Προς το περιεχόμενο

Classic Player VS American Deluxe


Bakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισο για να καταλαβω, το κολλημα εντοπιζεται στο usa και στο Japan? οτιδιποτε αλλο το αποριπτεις? Vigier για παραδειγμα? (γαλιδουλες :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Καλά, οι godin απορρίπτονται λόγω κακάσχημου headstock :lol:

 

Για να εξηγούμαι: Κιθάρες για να παίξω και να γράψω έχω περισσότερες από ότι χρειάζομαι. Αν θέλω να προσθέσω ένα σκάφος στη συλλογή, αυτό δεν πρόκειται να είναι ούτε epiphone, ούτε ibanez ούτε hagstrom*. Μάλλον θα είναι 335.

 

Περισσότερο δηλαδή με συγκινεί "το πρωτότυπο" παρά οι αντιγραφές ή τα μοντέλα που κατασκευάζονται με βάση οικονομοτεχνικά κριτήρια.

 

 

*Αν και πάω στη Σουηδία την άλλη βδομάδα και θα ήταν ευκαιρία να φέρω μία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα βρεθήκαμε με ένα φίλο μου σε ένα Guitar Center στην Αμερική, όπου και δοκιμάσαμε μιά σειρά από stratocaster, american standard, american deluxe και classic player 60's.

 

Στα αυτιά μας η classic player ήταν μακράν η καλύτερη, πιο κοντά σε αυτό που είχαμε στο μυαλό μας σαν stratocaster ήχο. Πολύ πιο "ζωντανή" από της αμερικάνες!!! Και εμείς ψαχνόμασταν με την διαφορά τιμής και το ηχητικό αποτέλεσμα. 8O My two cents!

 

Ερώτηση προς τους γνώστες του forum: O ήχος των rockinger είναι κοντά στον ήχο των CP?

 

ΥΓ1: Και οι δύο είμαστε κάτοχοι les paul, οπότε δεν είμαστε ειδικοί σε θέματα fender! :wink:

ΥΓ2: Δοκιμάσαμε και μία tele 52 reissue, στην μεσαία θέση ο ήχος ήταν απίστευτος! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς των έτοιμων κιτ? Γιατί άμα τη κάνεις μόνος σου όπως θές ακούγεται -μαντεψε- όπως θες.Κανει και φραπέ αμα λάχει.

 

Μη πάρει κανείς Framus στον χαρίλατρο τα χριστούγεννα, θα τον πιάσει η αλλεργία του. :lol: (just joking)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2: Δοκιμάσαμε και μία tele 52 reissue, στην μεσαία θέση ο ήχος ήταν απίστευτος!

 

Δηλ.ειχε καταπληκτικο ΠΑΝΩ μαγνητη! :wink: (στη μεσαια θεση στην 52 ri παιζει μονο ο πανω μαγνητης)

 

Στα αυτιά μας η classic player ήταν μακράν η καλύτερη, πιο κοντά σε αυτό που είχαμε στο μυαλό μας σαν stratocaster ήχο. Πολύ πιο "ζωντανή" από της αμερικάνες!!! Και εμείς ψαχνόμασταν με την διαφορά τιμής και το ηχητικό αποτέλεσμα

 

Εννοειται οτι ηταν πιο ζωντανη,μονο τα ελαφρια vintage steel saddles της CP να βαλεις στην Deluxe θα τη ζωντανεψεις σημαντικα (ο κυριος λογος που η Deluxe ακουγεται λιγο "ψοφια" εκτος απο τους "πολιτισμενους" μαγνητες της, ειναι το tremolo της (zinc block & die cast saddles) αν το αλλαξεις η κιθαρα ζωντανευει αμεσως.

 

Α,τσεκαρα χθες το block της CP και ΕΙΝΑΙ milled steel. :wink: (εννοειται οτι ΔΕΝ το τσεκαρουμε αυτο με μαγνητη μια και δεν ειναι απαραιτητο να εινα "μαγνητικο" ενα κραμα για να ειναι stainless steel :wink: )

 

To block ηταν "300 κιλα" και ολοϊδιο με αυτο μιας Eric Johnson που χρησιμοποιησα για συγκριση και ουδεμια σχεση ειχε με τα std blocks που βαζει η Fender στις αλλες κιθαρες της :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τίθεται και θέμα μεταξύ classic player και οποιασδήποτε άλλης Fender Strat αυτόν τον καιρό?

 

Καταδικάζω το θέμα αυτό στο πυρ το εξώτερον!!!

 

Εγώ στις εκλογές ψηφίζω δαγκωτό classic player 50's (maple neck FTW) γιατί κανα δυο μέρες μετά έχω γενέθλια και λέω να μου κάνω ένα δωράκι :D 8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date='τσεκαρα χθες το block της CP και ΕΙΝΑΙ milled steel. :wink: (εννοειται οτι ΔΕΝ το τσεκαρουμε αυτο με μαγνητη μια και δεν ειναι απαραιτητο να εινα "μαγνητικο" ενα κραμα για να ειναι stainless steel :wink: )[/quote']

 

Μακάρι να είναι όπως τα λες...Διατηρώ όμως τις επιφυλάξεις μου...

 

Στο κάτω-κάτω γιατί το έβγαλε η Fender από τα specs της? Ήταν ένας πολύ καλός "κράχτης" ... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω και δεν με νοιαζει γιατι το εβγαλε απο τα specs .. :wink:

 

Ετσι κι αλλοιως μιλαμε για ενα κομματι σιδερο που κανει λιγοτερο απο 1 σεντς... :lol: :lol:

 

Δεδομενου ομως οτι αυτο το τρεμολο ειναι παρμενο απο το custom shop δεν νομιζω να καθονταν να αλλαξουν το steel block με ενα φθηνοτερο (που ουτε καν φθηνοτερο ειναι.....).

 

 

Εγω παντως που το ΕΙΔΑ και το ΣΥΓΚΡΙΝΑ με αυτο της ΕJ (στης οποιας τα specs αναγραφεται) σου λεω οτι ηταν ΙΔΙΑ....

 

Ενα ξερω ομως: οτι η CP στρατ που το φοραγε ηταν ισως η ελαφρυτερη και πιο "ζωντανη" στρατ που εχω παιξει ποτε μου (και εχω παιξει εκατονταδες στην κυριολεξια... :wink: ) ετσι κι αλλοιως το steel block δεν ειναι και η απολυτη συνταγη για μια καλη στρατ (του...Hendrix π.χ ΔΕΝ ειχαν steel block... :lol: :lol: )

 

Να'χε ομως και λιιιιιγο (οκ ΠΟΛΥΥΥΥ) παχυτερο μπρατσο θα ηταν τελεια!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date='τσεκαρα χθες το block της CP και ΕΙΝΑΙ milled steel. :wink: (εννοειται οτι ΔΕΝ το τσεκαρουμε αυτο με μαγνητη μια και δεν ειναι απαραιτητο να εινα "μαγνητικο" ενα κραμα για να ειναι stainless steel :wink: )[/quote']

 

Μακάρι να είναι όπως τα λες...Διατηρώ όμως τις επιφυλάξεις μου...

 

Στο κάτω-κάτω γιατί το έβγαλε η Fender από τα specs της? Ήταν ένας πολύ καλός "κράχτης" ... :roll:

 

Όντως και γω απορούσα γιατί...

 

Πάντως με το που βγήκαν οι Classic Player οι πωλήσεις των υπόλοιπων μοντέλων θα πρέπει να πάτωσαν άγρια. Ίσως προσπαθούν να μετριάσουν κάπως αυτήν την κάθετη πτώση στα υπόλοιπα μοντέλων. Παλιά η Toshiba (ναι ξέρω καμία σχέση) είχε βγάλει ένα πολύ μικρό φορητό, το Libretto, και έκανε τόσο καλές πωλήσεις που τελικά αναγκάστηκαν να διακόψουν την παραγωγή του επειδή πούλαγε μόνο αυτό σχεδόν και κανένα άλλο απ'τα laptop που έβγαζε τότε...

 

what can I say...μυστήριαι αι βουλαί της Fender Musical Instruments.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου