Προς το περιεχόμενο

Fender Classic Player


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε μανία με την παρεξήγηση!!! Είπα εγώ πουθενά ότι η Fender βγάζει peanut green (!), seafoam green ή "κάτι-άλλο" green; Sonic BLUE λέγεται!!

Απλά είναι τόσο λεπτή και περίεργη απόχρωση που από μακριά φαίνεται λευκή' date=' και από κοντά μια πάει προς το ανοιxτό γαλάζιο, μια προς το ανοιχτό φυστικί.[/quote']

 

 

Ωραίος, αυτό είναι το review. Αλλά επιμένω και πάλι ότι η απόχρωση *δεν* φαίνεται καλά ούτε στο σκαναρισμένο pdf, γι' αυτόν τον λόγο φωτογράφισα την επίμαχη :-D σελίδα. Kάτω από το κατάλληλο φως φαίνεται έτσι!!

 

classic%20pl%2060s.jpg

 

Τώρα ίσως καταλαβαίνετε την έκπληξή μου όταν τη βλέπω έτσι στο site της Fender:

 

196764.jpg

 

Tώρα είτε με πιστεύετε είτε όχι... οver and out.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ορίστε μερικές photos από τη CP60s που βρήκα από διάφορους χρήστες στο internet:

 

strat001-1.jpg

 

Strats2.jpg

 

CIMG1406.jpg

 

CIMG1408.jpg

 

CIMG1407.jpg

 

strat001.jpg

 

Η Fender έχει .... φωτοσοπαριμένη εικόνα στο site της. Έχει λάθη. Πχ, δε δείχνει string tree, όπως επίσης δείχνει τους πόλους των μαγνητών να είναι beveled ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα δεν ξερω για τις 50s classic ' date=' αλλα οι περισσοτερες Baja Tele που δοκιμασα (& αυτες κανουντο 1/3 απο οτι οι 52αρες) ηταν πολυ "καλυτερες" απο τις περισσοτερες 52 ri που εχω παιξει (εχουν καλυτερους μαγνητες,ειναι πιο ελαφριες,εχουν "πιασει" το αυθεντικο χρωμα των 50s tele εν αντιθεση με τις 52ri που ειναι σαν...πορτοκαλια :lol: και βεβαια εχουν jumbo ταστα....) [/quote']

 

Ειπαμε υπαρχουν και οι εξαιρεσεις............

 

 

 

παρεμπιπτοντως τα περι νιτρου στην Vintage RI σειρα ειναι παντελως mumbo jumbo οι κιθαρες βαφονται στην ιδια γραμμη πολυεστερικης βαφης με τις "απλες" Fender & απλα μετα περνιουνται με ενα λεπτο overcoat (δηλ. διαφανες βερνικι) νιτρου απο πανω (το overcoat αυτο στοιχιζει δε στοιχιζει 1 ευρω.....) εχω 2 american vintage ri κιθαρες και το φινιρισμα τους ειναι τοσο παχυ & μασιφ που μονο πυρινικη βομβα θα μπορουσε να το χαλασει & βεβαια καμμια σχεση με τα κλασσικα νιτρο φινιρισματα δεν εχει ' date='κατι που βεβαια ειναι ΚΑΛΟ για εμενα μια και τα νιτρο φινιρισματα μονο προβλημα εχουν ....:)

 

[/quote']

 

Ο αυτισμος ξαναχτυπα...ρε γιατι αντιδρατε αντανακλαστικα μολις θιξουμε καποια απο τα θεματα της μαυρης βιβλου???????...

:? :?

 

Παμε παλι....φτου κι απ την αρχη......ας ξαναδοκιμασουμε............ξαναειπα οτι δεν ενδιαφερει αν το νιτρο ειναι ομορφο η ασχημο, καλο η κακο, μασιφ η οχι αν παιζει ρολο στον ηχο η οχι. Μιλαω ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ. Σε περιπτωση που δεν εγινα αντιληπτος η συζητηση περι του αν το νιτρο μας αρεσει η οχι ειναι εκτος θεματος.

 

Η συζητηση η οποια γινεται ειναι αν το application nitro σε μια κιθαρα ΣΑΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ MACHINERY ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ (που οπως ξαναματαειπα υποκειται σε πολυ αυστηρες νορμες λογω περιβαλλοντικων περιορισμων) καθως και οποιες αλλες παραμετροι που υπεισερχονται στην διαδικασια παραγωγης και αυξανουν το κοστος της δικαιολογουν η οχι την επιπλεον τιμη μιας π.χ 52RI.

 

Επ αυτου διαφωνεις????Μια κιθαρα με νιτρο για να ειναι κερδοφορα πρεπει να κοστιζει οσο μια 50 MIM reissue?Το να χρησιμοποιησεις νιτρο εχει μεγαλυτερο κοστος παραγωγης απο το να βαλεις πολυεστερα η αυτο ειναι hype?? Τα μεροκαματα στην US μερια των συνορων ειναι μεγαλυτερα απο την μεξικανικη η και αυτο ειναι hype????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κιθαρα με νιτρο για να ειναι κερδοφορα πρεπει να κοστιζει οσο μια 50 MIM reissue?

 

Το να χρησιμοποιησεις νιτρο εχει μεγαλυτερο κοστος παραγωγης απο το να βαλεις πολυεστερα η αυτο ειναι hype??

 

Τα μεροκαματα στην US μερια των συνορων ειναι μεγαλυτερα απο την μεξικανικη η και αυτο ειναι hype????

 

ενα απλο controlled nitro spraying booth (το οποιο το αγορασαν ΜΙΑ φορα,πριν απο 15 χρονια, και σιγουρα δεν τους κοστησε παραπανω απο 20000 δολλαρια) σιγουρα δεν ειναι specialized machinery.... :lol:

 

το νιτρο σαν υλικο ΔΕΝ ειναι ακριβοτερο απο τον πολυεστερα απαιτει βεβαια μεγαλυτερο χρονο και εργατικο κοστος σιγουρα ομως ΟΧΙ 3 φορες παραπανω...στις συγκεκριμενες κιθαρες δε μιλαμε..για νιτρο της πλακας δηλ. ενα φσσσσστ ενος λεπτου με το spray gun :) (αν μιλαγαμε για full nitro finish αλλαζει το εργο....)

 

Τα εργατικα ειναι μεγαλυτερα αλλα ας μη γελοιομαστε τα ιδια &^%^ παιρνουν οι Μεξικανοι και απο τις 2 μεριες των συνορων και βεβαια και παλι αυτο δεν δικαιολογει την τριπλασια τιμη.(ασε που το 90% των εργασιων ειναι automated ετσι κι αλλοιως...)

 

Το Hype ομως το δικαιολογει (και βεβαια δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με οσους ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ & ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ αυτο το Hype (αλλωστε και εγω το εχω πληρωσει...)) :wink:

 

και για να σου εξηγησω ξανα ,δες παλι το παραδειγμα της RICKENBACKER της οποιας τα οργανα (αν βαλουμε εργατικα και υλικα ) θα επρεπε κανονικα να εκαναν 20 φορες οσο της Fender αλλα δεν κανουν.... αρα δεν ειναι ΕΚΕΙ το προβλημα της υψηλης τιμης αλλα στην διαδικασια του Mark up.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε αλλη μια φορα... :lol:

 

φυστικι χρωμα η Fender ΔΕΝ βγαζει....

και ομως την εχει ο taq και εχω παιξει μαζι της.

οντως φυστικιζει :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πόσο κάνουν ρε παιδιά αυτές που είπε ο Sf μιας και δεν είναι αυτές που βρήκατε στου thomman και ούτε στο site της fender είδα ? (βαρέθηκα να ψάξω και πολύ να είμαι ειλικρινής). :?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πόσο κάνουν ρε παιδιά αυτές που είπε ο Sf μιας και δεν είναι αυτές που βρήκατε στου thomman και ούτε στο site της fender είδα ? (βαρέθηκα να ψάξω και πολύ να είμαι ειλικρινής). :?

 

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn_sg.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας να μας τρελανεις τωρα και εσυ whitenoise ?? ...φυστικι το βλεπεις

αυτο το χρωμα ?

Η φωτο του bloodysunday ειναι σαφως υποφωτισμενη και το καταλαβαινεις

απο τα πλαστικα που ειναι mind green και οχι καραgreen οπως εδω

Οι φωτο του elavd ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πόσο κάνουν ρε παιδιά αυτές που είπε ο Sf μιας και δεν είναι αυτές που βρήκατε στου thomman και ούτε στο site της fender είδα ? (βαρέθηκα να ψάξω και πολύ να είμαι ειλικρινής). :?

 

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn_sg.htm

 

Ευχαριστώ!

Πάει καιρός που νοιώθω αόρατος.... :?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου