Προς το περιεχόμενο

Ποιά κλίμακα?


AntonyPath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Β) Σου φαίνεται ότι ταιριάζουν γιατί όντως ταιριάζουν! Η κλίμακα που μάλλον θέλεις να παίξεις φίλε μου είναι η λα ύφεση μείζονα (θεωρητικώς η σολ # μείζονα δεν υπάρχει' date=' πρακτικώς λαb μείζονα = σολ# μείζονα) με οπλισμό σι μι λα ρε ΥΦΕΣΕΙΣ και την ντο ως μέση, την μιb (ρε#) ως δεσπόζουσα, λαb (σολ#) ως τονική και σιb (λα#) ως επιτονική 2η ή ακόμα και 9η (για δοκίμασε συγχορδιακά 6 χορδή λαb, 5 χορδή μιb, 4η σιb, 3 χορδή ντο)

 

Αυτά όλα φυσικά αν θες να τα τεκμηριώσεις μουσικώς γιατί αν σε ενδιαφέρει μονάχα η ακουστική πλευρά του ζητήματος τότε ο δρόμος της ψυχής είναι ο ασφαλέστερος :wink:[/quote']

+1000... πολύ σωστή εξήγηση.Φαίνεται άλλωστε οτι έχεις γνώσεις κλασσικής αρμονίας.Παρ'όλα αυτά ο καθένας παίζει την μουσική που του αρέσει γιατι καμία αρμονία δεν θα σε κάνει να έχεις ταλέντο στη σύνθεση, απλά θα σε κάνει να δείς την μουσικά με άλλο μάτι...¶λλωστε το ταλέντο στη σύνθεση ή το έχεις, ή δεν το έχεις, κατα τη γνώμη μου.

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα φανώ σπαστικός, αλλά οι υπερβολές μου τη δίνουν.

 

Αυτές οι "γνώσεις κλασικής αρμονίας" , όταν πήγαινα εγώ σχολείο, ήταν στη διδακτέα ύλη της Γ' Γυμνασίου, στο μάθημα της Ωδικής. Βέβαια, έκτοτε, δεν ξέρω τι μεσολάβησε...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα φανώ σπαστικός' date=' αλλά οι υπερβολές μου τη δίνουν.

 

Αυτές οι "γνώσεις κλασικής αρμονίας" , όταν πήγαινα εγώ σχολείο, ήταν στη διδακτέα ύλη της Γ' Γυμνασίου, στο μάθημα της Ωδικής. Βέβαια, έκτοτε, δεν ξέρω τι μεσολάβησε...[/quote']

 

Aσε..εμάς στη δευτερα μας έμαθαν το Ντο ρε μι φα σολ λα σι ντο ,τη δίεση και την ύφεση.Στην τρίτη ο μουσικός μας προσπάθησε να μας μάθει ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ μουσική, τη στιγμή που εκτος εμου και ενός φίλου που παίζαμε κιθάρα οι υπόλοιποι δεν ήξεραν καν τις αξίες.Και όταν στην τρίτη ήρθε ένα παιδί από άλλο σχολείο και το ρωτάει ο καθηγητής τι κάνανε τις προηγούμενες χρονιές στο μάθημα της μουσικής του απάντησε'' ποτέ δεν ειχαμε καθηγητή μουσικής''

Σορρυ για το offtopic

 

Τώρα αν θες να παίξεις σόλο ή να γράψεις κομμάτι, go ahead και κάνε ότι θες.Αν πρόκειται για κάποιο θέμα αρμονίας..εγώ δε θα έβαζα λυδικές κλπ, θα το δικαιολογούσα ως χρωματισμούς, ποικίλμτα κλπ.Αλλά όπως είπαν τα παιδιά, ο μόνος απαραβίαστος και υπέρτατος κανόνας είναι το αυτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποια κλιμακα με ντο τονικη και να εχει μεσα ρε#' date='σολ#,λα#

[/quote']

 

 

ναι. η ντο ελλάσονα φυσική είναι η κλίμακά σου.

 

Απλά τα ρε#,σολ#,λα# είναι στην ουσία μιb, lab και sib αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα φανώ σπαστικός' date=' αλλά οι υπερβολές μου τη δίνουν.

 

Αυτές οι "γνώσεις κλασικής αρμονίας" , όταν πήγαινα εγώ σχολείο, ήταν στη διδακτέα ύλη της Γ' Γυμνασίου, στο μάθημα της Ωδικής. Βέβαια, έκτοτε, δεν ξέρω τι μεσολάβησε...[/quote']

 

Ωραία τοτε καν'το "γνώσεις θεωρίας".ευχαριστημένος???

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι στη ντο μινόρε.Μονο που:η λα# είναι η σιb η ρε# είναι μιb και η σολ# είναι η λαb.Η κλιμακα που είπε ο φίλος είναι λάθος γιατί η ΛΑb δεν έχει τονική την ντο.

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ajo το κουρασες... :wink: πριν εγραψες κατω απο την απαντηση του +1000 και πολυ σωστη εξηγηση και τωρα οτι τα εγραψε λαθος...αποφασισε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποια κλιμακα με ντο τονικη και να εχει μεσα ρε#' date='σολ#,λα#

ή μπορω να χρησιμοποιησω αυτες τις νοτες ?[/quote']

 

Οι χρωματισμοί από την 3η μέχρι την 6η νότα κάθε κλίμακας είναι όλο

το νόημα.. :lol: Χρησιμοποίησε ότι σου ακούγεται ωραία :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου