Προς το περιεχόμενο

Classic Player VS American Deluxe


Bakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούγεται λίγο αστείος ο τίτλος του θέματος... αλλά μη μασάτε!

 

Αν ας πούμε επιθυμώ ένα όργανο με χαρακτηριστικά American Deluxe και δεν πολυψήνομαι να σκάσω 1400-1500 Ευρώπουλα στην Ελληνική αγορά... δεν μπορώ να πάρω μια Classic Player και να της αλλάξω τα φώτα? Εφόσον όλοι έχετε φαγωθεί ότι είναι καλά εργαλεία, σωστά φτιαγμένα, πόσο θα μου κοστίσει ένα LSR nut, lock κλειδιά, ένα τρέμολο και 3 noiseless μαγνήτες??? Πάντως όχι όσο η Deluxe!

 

Τι έχει λοιπόν αυτή η ριμάδα η Deluxe και την κάνει τόσο ακριβότερη/καλύτερη?? Το ίδιο σκέφτομαι και για την Vintage '62 η οποία είναι ΑΚΟΜΗ ακριβότερη!!!

 

Μη μου πείτε άλλο μανίκι, άλλο feel κλπ...αυτά ας πούμε ότι προσπερνιούνται. Ας υποθέσουμε δηλαδή πως και τα 2 (ή 3) όργανα κουμπώνουν πάνω μας το ίδιο. Γιατί τόση διαφορά στη τιμή? Αξίζει η προσπάθεια απόκτησης της Classic Player σαν μια καλή βάση και μετά μετατροπές?

 

Thanx...είμαι όλος αυτιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

LSR nut

 

θα σου καταστρεψει απλως τον ηχο στις ΑΝΟΙΧΤΕΣ χορδες (μεταλλικος και κομπρεσσαρισμενος)

 

lock κλειδιά

 

παντελως αχρηστα (αν και η μια απο τις δυο CP τα ΕΧΕΙ απο τη μανα της (και παλι βεβαια τιποτα δεν συγκρινεται απο πλευρας λειτουργικοτητας,απλοτητας,ασφαλειας & ομορφιας με τα vintage kluson

 

ένα τρέμολο

 

το τρεμολο των CP ειναι ΑΝΩΤΕΡΟ αυτου των deluxe...

 

3 noiseless μαγνήτες?

 

πολυ κατωτεροι αυτων των CP.....

 

 

 

Γιατί τόση διαφορά στη τιμή? Αξίζει η προσπάθεια απόκτησης της Classic Player σαν μια καλή βάση και μετά μετατροπές?

 

γιατι ειναι αμερικανικη,οχι δεν αξιζει να την παρεις και να την μετατρεψεις,κρατα την original και θα εχεις την καλυτερη στρατ που υπαρχει απο πλευρας specs....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι!!!! Superfunk... πιο γρήγορος κι από την σκιά του!!! Πότε το έγραψα πότε απάντησες... μήπως είσαι συγγενής του Flash Gordon??

 

Τεσπα..φτάνει το παπάρησα!

 

Λοιπόν, ενδιαφέρουσα η άποψη σου, αλλά δε σου κρύβω ότι με ξένισε λιγάκι! Συγκρίνουμε 3 όργανα με τιμές από 600-700 Ευρώ μέχρι 2.000 και κερδίζει το φτηνό μεξικάνικο?? Βέβαια, εδω πάνω (Θεσ/νικη) δεν έχουν έρθει ακόμη οι Classic Player. Γι'αυτό κιόλας διστάζω εν μέρει να δεχτώ αβίαστα την άποψη σου. Δεν τις έχω δοκιμάσει. Αλλά όπως και να έχει ΣΑΝ να βγάζεις την Deluxe σκάρτη... Της αξίζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκαρτη δεν ειναι ισα ισα ειναι εξαιρετικα καλοφτιαγμενη κιθαρα και η τιμη της δικαιολογειται απο την...ακριβη...βαλιτσα της και τις χλιδες της,αν ομως θες ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ηχο στρατ παρε την CP......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και θιασωτης των CP οφειλω να σου πω πως αν τα χαρακτηριστικα των am deluxe (οι οποιες ειναι οντως εξαιρετες κιθαρες αν και εχω μερικες ενστασεις για καποια πραγματα πανω τους σε συναρτηση με την τιμη τους) ειναι προαπαιτουμενα για εσενα να μην κατευθυνθεις στις CP......

 

Eτσι αν θελεις οπωσδηποτε LSR nut νομιζoντας πως ειναι πανακεια για το κουρδισμα (παροτι θα σου ελεγα πως με μια καλα σεταρισμενη παραδοσιακη στρατ χωρις κατασκευαστικα προβληματα οπως κακα κομμενo nut οπως ειναι οι CP θα εισαι in tune εκτος και αν αγαπας το dive bombing....) θα ειναι κριμα (και απο οικονομικης αποψεως) να το τοποθετησεις στην CP.....Παρομοιως για τα locking tuners (τα οποια εχει stock και η CP50s)

 

Oσον αφορα τους noiseless δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα οπως στα παρουσιαζουν.......ειναι απλα διαφορετικοι απο τους 57/62 η τους CS69 των CP. Ειναι πολυ καλοι μαγνητες απλα θα πρεπει να δεις αν εσενα του ιδιου σου αρεσουν.

 

Το τρεμολο των am deluxe ειναι εξισου καλο με αυτο των CP.....αν μαλιστα το δουμε απο πλευρας specs ειναι καλυτερο.....επ ουδενι χειροτερο....

 

Με βαση αυτα στο τελευταιο σου ερωτημα απαντω οχι......Αν εξ αρχης θελεις τα specs της am dlx οπωσδηποτε παρε αυτην και εγκατελειψε τις ιδεες μετατροπης μιας CP σε am dlx πραγμα που θα σου κοστισει σε χρημα και θα εχεις "καταστρεψει" (και απο μεταπωλητικης πλευρας) μια πολυ καλη κιθαρα. Αν λοιπον ολα τα specs των am dlx πιστευεις πως σου χρειαζονται οπωσδηποτε τοτε ΝΑΙ τα αξιζει τα 1400¤. Εγω παντως προτιμησα και δεν το μετανιωνω την απλοτητα των CP...... :-) :-)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η deluxe έχει αυτές τις λεπτομέρειες που προαναφέρθηκαν, που όμως σε κάποιους είναι σημαντικές. Να συμπληρώσω και το βολικό κόψιμο που έχει στην ένωση λαιμού+σώματος (μπορείς και χωρίς αυτό υποθέτω...), τα abalone inlays (που τελικά στο σκοτάδι της σκηνής δεν πολυφαίνονται και απαιτεί μια μικρή εξοικίωση στην αρχή). Τα lock κλειδιά προσωπικά τα θεωρώ must στις κιθάρες μου γιατί και μόνο η ευκολία του να αλλάζω χορδές και να κρατάνε και το κούρδισμα λίγο καλύτερα από τα άλλα (όχι τρελές διαφορές, αλλά με 50¤ τα έχεις αλλάξει πάντως) αξίζουν τον κόπο πιστεύω.

Τώρα για τους noiseless μαγνήτες δεν μπορείς να πεις ότι είναι χειρότεροι, απλά να τους ακούσεις να δεις αν σου αρέσουν. Εμένα προσωπικά δε μου άρεσαν πάντως

 

Φυσικά αν ψάχνεις vintage ήχο στρατ αναγκαστικά πας σε C.P. που ενσωματώνει και τα πιο vintage χαρακτηριστικά. ¶σε που η τιμή δεν έχει σχέση. Πάντως αν "επαιζα" στα χρήματα σου με διάθεση πειραματισμού θα μιλούσα με το Ντούκα στα Γιάννενα www.guitars.gr και θα έφτιαχνα μια κουκλάρα όπως την ήθελα, να γλύτωνα και τις πατέντες και με ό,τι χαρακτηριστικά θέλω! Και μάλιστα σε τιμή γύρω στα 700¤ ανάλογα με το τί θα βάλεις... Ψάξτο λίγο... Το μόνο αρνητικό σ'αυτό είναι η μεταπωλητική αξία, αν είναι κατι που σε απασχολεί φυσικά

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξ αρχης θελεις τα specs της am dlx οπωσδηποτε παρε αυτην και εγκατελειψε τις ιδεες μετατροπης μιας CP σε am dlx πραγμα που θα σου κοστισει σε χρημα και θα εχεις "καταστρεψει" (και απο μεταπωλητικης πλευρας) μια πολυ καλη κιθαρα. Αν λοιπον ολα τα specs των am dlx πιστευεις πως σου χρειαζονται οπωσδηποτε τοτε ΝΑΙ τα αξιζει τα 1400¤.

 

+10000

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

¶σχετο, αλλά αν δεν το πω θα σκάσω....

Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως λέγεται αυτό το πράμα που έχω... και ακόμα και ακόμα και όταν βλέπω την καλή ποιότητα κατασκευής με τα μάτια μου, την αισθάνομαι με τα δάκτυλά μου και την ακούω με τα αυτιά μου.....ακόμα και τότε, ΔΕΝ μπορώ να αγοράσω όργανο που δεν γράφει πάνω "USA" η "Japan"?

 

Δεν υποστηρίζω ότι έχω κάποια εξήγηση με βάση την απλή λογική .... Μάλλον κάποιο βίτσιο μου είναι. Και μάλλον κατάλοιπο από τις κιθάρες των ονείρων μου προ 20ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σχετο' date=' αλλά αν δεν το πω θα σκάσω....

Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως λέγεται αυτό το πράμα που έχω... και ακόμα και ακόμα και όταν βλέπω την καλή ποιότητα κατασκευής με τα μάτια μου, την αισθάνομαι με τα δάκτυλά μου και την ακούω με τα αυτιά μου.....ακόμα και τότε, ΔΕΝ μπορώ να αγοράσω όργανο που δεν γράφει πάνω "USA" η "Japan"?

 

Δεν υποστηρίζω ότι έχω κάποια εξήγηση με βάση την απλή λογική .... Μάλλον κάποιο βίτσιο μου είναι. Και μάλλον κατάλοιπο από τις κιθάρες των ονείρων μου προ 20ετίας.[/quote']

 

Δηλαδή δε θα αγόραζες ποτέ Huber, Framus, Teufell, Pagelli, Cort? 8O

 

Απαπα επικύνδυνο ακούγεται,κοίτα να το ξεπεράσεις.

 

Α για θεραπεία πάρε καταρχάς μια Godin, που είναι μισή αμερικάνα μισή καναδέζα και μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεραπεία? :lol:

Δεν θέλω να θεραπευτώ. Εξάλλου, δεν είναι μια απόφαση βασισμένη 100% στη λογική, είναι -όπως προανέφερα- ένα προσωπικό βίτσιο.

Χειροποίητη (ή μικρής παραγωγής) θα αγόραζα από οπουδήποτε. Αυτή είναι άλλη μια ανοησία μου. :lol:

Δεν τα γράφω για να στηρίξω την προτίμησή μου, τα γράφω για να με ψυχαναλύσετε :lol: και για να εντοπίσω κι άλλους ομοιοπαθείς. :lol:

(Παρένθεση: Μόνο για τις κιθάρες με πιάνει αυτό. Ενισχυτές, ηλεκτρονικά κλπ κλπ.....no problem γουατσοέβερ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου