Προς το περιεχόμενο

Fender Classic Player


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σύντομα θα είμαι και εγώ πανευτυχής κάτοχος μιας εξαιρετικής classic player (δεν έχω αποφασίσει ακόμη όμως πια) :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το maple μπράτσο της 50s είναι τόσο καλοφτιαγμένο που είναι σαν να παίζεις πάνω σε βελούδο' date=' σαν να μην έχει καθόλου τάστα (fretless wonder, που έλεγαν και για κάποιες Gibson Les Paul πριν από 50 χρόνια). Ως δια μαγείας τα δάχτυλά μου πήγαιναν μόνα τους σε δύσκολα πιασίματα που με μπερδεύουν σε άλλες κιθάρες...[/quote']

 

+10000

Δεν ξέρω πως το κάνει η άτιμη :lol: :lol: αλλά την ώρα που παίζω, κοιτώντας την ταστιέρα, μου δίνει τέτοια αίσθηση ακρίβειας, που πραγματικά το "σημάδι" της σωστής νότας γίνεται πολύ πιο εύκολη υπόθεση! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , γυαλισμένα.

Κλασικά, από thomann την πήρα. Βέβαια, περίμενα αρκετά, πάνω από μήνα, γιατί ήταν out of stock (αν και από όσο βλέπω κατά καιρούς, πάντα έχει μεγάλο χρόνο παράδοσης, πρέπει να φεύγουν αμέσως).

 

Δευτέρα που γυρίσω σπίτι, υπόσχομαι φωτό! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το maple μπράτσο της 50s είναι τόσο καλοφτιαγμένο που είναι σαν να παίζεις πάνω σε βελούδο' date=' σαν να μην έχει καθόλου τάστα (fretless wonder, που έλεγαν και για κάποιες Gibson Les Paul πριν από 50 χρόνια). Ως δια μαγείας τα δάχτυλά μου πήγαιναν μόνα τους σε δύσκολα πιασίματα που με μπερδεύουν σε άλλες κιθάρες...[/quote']

 

+10000

Δεν ξέρω πως το κάνει η άτιμη :lol: :lol: αλλά την ώρα που παίζω, κοιτώντας την ταστιέρα, μου δίνει τέτοια αίσθηση ακρίβειας, που πραγματικά το "σημάδι" της σωστής νότας γίνεται πολύ πιο εύκολη υπόθεση! :wink:

 

Να συμφωνησω και εγω απο την εμπειρια μου με αρκετες BAJA Tele που εχω δοκιμασει,τα μπρατσα τους ηταν out of this world απο πλευρας ταστων,κοπης nut,set-up,φινιρισματος & αισθησης,απο οτι φαινεται ο ισχυρισμος της Fender οτι η συγκεκριμενη σειρα φτιαχνεται απο τεχνιτες εκπαιδευμενους απο luthiers του custom shop δεν ειναι εωλος...... :wink:

(τα νεα batch ειναι μαλιστα και παναλαφρα!)

 

Τελικα δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ δυσκολο να εχεις boutique set up σε κιθαρα μαζικοτατης παραγωγης (με τον τονο της φτιαχνουν γιατι η ζητηση ειναι τρομερη) με 600 ευρω..... :wink:

 

Κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει κανενας λογος να αγορασεις αλλη tele η strat εκτος απο αυτες της σειρας αυτης (εκτος κι αν δεν αντεχεις τα χρωματα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apos' date=' τα τάστα ήταν γυαλισμένα όταν την πήρες?

[/quote']

 

μια ερωτηση: διαφορα γυαλισμενων και μή ταστων???

δλδ τα αγυαλιστα τι εχουν πανω???

 

και αλλη μια ερωτηση...το μπρατσο της 60's κουμπωνει πανω στην 50's μια χαρα????και αντιστροφα???

(οπως καταλαβατε θελω το soft "v" maple μανικι se sonic blue ...:( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση: διαφορα γυαλισμενων και μή ταστων???

δλδ τα αγυαλιστα τι εχουν πανω???

 

Τα γυαλισμένα τάστα έχουν πολύ ωραία (απαλή) αίσθηση στο χέρι.

 

Εκτός αυτού δείχνουν το όργανο πιο ωραίο και πιο..."κλασσάτο" και κατά τη γνώμη μου είναι μια ένδειξη ότι αυτός που το έφτιαξε ασχολήθηκε λίγο παραπάνω με αυτό.

 

Ειδικά σε μπράτσα maple που τις περισσότερες φορές τα λουστράρουν με τα τάστα φορεμένα, μένει πάνω στα τάστα μια λεπτή φλούδα από λούστρο η οποία πρέπει να φύγει για να μπορείς να παίξεις σωστά.

 

Και η Fender στα φθηνά μοντέλα το λουστρό αυτό δε το αφαιρεί...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως, μολις τωρα διαβαζα κατι που εχει γραψει τελικα και ο fenderiarhs αλλου:

Y.Γ.....θα σου αναφερω ενδεικτικα της ποιοτητας των CP το εξης......σε πολλες αμερικανικες (ακομα και deluxe) με maple μπρατσο στη fender αφηνουν πανω απο τα ταστα τη λακα με την οποια γινεται το φινιρισμα του maple....με πενιχρα αποτελεσματα στην αισθηση του μανικιου (και κινδυνο να εχεις ασχημα αισθητικα αποτελεσματα οταν θα αρχιζει να φευγει η λακα πανω απο τα ταστα με το παιξιμο)......ε λοιπον στην CP50 εχουν καθισει και εχουν φινιρισει το μανικι οπως πρεπει......εχουν βγαλει ολη τη λακα με το σωστα τροπο πανω απο τα ταστα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
...

Ειδικά σε μπράτσα maple που τις περισσότερες φορές τα λουστράρουν με τα τάστα φορεμένα' date=' μένει πάνω στα τάστα μια λεπτή φλούδα από λούστρο η οποία πρέπει να φύγει για να μπορείς να παίξεις σωστά.

 

Και η Fender στα φθηνά μοντέλα το λουστρό αυτό δε το αφαιρεί...[/quote']

 

Και όχι μόνο στα απολύτως φτηνά.... Π.χ. η δική μου american deluxe strat είχε πάνω στα τάστα βερνίκι με το κιλό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου