Προς το περιεχόμενο

Fender Classic Player


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν διαφορές σε Αμερικάνικες και Μεξικάνικες, οι οποίες όμως τα τελευταία χρόνια έχουν αρχίσει να αμβλύνονται.

 

Πιθανότατα λόγω καλύτερου ποιοτικού ελέγχου στις MIM καθώς και στο πολύ πιθανό σενάριο που ανέφερε ο SF (της μεταφοράς της γραμμής παραγωγής στο Μεξικό).

 

Πχ θεωρώ ότι η 50s ΜΙΜ Tele μου, κατασκευαστικά δεν έχει να ζηλέψει πολλά πράγματα από την αντίστοιχη αμερικάνικη 52ri. Επουδενί δεν τόσα διαφέρουν τόσο ώστε να δικαιολογείται η 3πλάσια τιμή της 2ης ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επουδενί δεν τόσα διαφέρουν τόσο ώστε να δικαιολογείται η 3πλάσια τιμή της 2ης ;)

 

Αυτο μαλιστα.... ειναι κατι με το οποιο δεν θα ειχα προβλημα να συμφωνησω.......(παροτι η τριπλασια τιμη της ευκολα εξηγειται και ειναι κατι το οποιο οφειλεται σε πολλους παραγοντες, περαν της υπαρχουσας παντως ποιοτικης διαφορας .....(κοστος machinery για νιτρο κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π...........)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τριπλασια τιμη της ευκολα εξηγειται και ειναι κατι το οποιο οφειλεται σε πολλους παραγοντες' date=' περαν της υπαρχουσας παντως ποιοτικης διαφορας .....(κοστος machinery για νιτρο κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π...........)[/quote']

 

Χμμμμ....διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο δικαιολογείται...:roll:

 

Πχ όσον αφορά το νίτρο, η μέθοδος που βάφεται μια 62ri strat δεν έχει καμία σχέση με αυτή που εφορμοζότανε στις αυθεντικές.

¶σε που από κάτω από το στρώμα nitro έχει ένα στρώμα πολυεστέρα...

 

Επίσης, μιας και μιλάω για τα Reissue μοντέλα, θεωρώ απαράδεκτο το να πληρώσω 1500¤ και να πάρω μια κιθάρα υποτίθεται αντίγραφο μιας 60s, η οποία έχει ένα κάρο ιστορικά κατασκευαστικές ανακρίβειες (αν θέλετε, τα παραθέτω...)

 

Τι πληρώνεις δηλαδή παραπάνω? Τα Gotoh tuners? :roll:

 

Μάλλον τα 9 γράμματα του "Made in USA" ανεβάζουν αδικαιολόγητα υψηλά την τιμή... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν με καταλαβες οποτε ας τα ξαναγραψω αναλυτικοτερα..........

 

Αυτο που ειπα ηταν οτι η διαφορα τιμης που ανεφερες δεν δικαιολογειται απο την (υπαρχουσα παντως) ποιοτικη διαφορα και ΜΟΝΟ. Με λιγα λογια συμφωνησα μαζι σου οτι οι 52ri δεν ειναι 3 φορες καλυτερες ποιοτικα απο την ΜΙΜ σου και ας κοστιζουν 3 φορες περισσοτερο.

 

Απο την αλλη ομως ειπα οτι η διαφορα τιμης δεν αναφερεται αποκλειστικα στην ποιοτητα. Το κοστος του να βαλεις νιτρο σε μια κιθαρα ειναι τεραστιο οχι επειδη οπως λες εσυ στο δικο σου ποστ εχει καποια σχεση με το αν χρησιμοποιειται η ιδια μεθοδος που χρησιμοποιουσαν και οι πατεραδες μας, η αν προσφερει ηχητικα η αν αναπνεει το ξυλο η αν εχει πολυεστερα κ.λ.π κ.λ.π αλλα για τον απλουστατο λογο οτι περιβαλλοντικοι λογοι κανουν τη χρηση νιτρο να υποκειται σε πολυ αυστηρους κανονες, να απαιτει συγκεκριμενες εγκαταστασεις με πολυ συγκεκριμενες προδιαγραφες που ειναι πανακριβες και που προφανως οποιαδηποτε εταιρεια τις κατασκευαζει και τις χρησιμοποιει περναει το κοστος τους στο τελικο προιον.

 

Κατα τον ιδιο τροπο το ιδιο συμβαινει με την τιμη του τελικου προιοντος οταν σε αυτην πρεπει να συνυπολογιστουν και τα καλυτερα μεροκαματα στη βορεια πλευρα των συνορων, στο βαρος του made in usa (οπως ειπες και εσυ) κ.λ.π κ.λ.π πραγματα ασχετα δηλαδη με την ποιοτητα κατασκευης αλλα καθολου ασχετα με το κοστος παραγωγης....

 

Εν κατακλειδει ξαναδιατυπωνω αυτο που ειπα με την ελπιδα να ειναι κατανοητο αυτη τη φορα:

 

Η 52RI ειναι καλυτερη απο την ΜΙΜ σου.

 

Δεν ειναι τρεις φορες καλυτερη .

 

Ειναι 0,5 φορες καλυτερη.

 

Οι υπολοιπες 2.5 φορες (σε αντιστοιχια με την τιμη της) ομως εξηγουνται και δικαιολογουνται με βαση κατασκευαστικες ιδιαιτεροτητες της εν λογω κιθαρας.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες από όλους σας.

 

Αν κατάλαβα καλά η "the bomb" είναι αυτή

 

http://www.thomann.de/gb/fender_50_classic_stratocaster_mn_sg_egitarre.htm

 

μαζί με την 60's.(βγαίνει αυτή σε maple??).

 

Kαλύτερη όμως σίγουρα από την Αμερικάνα Highway? "Σκάει" όντως καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,κοίταξε πάλι τα δυο λινκς του Superfunk.

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0141100372

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0141102344

 

Μην μπλέξεις με τα ονόματα, μοιάζουν πολύ και θα χαθείς. Είναι πάντως η Classic Player 50s και η Classic Player 60s. Player!

 

Για τις συγκρίσεις ας πουν οι άλλοι που τις έχουν παίξει (εγώ έπαιξα σήμερα με μια Μεξικάνα συλλεκτική 50th Anniversary που του έχει ξεμείνει και την δίνει κοψοχρονιά... φανταστείτε ότι δεν την παίρνει κανείς γιατί μισούν το καραχρυσό χρώμα που έχει... ωραία ήταν αλλά έρχεται με εννιάρες χορδές, αν δεν μπουν 11ρες να στενάξει λίγο το μπράτσο που πας κύριε; )

 

Εdit: Γράψτε λάθος, η απλά καλούτσικη με τις 9ρες ήταν μια ξανθιά Highway 1 με maple ταστιέρα. Η 50th anniversary μου φάνηκε και εμένα κιτς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 0' date='5 φορες καλυτερη.[/quote']

 

άρα αν πολλαπλασιάσω με 0.5 είναι σαν να διαιρώ δια 2. Οπότε βγαίνει χειρότερη η 52 ri... :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και βεβαια εκτος απο υποκειμενικες αποψεις υπαρχει και η αναμφισβητητη αξια τιμης της "αγορας", που ειναι πολλαπλασια για τις αμερικανικες fender (και πιθανοτατα θα συνεχισει να ειναι, τουλαχιστον για τα μεχρι τωρα χρονια παραγωγης). οποτε η αξια μεταπωλησης ειναι ενας λογος να προτιμησεις αμερικανα. γιατι καλα και τα μεξικανικα αλλα,, : αν θελει κανεις να ανταλλαξει αμερικανικη fender με οποιαδηποτε μεξικανα, στειλτε μου ενα p.m. να σας κανω την εξυπηρετηση :lol: :lol: (ερχεται ΚΑΙ στο χωρο σας.... :lol: :lol: :lol: )...

 

... φυσικα και εχω παιξει αρκετες αμερικανες fender κουπια, οπως και αξιολογες μεξικανες. εδω που τα λεμε και μια κινεζικη squier που πουλαω καλη ηταν για τα λεφτα της, αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκέφτεται κάποιος την αξία μεταπώλησης (δλδ. πόσα θα πιάσει όταν την πουλήσει) τότε γιατί να την αγοράσει εξαρχής; Mια κιθάρα δεν είναι όπως ένα αυτοκίνητο που μπορεί να μην σου κάνει μετά από μερικά χρόνια επειδή είναι ζημιάρικο, ξεπερασμένο, σκουριασμένο, τρακαρισμένο κλπ. Έτσι τουλάχ. το βλέπω εγώ. Εγώ τις κρατάω τις κιθάρες μου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι είμαι bloody_sunday. Δεν μπορώ να τα πουλήσω τα δικά μου. Δεν μου πάει η καρδιά ανεξαρτήτως του πόσο καλά ή κακά είναι. Παρόλα αυτά είναι πολλοί αυτοί, που η σχέση τους με το άθλημα είναι απλά συναλλαγματικής φύσεως!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου