ειμαι σιγουρος οτι θεωρεις οτι τα SKODA ειναι δραματικα καλυτερα αυτοκινητα απο τις Ferrari μια και οι τελευταιες ειναι ΠΟΛΥ θορυβωδεις....

 

Καταλαβε επιτελους οτι "εκαστος εις το ειδος του και ο Λουμιδης στους ..καφεδες..."

 

 

Για να μη σε κουρασω πες μου ΠΟΥ ακους "βουητό" σε εναν απο τους παρακατω δισκους που κυκλοφορησαν τα τελευταια χρονια

 

WHITE STRIPES

PEARL JAM

ΜΕΤΑLLICA

MODEST MOUSE

RY COODER

NICK CAVE & THE BAD SEEDS

JOHN MAYER

JOHNNY CASH

 

(σου βαζω και ευρυτατη ..γκαμα μουσικων για να μη λες οτι κολλαω σε ενα ειδος μονο...)

 

και καμμια δεκαχιλιαρια ακομα... :lol:

 

Και στο κατω κατω της γραφης αν εσυ θεωρεις οτι η Ibanez σου μεσα απο το.....ΖΟΟΜ εχει καλυερο ηχο απο μια Tele μεσα απο εναν VOX AC30 επειδη ...δεν εχει θορυβο (γιατι και οι λαμπατοι ενισχυτες δυστυχως ΕΧΟΥΝ θορυβο...) με γεια σου & χαρα σου....ΕΜΕΙΣ τι ΦΤΑΙΜΕ ομως?? :)

 

ΕΛΕΟΣ δηλ. (αλλα μαλλον ΠΛΑΚΑ μας κανεις ετσι δεν ειναι??)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ενισχυτές τύπου VOX, Machless, Rivera κτλ είναι άχρηστα ντουλάπια γιατί δεν έχουν αρκετά γκάζα για να παίξεις Cannibal Corpse. Μόνο αμα τους βάλεις 2 metal zone, ένα από μπρος και ένα από πίσω (στο input και στη λούπα δηλαδή) παίζουνε. Α! Και βουίζουν όπως και όλοι οι λαμπάτοι που έχουν τεχνολογία από την εποχή του Οδυσσέα Ανδρούτσου.

Ο μόνος λαμπάτος που αξίζει είναι ο Mesa Boogie Triple Rectifier Road King γιατί όλα τα σοβαρά συγκροτήματα τέτοιους έχουν. (Και ας μην τον έχω ακούσει-δει από κοντά είμαι σίγουρος ότι γ@@@ει και δέρνει και αντίρρηση δε φέρνει).

 

Μπουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα :lol: :lol: :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Mesa Boogie Triple Rectifier Road King ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ και μπορω να στο αποδειξω.

 

Χθες το βραδυ που πηγα να ηχογραφησω με την telecaster μου του 70 στο (με δεκαετιας του 30 ηλεκτρικα) εξοχικο της γιαγιας μου στο ανω Κρυοκουκι.....εχοντας το gain του στο 10,τα πριμα τερμα & το volume στο....20 και χωρις να ακουμπαω ΚΑΘΟΛΟΥ τις χορδες και βεβαια χωρις να παιζω...βαζοντας μπροστα του ενα ROYER & συνδεοντας το με ενα λαμπατο προενισχυτη MANLEY με το threshold στο φουλ & το gain του τερμα......τι νομιζεις οτι ειχα???

 

 

 

 

 

βουϊσμα!!

 

:lol: :lol:

 

 

ΜΑΠΑ λοιπον το καρπουζι,μετα βεβαια εβαλα την IBANEZ μου rg με τους κινεζικους EMG καπακι στο ΖΟΟΜ με ...ακουστικα και το gain στο 2 και γραφοντας στο.....walkman μου ειχα...σιγην ιχθυος....... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ δηλ. (αλλα μαλλον ΠΛΑΚΑ μας κανεις ετσι δεν ειναι??)
μακαρι να'ταν ετσι αλλα δεν το βλεπω...οι πιτσιρικαδες που διψανε για να μαθουν θα προχωρησουν....οι αλλοι που το παιζουν "ξερολες" εχοντας παιξει μονο με zoom δεν θα μαθουν ποτε να "ακουνε"..(οχι τους αλλους αλλα τον ηχο που παραγουν οι ιδιοι αλλα και οι αλλοι παιζοντας)..σε πολλες περιπτωσεις το: "ξερω να ακουω" ειναι το ιδιο σημαντικο με το: "ξερω να παιζω"..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Mesa Boogie Triple Rectifier Road King ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ και μπορω να στο αποδειξω.

Χθες το βραδυ που πηγα να ηχογραφησω με την telecaster μου του 70 στο (με δεκαετιας του 30 ηλεκτρικα) εξοχικο της γιαγιας μου στο ανω Κρυοκουκι.....εχοντας το gain του στο 10' date='τα πριμα τερμα & το volume στο....20 και χωρις να ακουμπαω ΚΑΘΟΛΟΥ τις χορδες και βεβαια χωρις να παιζω...βαζοντας μπροστα του ενα ROYER & συνδεοντας το με ενα λαμπατο προενισχυτη MANLEY με το threshold στο φουλ & το gain του τερμα......τι νομιζεις οτι ειχα???

 

βουϊσμα!!

 

:lol: :lol:

 

ΜΑΠΑ λοιπον το καρπουζι,μετα βεβαια εβαλα την IBANEZ μου rg με τους κινεζικους EMG καπακι στο ΖΟΟΜ με ...ακουστικα και το gain στο 2 και γραφοντας στο.....walkman μου ειχα...σιγην ιχθυος....... :lol:

 

Ρε SF, αφού τα έχουμε πει τόσες φορές, δε λες να μάθεις... Ποτέ δεν χρησιμοποιούμε το drive ενός λαμπάτου ενισχυτή!!! ΠΑΝΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ METAL ZONE!!!!!!! Κανόνας απαράβατος! Αμα δεν κάνει τζιτζιτζιτζι (πρόσεξε μην το μπερδέψεις με το βζζζζζζζζ της φεντερ, άλλο το ένα, άλλο τ'άλλο) δεν έχεις ήχο.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ δηλ. (αλλα μαλλον ΠΛΑΚΑ μας κανεις ετσι δεν ειναι??)
μακαρι να'ταν ετσι αλλα δεν το βλεπω...οι πιτσιρικαδες που διψανε για να μαθουν θα προχωρησουν....οι αλλοι που το παιζουν "ξερολες" εχοντας παιξει μονο με zoom δεν θα μαθουν ποτε να "ακουνε"..(οχι τους αλλους αλλα τον ηχο που παραγουν οι ιδιοι αλλα και οι αλλοι παιζοντας)..σε πολλες περιπτωσεις το: "ξερω να ακουω" ειναι το ιδιο σημαντικο με το: "ξερω να παιζω"..

 

Εντάξει ρε συ, σα να τα παρελές λίγο...

 

Δηλαδή όσοι γουστάρουν τις Fender ξέρουν απο ήχο κ απο παίξιμο? Μη τρελαθούμε κιολας!

 

Ο Slash δεν παίζει με Fender κ όμως έχει υπέροχο ήχο. Το ίδιο κ 100000 κόσμος που παίζει με άλλες κιθάρες.

 

Κ άσε τους πιτσιρικάδες ήσυχους. Ίσως να μην έχουν βρει τον ήχο που ψάχνουν άλλα αυτό δε σημαίνει ότι είναι γίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η ιβανεζ-ψάρι του Harilatron. Θέλω και εγώ μία. Με το βύσμα να μπαίνει στο στόμα του ψαριού για να μοιάζει με πετονιά.

 

Κ άσε τους πιτσιρικάδες ήσυχους. Ίσως να μην έχουν βρει τον ήχο που ψάχνουν άλλα αυτό δε σημαίνει ότι είναι γίδια.

 

Μα δεν είναι όλοι το ίδιο... Ο Longshadow πολύ σωστά τους διαχωρίζει.. Δες το post του πιο προσεκτικά... :wink:

 

.....οι πιτσιρικαδες που διψανε για να μαθουν θα προχωρησουν....οι αλλοι που το παιζουν "ξερολες" εχοντας παιξει μονο με zoom δεν θα μαθουν ποτε να "ακουνε".....

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου