Προς το περιεχόμενο

Fender Classic Player


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρα ο 5 θεσιος που εχει η cp60 δεν κανει χρειαζεται αυτος

 

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Components:_Switches_and_knobs/Super_Switch.html

 

ετσι δεν ειναι?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεις να το κανεις και με τον απλο πενταθεσιο αλλα θα πρεπει να προσθεσεις ενα διακοπτη ωστε να ενεργοποιεις τον neck (διακοπτης ενεργοποιημενος και ο επιλογεας στην 1st position).... (επιπλεον με αυτον τον τροπο θα εχεις και ολους τους μαγνητες ταυτοχρονα, με το διακοπτακι ενεργοποιημενο και τον επιλογεα στη θεση 2)........δεν ξερω αν θα σου αρεσει η προσθηκη ενος διακοπτη στο pickguard της strat.........χωρις αισθητικες αλλοιωσεις γινεται με τον superswitch που λινκαρες

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά ΣΤΟ PAINT το έκανες αυτό το έκτρωμα??? :lol: :lol: :lol:

 

Σε ευχαριστώ fenderiarh ;)

 

Σημειωση: επειδη στη δικια μου εχω αλλαξει το wiring δεν θυμαμαι πως ηταν wired τα ποτενσιομετρα του τονου στην αυθεντικη. Ακολουθησα λοιπον σε αυτο οτι λενε τα specs της fender για την CP50 ενα TONE για τον NECK και ενα TONE για τον MIDDLE. Αν δεν ειναι ετσι μια αλλαγη ειναι ευκολη αρκει να μου θυμισετε πως ηταν......

 

Έχω την εντύπωση ότι το tone στην 50s είναι στον bridge και όχι στον middle μαγνήτη ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα specs παντως λεει middle k neck. Aν θελεις παντως ενα tone στο neck και ενα tone ΜΟΝΟ στο bridge (ετσι δεν ειναι και η J.Vaughan signature??????) μετακινησε το καλωδιο που γραφω middle, δυο επαφες προς τα αριστερα. Αν θες να δουλευει και στον middle και τον bridge μαγνητη αστο εκει που ειναι και φτιαξε μια γεφυρα (με solder η με καλωδιο) που να ενωνει τις δυο αλλες ελευθερες επαφες στα αριστερα του μαζι με την επαφη στην οποια φαινεται στο σχεδιαγραμμα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια specs... μίνι αχταρμά πρέπει να έχουνε στο σάιτ της Φέντερ.

 

Η δικιά μου όπως είχα γράψει και παραπάνω, έχει τα tone:

κάτω tone για το bridge

πάνω tone για middle + neck

 

Οι μαγνήτες:

θέση 1, μόνο ο bridge

θέση 2, bridge + middle (ημιhumbucking διάταξη - μειώνει και το... βζζζζζζζζ)

θέση 3, μόνο ο middle

θέση 4, bridge + neck

θέση 5, μόνο ο neck

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια specs... μίνι αχταρμά πρέπει να έχουνε στο σάιτ της Φέντερ.

 

Η δικιά μου όπως είχα γράψει και παραπάνω' date=' έχει τα tone:

κάτω tone για το bridge

πάνω tone για middle + neck

[/quote']

 

Ε τοτε τα εχουνε κανει σκ.......Εν πασει περιπτωση για τη διαταξη που περιγραφεις θα πρεπει να μετακινηθει το καλωδιο που λεει στο σχεδιαγραμμα white white tone pot middle δυο θεσεις αριστερα και το "white wire tone pot neck" να αφεθει εκει που ειναι και με solder na φτιαχτει μια "γεφυρα" που να ενωνει με αυτο ολες τις κενες θεσεις που εχουν μεινει στα αριστερα του (τρεις δηλαδη) εκτος απο αυτην που βαλαμε προηγουμενως το white wire tone pot middle

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω πάλι τους κατόχους Classic Player strat (ή οποιασδήποτε στρατ): το volume pot σας έχει ομαλό σβήσιμο από το 10 μέχρι το 2-3 ή σβήνει απότομα από το 10 μέχρι το 7; Στην άλλη μου ηλεκτρική (με humbuckers) συμβαίνει το πρώτο που σαφώς προτιμώ. Κοίταξα μήπως φταίει ο τύπος του αλλά όλα λένε τα pots είναι audio taper.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα το volume (deluxe του 2002 HSS , πριν το S-1 σύστημα) σβήνει ομαλά. Το κάτω tone είναι για το bridge (HB).

 

(Και στην άλλη με τους EMG, ομαλά σβήνει αλλά αυτό δέν πιάνεται.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις δικές μου ομαλά σβύνει το volume pot παντού. Απλά από το 8 και κάτω κανονικότατα, από το 8 και πάνω έχει ένα "boost" ¨η δίνει την αίσθηση ότι έχει ένα boost από το 8 μέχρι το 10.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου