Προς το περιεχόμενο

Περιεργη οδηγια της Ευρωπαικης Ενωσης.....


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα πηγα σε ενα μουσικο μαγαζι του κεντρου των Αθηνων ζητωντας καποια πεταλια μιας συγκεκριμενης μαρκας και ο πωλητης με ενημερωσε οτι υπαρχει καθυστερηση στις παραλαβες λογω μιας νεας οδηγιας της ΕΕ που απαγορευει τη χρηση solder με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα σε ηλεκτρικες συσκευες,,,,,,,,με την οποια ειναι υποχρεωμενοι και οι εταιρειες που κατασκευαζουν μουσικα οργανα(και συναφη αντικειμενα) να συμμορφωθουν....

 

 

Καθοτι κακοπιστος απεναντι στους Ελληνες εμπορους πηρα τηλεφωνο στο μαγαζι που δουλευα στην Ιταλια να ρωτησω σχετικα και με εκπληξη μου ειπαν και αυτοι οτι εχουν προβλημα με τις παραλαβες marshall για τον ιδιο ακριβως λογο...........

 

Εψαξα λοιπον και βρηκα αυτο:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/RoHS

 

γνωριζετε η εχετε ακουσει κατι που να επιβεβαιωνει τα παραπανω????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλα online ευρωπαϊκά καταστήματα ηλεκτρονικών (www.reichelt.de, www.conrad.com etc.) έχουν ένδειξη RoHS στα προϊόντα τους. Έπεσε στην αντίληψή μου πριν περίπου ένα χρόνο.

Μεταξύ άλλων δεν επιτρέπουν μόλυβδο στην κόλληση (solder), κάτι που κάνει τις κολλήσεις πιο δύσκολες.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλήσεις χωρίς μόλυβδο; Και με τι έχουν δηλαδή αντικαταστήσει τον μόλυβδο; Την συγκεκριμένη ένδειξη RoHS την έχω δει σε πολλές μητρικές πλακέτες τελευταίας γενιάς, μιάς και λόγω δουλειάς περνάνε αρκετές από τα χέρια μου...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλήσεις χωρίς μόλυβδο; Και με τι έχουν δηλαδή αντικαταστήσει τον μόλυβδο;

 

Έχει αυξηθεί αντίστοιχα το ποσοστό σε κασσίτερο. Επίσης προσθέτουν και λίγο χαλκό ή ασήμι. Το σημείο τήξης αυξάνεται περίπου 30-40°C.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι οδηγια της ΕΕ,δεν ειναι νομος.Αρα γιατι να μην μπορουν να εισαγουν?δεν το καταλαβαινω.Εχουν και μια κανουργια κολληση.""τσαφ"την εχουν βαφτιση στην ελλαδα.Δεν ξερω και εγω την επισημη ονομασια.Ειναι κατι σαν ηλεκτροδιο,το ακουμπας εκει που θες να κολλησεις και στιγμιαια κολλαει(κατι σαν ηλεκτροκολληση)αλλα χωρις ηλεκτοδιο και ουδετερο.Δεν το εχω δει αυτο το μαραφετι αλλα μου εχουν πει οτι ειναι τρελα ακριβο.

P>there is new sound in town.....

sound master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου