Προς το περιεχόμενο

Volume και πριμα.


marooned

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει να μου πει καποιος γιατι οταν το volume της κιθαρας μου ειναι τερμα ανοιχτο χανονται τοσα πολλα πριμα και μπουκωνει ο ηχος τοσο πολυ, και μολις γυρισω ελαχιστα το κουμπι ο ηχος ναι μεν χαμηλωνει σε ενταση αλλα καθαριζει και ειναι ετσι οπως νομιζω θα επρεπε να ειναι. Η κιθαρα ειναι μια Ibanez Sz και δεν το εχω παρατηρησει σε αλλες κιθαρες αυτο. Τι συμβαινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβαινει οτι η κιθαρα σου εχει πολυ"γκαζωμενους" (hot) μαγνητες με αποτελλεσμα να "τιναζει τα πεταλα" ο ενισχυτης σου... :wink:

 

για χαμηλωσε τους λιγο....εφτιαξε καθολου?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείς -προφανώς- όταν παίζεις καθαρά. Μάλλον υπεροδηγείς κάτι....Η λύση είναι απλή. Παίζεις με το volume στο 8. Ή κατεβάζεις λίγο τους μαγνήτες που κάνουν το πρόβλημα. Αν θέλες πολύ γκάζι μπορεί και να σου είναι χρήσιμη αυτή η κατάσταση... :wink:

 

(Με πρόλαβε ο superfunk :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ομως συμβαινει και οταν την βαζω στον υπολογιστη με amplitube, παλι οι μαγνητες ειναι δηλαδη?Οποτε η γιατρεια ειναι να χαμηλωσω τους μαγνητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεις όμως τη κιθάρα σου.

Πολλές έχουν αυτό το πρόβλημα και οφείλεται στην έλλειψη ενος πυκνωτή, ο οποίος αφήνει να περάσουν τα πρίμα αννεπηρέαστα.

Κάποιες κιθάρες το έχουν, κάποιες άλλες όχι.

 

Βρες ενα schematic παρόμοιο με της κιθάρας σου και τσέκαρέ το.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την καταρχην.Κατεβασα τελικα λιγο τον μαγνητη και κατι εγινε οχι τιποτα τρομερο αλλα ελαφρως καλυτερα. θα κοιταξω και αυτο που ειπε ο toneless και θα δουμε . Αυτος ο πυκνωτης να υποθεσω οτι πρεπει να υπαρχει συνδεδεμενος στο volume ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την καταρχην.Κατεβασα τελικα λιγο τον μαγνητη και κατι εγινε οχι τιποτα τρομερο αλλα ελαφρως καλυτερα. θα κοιταξω και αυτο που ειπε ο toneless και θα δουμε . Αυτος ο πυκνωτης να υποθεσω οτι πρεπει να υπαρχει συνδεδεμενος στο volume ?

 

Ναι, στο volume...

Δεν θυμάμαι καλά, κάπου έχω ενα άρθρο για το θέμα, στείλε μου ενα pm να θυμιθώ να το βρω και να σου στείλω λεπτομέρειες...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου