Προς το περιεχόμενο

Stand alone προγραμμα με ηχους πιανου και αρμόνιου


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα την βοήθειά σας

 

Να μου προτείνετε ένα stand alone πρόγραμμα με ήχους πιάνου και αρμονίου (δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα) είτε freeware είτε φτηνό, για να το χρησιμοποιώ με το m-audio kaystation usb που έχω, για σκοπό μελέτης και να έχει κάποιες έστω υποτυπώδεις λειτουργίες όπως π.χ transpose και portamento,

 

Δηλαδή να μην χρειάζεται πλατφόρμα για να ανοίξει όπως sonar, να δουλευει μόνο του.

 

Εχω ενα λαπτοπ αποκλειστικά για παχνίδια και χαβαλέ, και δεν θέλω να το φορτώσω με προγραμματα μουσικής που έχω, θελω απλά να μελετάω εκτός σπιτιού,

 

Τι λέτε να μου κάνει?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν χρησιμοποιέις καποιον stand-alone host για vst....Οχι sequencer και DAW και τετοια...νομιζω πως θα βρείς πολλά στο kvraudio.com...και μετα μπορείς να βρείς πολλά μικρό-synthakiα και sample-based vst οργανα τα οποία να ειναι ελαφρυα για να τα σηκώνει το συστημα σου...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες για πιάνο ιδού: http://www.kvraudio.com/get/1097.html

Απλά θα το βάλεις μέσω αυτού http://www.hermannseib.com/english/vsthost.htm που απλά σου επιτρέπει να ανοίγεις τα vst σαν να ήταν αυτόνομα. Μάλιστα πάει παραπέρα το πράμα, καθώς μπορείς να συνδέεις πολλά vst μαζί και να δημιουργείς διάφορες αλυσίδες.

 

 

Α α ναι, μπορείς πάντα να κατεβάσεις το ντεμο του pianoteq, του κορυφαίου προσομοιωτή πιάνου, με μόνο περιορισμό ότι 5 νότες διάσπαρτες δεν παίζουν. Είναι και σε stand alone εκδοχή

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά , σας ευχαριστώ για τις πραγμστικά άμεσες απαντήσεις,

 

δεν ήξερα οτι υπάρχουν vst hosts , ίσως με αυτό τον τρόπο δοκιμάσω και ήδη vst s που έχω.

 

Οποια άλλη πρόταση επίσης ευπρόσδεκτη!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου δώκω άλλη 1;

 

τσίμπα το όπως είναι. ο καλύτερος sfz player και μάλιστα δωρεάν. Δεν θυμάμαι αν έχει και stand alone έκδοση, αλλά και να μην έχει γνωστό το κόλπο. Θα το βάλεις μέσω vsthost, το οποίο παρεπιπτόντως δεν χρειάζεται install. 1 απλό exe αρχείο κατεβάζεις και δουλεύει μπαμ.

 

Τώρα βέβαια η ποιότητα των soundfonts δεν είναι και η καλύτερη δυνατή, δεν είναι όμως και μέτρια (απλώς καλή είναι), αλλά όπως είπες πριν, δεν σε πολυενδιαφέρει.

 

Εγώ όταν θέλω να δοκιμάσω κανά καινούριο vst (άσχετο αλλά κόλλησα με το synth1-πως μπορεί να είναι τσαμπέ αυτό; ), ή να παίξω φτιάχνοντας κανά καινούριο preset, ή απλά να φτιάξω νέους ήχους με αλυσίδες από εφέ (μέχρι 14 ή 16 στην σειρά μπορείς να βάλεις), αυτό χρησιμοποιώ. Βεβαίως και υπάρχουν και άλλα τέτοια μαραφέτια, αλλά αυτό με βολεύει. Ίσως κάποια στιγμή να ψάξω και για κανά άλλο μπας και με βολέψει καλύτερα. Αλλά κάποια στιγμή....

 

 

 

Edit: Κάτι που ξέχασα.

1) Το sfz θέλει να του βάλεις δικά σου soundfonts για να παίξει. Δεν είναι τπτ. Το νετ είναι γεμάτο από τέτοια τσάμπα. Αν σου αρέσει δίνεις 60$ (αν δεν απατώμαι) και παίρνεις το pro, που έχει και ήχους, αλλά και καλύτερο interface, που μοιάζει με αυτό του z3ta+

2) Τελικά το sfz free δεν έχει standalone έκδοση, αλλά την τελική ποιος νοιάζεται;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θέλεις κάτι σαν αυτό?http://www.thomann.de/gr/native_instruments_bandstand.htm?

Καλό φαίνεται.Λέω να το πάρω και εγώ μιας και πληκτράςσ που είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου