Προς το περιεχόμενο

Roland xp50 - Θόρυβος στο αριστερό κανάλι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτό το synthάκι σαν βασικά μου πλήκτρα και τον τελευταίο καιρό όταν το ανοίγω βγάζει θόρυβο για λίγο στο αριστερό κανάλι του και μετά φεύγει...Όσο περνάει ο καιρός ο θόρυβος κρατάει όλο και πιο πολύ ώρα και μερικές φορές δεν έχω καν ήχο σε αυτό το κανάλι αρχικά...

Φαντάζομαι πως κάποιος πυκνωτής ευθύνεται γιαυτό αλλά το άνοιξα και έχει πάρα πολλούς και κανένας δεν είναι φουσκωμένος οπότε γράφω εδώ πριν αρχίσω να τους αλλάζω όλους έναν έναν και επειδή δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό το πρόβλημα..!

Αν κάποιος ξέρει , μπορεί και θέλει να βοηθήσει θα με έσωζε γιατί πραγματικά το χρειάζομαι πολύ για ένα live στο τέλος του μήνα και οι πιο πολλοί ήχοι μου είναι σε stereo...

Να πω επίσης πως τον θόρυβο τον βγάζει και από τα ακουστικά και από τα line out..!

Ευχαριστώ!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να το κάνεις σαν το Korg poly άστο καλύτερα!

 

Νομίζω καλά θα ήταν να το έστελνες από τον κύριο Χναράκη μια βόλτα που είναι ο ειδήμων πριν αρχίζεις να το ανακατεύεις και σταματήσει και το αριστερό να παίζει!!!

Το λέω γιατί έχω και εγώ το XP-60 και μετά από 11 χρόνια και 5,223 live παίζει σαν καινούργιο γιαυτό με ενδιαφέρει άμεσα και μένα η περίπτωσή σου αν αρχίσει να μου κάνει τίποτα περίεργα, οπότε θα παρακολουθώ στενά το θέμα

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το poly το πήρα έτσι και χειρότερα.Δεν έβγαζε καν ήχο όταν το πήρα, δεν χάλασε στα χέρια μου,αντίθετα τώρα μπορείς να παίξεις κάποια πραγματάκια αν και υπολειτουργεί ακόμα...Θα γίνει όμως,ψάξιμο θέλει και όρεξη!

Το xp έπαθε αυτό γιατί το είχα στη Ναυπακτο και εκεί έχει τρελή υγρασία...

Απέφυγα να το πειράξω χωρίς συμβουλή για 3 λόγους.

1)είναι ψηφιακό και αν γίνει κάποια στραβή δεν φτιάχνεται όσο εύκολα όσο το poly που είναι αναλογικό

2)Μπορεί να είναι κάτι άλλο και από τη στιγμή που όλα τα άλλα δουλεύουν οκ δεν ήθελα να χαλάσω και τίποτα άλλο..

3)Μπορεί κάποιος να έχει συναντήσει το πρόβλημα και να ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνω..!

Φιλικά ,Άκης...

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν δεν θελω να παρεις και πολυ σοβαρα την απαντηση μου γιατι παραπεμπει σε "κομπογιαννιτικη μεθοδο" απλα επειδη συναντησα αυτο το προβλημα στις εξοδους ενος yamaha που ειχα και στις εξοδους ενος μικτη εκανα την εξης "πατεντα".

Ειδα,εσωτερικα της εξοδου με ενα φακο (χωρις να ανοιξω το οργανο) ιχνοι σκουριας στα μεταλλικα σημεια.Οποτε με μια μπατονετα,την οποια εμποτισα με λιγο ξυδι,ετριψα απαλα πανω στα μεταλλικα σημεια με αποτελεσμα να διωξω μεγαλο μερος της σκουριας.Εννοειται οτι δεν αφησα ιχνος υγρασιας απο τη χρηση του ξυδιου.

Μετα δουλεψα το οργανο και το μηχανημα και ως δια μαγειας εδω και 2 χρονια δεν ακουω το παραμικρο.Ολα δουλευουν μια χαρα χωρις τον παραμικρο θορυβο.

Για να μην παρεξηγηθω...ειμαι τρανο παραδειγμα προς αποφυγη,δεν το συνιστω σε κανενα και εννοειται πως δεν θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου.

Εκανα μια μ@#%#α και κατα τυχη επιασε! Τι να πω?Που και που λεμε και καμια "χοντρη" για να περασει η ωρα  ;D ;D ;D ;D.Συζητηση να γινεται.

 

 

Πιστευω πως θα πρεπει να ακουσεις τη συμβουλη καποιου ειδικου(κατι που δεν εκανα εγω ???)Οπως ειπε και ο συναδελφος stavros_d80 ο κ. Χναρακης ειναι ειδημων στα roland.

Καλη τυχη με το οργανο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση αλλά δεν είναι το ίδιο πρόβλημα...

Εσύ είχες πρόβλημα με τις επαφές στα βύσματα...Το δικό μου έχει πρόβλημα στο κύκλωμα γιατί κάνει το ίδιο πρόβλημα απο 2 εξόδους..!

Χαίρομαι που κατάφερες να επισκευάσεις το δικό σου...

Απόσο ξέρω η σκουριά καθαρίζει με ασετόν αρκεί να μην ακουμπίσει σε πλαστικά... ;)

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας που να έχει κάποια πιθανή λύση? =/

 

 

Ρίξε μια ματιά στις κολλήσεις μήπως υπάρχει καμία ψυχρή κόλληση.(εκει που είναι οι υποδοχές των βυσμάτων)Φρεσκάρισε λίγο τις κολλήσεις μήπως και υπάρχει κανένα ράγισμα....Όπως και να 'χει, ακόμα και να μην λυθεί το πρόβλημα, κακό δεν θα κάνεις στο όργανο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου.Δυστηχώς δεν είναι οι κολλήσεις στο βύσματα...Τις πέρασα αν και ήξερα ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα...

Ο ήχος σταματάει από μόνος του και τον κάνει είτε παίξω κάποια νότα είτε όχι για τα πρώτα 5 περίπου λεπτά...

Αν οι πυκνωτές δεν ήταν επιφανειακής στήριξης θα ήταν πιο εύκολο να τους ελένξω...

:D

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου.Δυστηχώς δεν είναι οι κολλήσεις στο βύσματα...Τις πέρασα αν και ήξερα ότι δεν θα έχει αποτέλεσμα...

Ο ήχος σταματάει από μόνος του και τον κάνει είτε παίξω κάποια νότα είτε όχι για τα πρώτα 5 περίπου λεπτά...

Αν οι πυκνωτές δεν ήταν επιφανειακής στήριξης θα ήταν πιο εύκολο να τους ελένξω...

:D

 

Έχεις δίκαιο φίλε μου..(δεν είμουν πολύ προσεκτικός :-X)Απ' την στιγμή που στο κάνει και στα ακουστικά....Μπορεί να είναι θέμα τροφοδοσίας ή οτιδήποτε άλλο.Πάντως επειδή είναι ''γερασμένο'' όργανο πιστεύω πως κάποιος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής έχει χάσει τιμή και σου κάνει αυτά τα κόλπα.(δεν είναι απαραίτητο να είναι φουσκωμένος...)Το ποντεσιόμετρο είναι οκ?Πάντως ο πιο αρμόδιος είναι ο κύριος Χναράκης.Αν μπορείς πήγαινέ το να στο κοιτάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den koitaksa gia to potensiometro ontws..!Otan vrw ligo xrono tha to ksananoiksw k tha to koitaksw..!

K gw opws eipa sto prwto post gia kapoion pyknwti to kovw..

Exei kanenas ta service manual tou?!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου