Προς το περιεχόμενο

Έχετε BOSS PSA AC adaptor και πολύμετρο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Φτιάχνοντας κάποια extra καλωδιάκια τροφοδοσίας για πεταλάκια, ενώ τσέκαρα με το πολύμετρο την πολικότητα της τροφοδοσίας, διαπίστωσα ότι το BOSS PSA αντί για τα 9V της προδιαγραφής του βγάζει 13.7 V. 8O

 

Δοκίμασα να το μετρήσω από ένα άλλο άκρο του daisy chain ενώ τροφοδοτούσε ενα πετάλι και δεν υπήρχε διαφορά.

 

Το πολύμετρο φαίνεται ΟΚ (το τσέκαρα χοντρικά με μία μπαταρία), η τάση του δικτύου είναι ΟΚ.

 

Χάνω κάτι σε σχέση με την "προδιαγραφή" DC 9V?

 

Αν έχετε PSA και πολυμετράκι....για ρίχτε μία μέτρηση να δούμε τι παίζει...

 

 

 

Υ.Γ. Δεν είναι καν 9*ρίζα(2) που θα προέκυπταν ανορθώνοντας και φιλτράροντας 9VAC ....είναι 1 Volt παραπάνω. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν σε βοηθησω μ'αυτο αλλα μια φορα ειχα εναν μετασχηματηστη που επελεγες εσυ τα Βολτ.

Το ειχα βαλει κατα λαθος σε ενα πεταλακι Overdrive της boss με 12V και δουλεψε κανονικα.

Και απο τοτε το δουλευα ετσι για να δω αν ακουγεται καλυτερα.

Δεν νομιζω να καταλαβα ποτε διαφορα στον ηχο (μπορω ευκολα να''πουλησω'' την λαλακια μου σαν ωραιο αστικο -μουσικο- μυθο χεχεχε) αλλα το πεταλι δεν επαθε τιποτα!!!

Βεβαια ''κοτεψα'' να το δοκιμασω και σε ενα DD-3 της boss γατι ειναι ψηφιακο και δεν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα ναι, τα περισσότερα αναλογικά πετάλια δεν έχουν κανένα πρόβλημα αν τους βάλεις μεγαλύτερη τάση. Ζωντανή απόδειξη είναι τα ακόμη ζωντανά πετάλια μου. :lol:

 

Κάποιοι κατασκευαστές μάλιστα προτείνουν και ως εναλλακτική λύση την τροφοδοσία με μεγαλύτερη τάση για περισσότερο headroom. Αυτό που με απασχολεί είναι

1) γιατί βγάζει 13.7 V ενώ πάνω γράφει 9V.

2) Είναι γενικό θέμα με τα τροφοδοτικάκια της BOSS ή είναι προβληματικό το δικό μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειμαι στη δουλεια τωρα και δεν μπορω να σου απαντησω αλλα μου κινησε την περιεργεια.

Να κανω μια μπακαλο-υποθεση?

(ηλεκτρονικακιδες ζητω την κατανοηση σας....)

Μηπως τα 9v που λεει ειναι υπο ''φορτιο''?

και βγαζει παραπανω για να μην ''ξεμενει''???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως τα 9v που λεει ειναι υπο ''φορτιο''?

και βγαζει παραπανω για να μην ''ξεμενει''???

 

Μπα. Αν είναι να ξεμείνει από κάτι, αυτό είναι το ρεύμα και όχι η τάση. Είναι φτιαγμένο για να συνδέονται όλα τα πεταλάκια παράλληλα επάνω του οπότε η τάση θα είναι η ίδια.

 

Πάντως το One spot μου που μόλις μέτρησα αντί για τα ονομαστικά 9V βγάζει 9.53 χωρίς φορτίο ενώ μετρώντας την τελική άκρη του daisy chain ενώ τροφοδοτούνταν και ήταν ανοιχτά 8 πετάλια, μέτρησα 9.48-9.50V.

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά δεν δικαιολογείται.Ο κατασκευαστής αφαιρεί το *ρίζα 2 και δίνει στο δευτερεύον τύλιγμα τέτοια τιμή(μικρότερη της συνεχούς τελικής συνιστώσας) έτσι ώστε η ανορθωμένη τάση να είναι η ονομαστική,άντε και λίγο μεγαλύτερη.Πιστεύω ότι τα πεταλάκια σου δεν έχουν πρόβλημα προφανώς λόγω ολοκληρωμένων στην είσοδο που σε αντίστοιχες μεταβολές της τάσης εισόδου,παρέχουν μια σταθεροποιημένη τυπική.Αυτά 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Τυπικά δεν δικαιολογείται.Ο κατασκευαστής αφαιρεί το *ρίζα 2 και δίνει στο δευτερεύον τύλιγμα τέτοια τιμή(μικρότερη της συνεχούς τελικής συνιστώσας) έτσι ώστε η ανορθωμένη τάση να είναι η ονομαστική' date='άντε και λίγο μεγαλύτερη.Πιστεύω ότι τα πεταλάκια σου δεν έχουν πρόβλημα προφανώς λόγω ολοκληρωμένων στην είσοδο που σε αντίστοιχες μεταβολές της τάσης εισόδου,παρέχουν μια σταθεροποιημένη τυπική.Αυτά 8)[/quote']

 

 

Έτσι που τα λες είναι Δημήτρη. Δηλαδή έτσι ξέρω ότι φτιάχνονται τα απλά τροφοδοτικά. (Αν και προσωπικά περίμενα να έχει και κανένα LM7809 ή κάτι αντίστοιχο και πάλι πυκνωτή (-ές) μετά. )

Απλά το δικό μου βγάζει 13.7V 8O

Τα πετάλια μου δεν νομίζω να έχουν σταθεροποιητή μέσα.... Νομίζω όμως ότι άνετα σηκώνουν και μεγαλύτερη τροφοδοσία από τα 9V. Τι είναι....χοντρο-τρανζίστορ, αντιστάσεις και πυκνωτές. Το 9V είναι απλά η τάση σχεδίασης καθώς τέτοιες είναι οι διαθέσιμες μπαταρίες. Δεν νομίζω παθαίνουν τίποτα αν τους βάλεις λίγο παραπάνω.... Μπορεί να μην ακούγονται σωστά βέβαια. (Προσωπικά δεν έχω στήσει αυτί για να παρατηρήσω διαφορά με τη μπαταρία αλλά αν αυτή υπάρχει δεν είναι τεράστια....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα έτσι όπως περιγράφεις τα πετάλια σου εσωτερικά.Κι αν υπάρχουν διαφορές θα είναι ορατές (όχι ακουστές) μόνο στον παλμογράφο,οπότε,όλα οκ.Πάντως άν είναι αμπεράτο το τροφοδοτικάκι σου,με αυτή την τάση εξόδου είναι ότι πρέπει για να βάζεις μπροστά αυτοκίνητο με ψόφια μπατταρία .... :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλο και σε κάτι χρησιμεύουν οι ηλεκτρολόγοι/ηλεκτρονικοί! Είδικά τα κρύα χειμωνιάτικα πρωϊνά...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου