Προς το περιεχόμενο

Τρόποι διανομής χωρίς έξοδα


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αυτοι που πουλανε στα live cd, λογικα θα πρεπει να κοβουν αποδειξη.

Επειδη καποτε ηθελα να πουλησω κατι πραγματα ασχετα με μουσικη σε ενα μαγαζι ο εμπορας εκοψε ενα τιμολογιο αγορας που ειχε τα στοιχεια μου και το

ΦΠΑ το πληρωνε εκεινος.Η αρχικη μου ερωτηση την εκανα με το σκεπτικο να

αναλαβει καποιος αλλος τις υποχρεωσεις αυτες οπως θα μπορουσε μια εφημεριδα ισως η κατι παραπλησιο.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

 

Αρθρο 2

Υπόχρεοι σε τήρηση βιβλίων και στοιχείων

 

1. Κάθε ημεδαπό ή αλλοδαπό φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή κοινωνία του Αστικού Κώδικα' date=' που ασκεί δραστηριότητα στην ελληνική επικράτεια και [b']αποβλέπει στην απόκτηση εισοδήματος από εμπορική ή βιομηχανική ή βιοτεχνική ή γεωργική επιχείρηση ή από ελευθέριο επάγγελμα ή από οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση[/b], καθώς και οι αστικές κερδοσκοπικές ή μη εταιρείες, αναφερόμενοι στο εξής με τον όρο "επιτηδευματίας", τηρεί, εκδίδει, παρέχει, ζητά, λαμβάνει, υποβάλλει, διαφυλάσσει τα βιβλία, τα στοιχεία, τις καταστάσεις και κάθε άλλο μέσο σχετικό με την τήρηση βιβλίων και την έκδοση στοιχείων που ορίζονται από τον Κώδικα αυτό, κατά περίπτωση.

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά, πείτε πως κάποιος "ανεβάζει" μια σελίδα στο νετ και έχει κάνει σύστημα που κάποιος επισκέπτης μπορεί να πληρώσει με πιστωτική και να κατεβάσει ένα κομμάτι του καλλιτέχνη, πως θα βρούνε αυτόν το τύπο που έχει κάνει αυτό το σύστημά; 'Η πως θα βρούνε το site του;

 

Και κάτι άλλο ! Παίζει ρόλο σε μια τέτοια φάση, αν ο server που φιλοξενεί τη σελίδα σου είναι ελληνική ή ξένη εταιρία;;

 

(Έχετε ανοίξει ωραίο θέμα..)

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η Ελλάδα έχει μια από τις πιο καλές μονάδες δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος παγκοσμίως (να και 1 πρωτιά), οπότε σε βρίσκουν άνετα. Αυτό που σε γλυτώνει είναι το γεγονός ότι τα τραγούδια είναι δικά σου και ότι το νομικό πλαίσο στην Ελλάδα σου δίνει αυτή την δυνατότητα.

 

Τώρα η διαφορά με το αν ο σερβερ είναι Ελλάδα ή σε χώρα του εξωτερικού, έχει να κάνει με το τι νομικό καθεστώς ισχύει σε κάθε χώρα. Έτσι διαφορετικά ισχύουν για τον σερβερ εξ' αμερικής και διαφορετικά για τον σερβερ εξ' ελλάδος. Ίσως να συμφέρει η περίπτωση της Ελλάδος καθώς η έννοια copyright μέσω διαδυκτίου είναι ακατανόητες εδώ. Ακόμη καλύτερη η Σουηδία και Ρωσία. Πάντως σε όποια χώρα και να είναι, αν βγει εντολή κατεβάσματος της σελίδας, θα κατέβει πάση θυσία (σιγά μην βάλει ο πάροχος του σερβερ το κεφάλι του στην μέγκενη για κάθε έναν που εξυπηρετεί)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αποβλέπει στην απόκτηση εισοδήματος από εμπορική

 

Ιχνηλάτης' date=' όταν πουλάς κάτι, και δη συστηματικά, αποβλέπεις στην απόκτηση εισοδήματος, αλλοιώς δε θα το πουλούσες, θα το χάριζες. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις.

 

Δηλαδή ρε παιδιά, πείτε πως κάποιος "ανεβάζει" μια σελίδα στο νετ και έχει κάνει σύστημα που κάποιος επισκέπτης μπορεί να πληρώσει με πιστωτική και να κατεβάσει ένα κομμάτι του καλλιτέχνη, πως θα βρούνε αυτόν το τύπο που έχει κάνει αυτό το σύστημά; 'Η πως θα βρούνε το site του;

 

Το θέμα δεν είναι πως θα τον βρουν. Αν θες την προσωπική μου άποψη ποτέ δε θα τον βρουν, και ούτε και θα κάτσουν να ασχοληθούν ποτέ, ιδιαίτερα αν μιλάμε για τίποτα ψωροευρουλάκια.

 

¶λλο όμως το αν θα τον βρουν και άλλο ποιό είναι το νόμιμο.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Ας μην παίζουμε με τις λέξεις.

 

...

 

¶λλο όμως το αν θα τον βρουν και άλλο ποιό είναι το νόμιμο.

 

 

+137

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ή ευτυχώς' date=' η Ελλάδα έχει μια από τις πιο καλές μονάδες δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος παγκοσμίως (να και 1 πρωτιά), οπότε σε βρίσκουν άνετα. [/quote']

 

Τονιονιονιο... Βρε συ μπούκα, δεν έχεις ακούσει τίποτα για τις δεκάδες γκάφες τους που μας κάνουν ρεζίλι διεθνώς; Yπάρχουν λίγοι όντως καλοί αλλά τα κομματόσκυλα που είναι τοποθετημένα από πάνω τους δίνουν τέτοιες εντολές που είναι για γέλια (ή μάλλον για κλάματα). Λες να βγήκε τυχαία αυτό εδώ;

 

dirtyworks.jpg

 

Για ρώτα λίγο δεξιά - αριστερά και θα σου πουν... :wink:

 

Τώρα αν κάποιος ανησυχεί αν θα τον πιάσουν ή όχι για ένα τόσο ανιδιοτελές και μη κερδοσκοπικό επιχείρημα στην Ελλάδα είναι πολύ λυπηρό, αλλά το ιστορικό της Μεγάλης των Μπάτσων Σχολής (εεεε... της Μονάδας Ηλ. Εγκλήματος) δείχνει ότι θα σε πιάσουν και χωρίς να φταις... ακόμη και αν δίνεις λινκ με RSS για άλλους όπως πχ με την μπλογκόσφαιρα. Μια λύση αν επιμένεις είναι να βρεις κάποιον δωρεάν proxy που θα δρομολογείσαι από εκεί (και τα ίχνη σου θα χάνονται) ή να πληρώνεις servers σε τίποτα Αζερμπαϊτζάν κλπ. (όπως κάνουν πολλά crack sites) που το νομικό τους καθεστώς είναι πέρα - βρέχει.

 

Πέρα από αυτές τις ιστορίες για αγρίους, στο Harmony Central διαφημίζεται μια εταιρία που αναλαμβάνει να κυκλοφορήσει και να διαφημίσει το άλμπουμ ή τα τραγούδια σας σε πολλούς ιντερνετικούς πωλητές (itunes, rhapsody, music.com κλπ), αφήνοντάς σας τα δικαιώματα και τα royalties 100% δικά σας, με μια μικρή χρέωση μόνο ανά τραγούδι ή ανά άλμπουμ ή ανά έτος hosting ανά retailer. Μπος, το λινκ να το δώσω;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τονιονιονιο... Βρε συ μπούκα' date=' δεν έχεις ακούσει τίποτα για τις δεκάδες γκάφες τους που μας κάνουν ρεζίλι διεθνώς; Yπάρχουν λίγοι όντως καλοί αλλά τα κομματόσκυλα που είναι τοποθετημένα από πάνω τους δίνουν τέτοιες εντολές που είναι για γέλια (ή μάλλον για κλάματα).[/quote']

 

Ε καλά έχω πληροφορίες πιο καλές από σένα (ας είναι καλά ο μπαμπάς μου) σε αυτό ακριβώς. Και να σου πω και κάτι κουλό; Ο αρχηγός τους δίνει σεμινάρια σε FBI και στους Γερμανούς... Τονιονιονιο; Η αλήθεια....

 

Και είναι εντελώς άλλο πράγμα η ικανότητα της συγκεκριμένης υπηρεσίας και εντελώς άλλο πράμα το πως θα αξιολογηθεί η οποιαδήποτε πληροφορία προέρχεται από αυτούς, από τους όποιους παίρνουν τις αποφάσεις :wink:

 

Και 1ον για να μην ξεκινήσει κουβέντα περί αστυνομίας και 2ον να μην μου πετάξει κανείς αυτό: offtopic8ys.gif ή dftt.gif δεν το συνεχίζω γιατί δεν θα βγει τπτ στην τελική... :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω υπόψη μου τρία περιστατικά που δείχνουν το αντίθετο για τα ηλεκτρονικά μας στρουμφάκια, βέβαια έχουν και επιτυχίες, και ικανά στελέχη αλλά οι από πάνω τους είναι κουφιοκεφαλάκηδες όπως σου είπα. Έτσι πιστεύω.

 

Γυρνάω στο τόπικ: μπος, να το δώσω το λινκ; Mην κατηγορηθώ για διαφήμιση; Eίναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση παράκαμψης των νταβατζοεταιριών και διαδικτυακής διανομής. Μπος; Υameth; Γιούουουχου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ικανά στελέχη αλλά οι από πάνω τους είναι κουφιοκεφαλάκηδες όπως σου είπα. Έτσι πιστεύω.

 

δεν ξέρω που διαφωνούμε. Το ίδιο λέμε :lol:

 

Δώσε λινκ δώσε λινκ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου