Προς το περιεχόμενο

Sans Amp clone


marooned

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευγε για την υπομονη σου....ειχα δει το project στο DIYstompboxes και το ειχα σκεφτει προς στιγμην αλλα ειναι καπως........intimidating........Eιχα παλαιοτερα το GT2 και ειναι παρα πολυ καλο.....το μονο μου παραπονο ηταν η ελλειψη ενος mid control......συχνοτητες πολυ χρησιμες για ενα distortion box.......oι επιλογες tweed, british, american αλλαζαν καποια πραγματα αλλα ελλειψει control για τα μεσσαια δεν εφτανες ακριβως εκει που ηθελες......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κ εγω το εν λογω πεταλι και οντως ειναι καταπληκτικο.πολυ ευελικτο κ οντως μηδεν θορυβος.

ειχα δει καπου οτι υπαρχει ενα MOD για να βαλεις MID control....μαλλον θα το ψαξω κ εγω...(παρολο που εχω tonelab αυτο ηταν το πρωτο μου πεταλι κ με εχει ενθουσιασει...) keep rocking....

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις

1)Είναι true bypass?

2)Πόσα ¤(...ευχαριστώ Vrass & kwstas79...) πήγε πάνω κάτω;

Α' date='και μια τρίτη

3)Πόσο καιρό σου πήρε;[/quote']

 

Λοιπον:

1) Εχεις την δυνατοτητα να το κανεις οτι θελεις απο true bypass εως να μην βαλεις καθολου διακοπτη.

 

2) Τα ηλεκτρονικα ( αντιστασεις , πυκνωτες , τσιπακια κλπ) χωρις την πλακετα και το κουτι κανα 15 και πολλα λεω. Οι διακοπτες στοιχισαν καπου στα 5 δολαρια εκαστος απο αμερικα αλλα μαλλον θα μπορεσεις να βρεις παρομοιους και πιο φτηνους ελλαδα. Μετα ειναι αναλογως τι κουτι θα βαλεις , υπαρχουν με 3 ευρω υπαρχουν και με 15 και 20 ειναι καθαρα τι θελεις εσυ.Και ερχομαστε στη πλακετα που ειναι και ολη η υποθεση . Εδω μπορεις να την παραγειλεις ετοιμη απο καποιο site , να πας σε καποιο μαγαζι που ασχολειται με αυτα και να ζητησεις να στην φτιαξουν αλλα νομιζω οτι ερχεται ακριβουτσικα ( 5 με 10 ευρω αν δεν κανω λαθος καποτε που ειχα ρωτησει και αναλογως την πλακετα) η να την φτιαξεις μονος σου οπου εκει ειναι αλλο μπερδεμα αλλα αν σε ενδιαφερει πες μου.

 

3) Απο την στιγμη που εχεις τα υλικα στα χερια σου και εχεις και καποια σχετικη εμπειρια στο κολλημα σε δυο μερουλες θα εχεις ετοιμο πεταλακι στα ποδια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά marooned την πλακέτα την έφτιαξες μόνος σου (αν ναι πως? πήρες επιχαλκωμένη και αφαίρεσες το χαλκό αφού τράβηξες τις γραμμές? πήρες με γραμμές και τις ένωσες με καλώδια?...), την πήρες από το site ή την πήγες σε κάποιο εργαστήριο και σου την τύπωσαν (αν η απάντηση είναι μια από τις 2 τελευταίες επιλογές, πόσο σου στοίχησε)? Θέλουμε και φωτογραφίες!!!

 

Ερώτηση προς όποιον ξέρει... Πόσο κοστίζει να τυπώσεις έξω (σε κάποιο μαγαζί εννοώ) μια πλακέτα πάνω-κάτω?

 

Να προσθέσω ότι έφτιαξα κι εγώ ένα Fuzz Factory το καλοκαίρι. Το κόστος είναι αρκετά μικρό (βέβαια είναι λίγο δύσκολο να βρεις τα AC128 τρανζίστορ που χρειάζεται και ειδικά να είναι και low gain). Γενικά δεν ήταν δύσκολο. Όσον αφορά την ποιότητα δεν είμα πολύ ευχαριστημένος γιατί τα τρανζίστορ που βρήκα δεν ήταν όσο low gain θα έπρεπε και octavίζει λιγάκι κάτι που είναι λογικό. Επόμενο project θα είναι το Fuzz Face (ναι, είμαι fuzzάκιας) και μετά ένα tremolo (κι άλλο φετιχ).

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά marooned την πλακέτα την έφτιαξες μόνος σου (αν ναι πως? πήρες επιχαλκωμένη και αφαίρεσες το χαλκό αφού τράβηξες τις γραμμές? πήρες με γραμμές και τις ένωσες με καλώδια?...)' date=' την πήρες από το site ή την πήγες σε κάποιο εργαστήριο και σου την τύπωσαν (αν η απάντηση είναι μια από τις 2 τελευταίες επιλογές, πόσο σου στοίχησε)? Θέλουμε και φωτογραφίες!!!

 

Ερώτηση προς όποιον ξέρει... Πόσο κοστίζει να τυπώσεις έξω (σε κάποιο μαγαζί εννοώ) μια πλακέτα πάνω-κάτω?

 

Να προσθέσω ότι έφτιαξα κι εγώ ένα Fuzz Factory το καλοκαίρι. Το κόστος είναι αρκετά μικρό (βέβαια είναι λίγο δύσκολο να βρεις τα AC128 τρανζίστορ που χρειάζεται και ειδικά να είναι και low gain). Γενικά δεν ήταν δύσκολο. Όσον αφορά την ποιότητα δεν είμα πολύ ευχαριστημένος γιατί τα τρανζίστορ που βρήκα δεν ήταν όσο low gain θα έπρεπε και octavίζει λιγάκι κάτι που είναι λογικό. Επόμενο project θα είναι το Fuzz Face (ναι, είμαι fuzzάκιας) και μετά ένα tremolo (κι άλλο φετιχ).[/quote']

 

 

 

Ναι την πλακετα την εφτιαξα μονος αλλα με κανενα απο τους παραπανω τροπους . Εχω φτιαξει ενα θαλαμο εκτυπωσης πανω σε επιχαλκωμενη φωτοευαισθητη πλακετα οπου μετα την ριχνεις σε ενα διαβρωτικο και φευγει ο χαλκος που δεν χρειαζεται και μενει το κυκλωμα αποτυπωμενο (ξερω αρρωστια αλλα once you tap you cant stap) περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις εδω http://www.electronics-lab.com/articles/etching/index.html . Τα εχει ολα πολυ αναλυτικα . Και οτι αλλο χρειαστεις και μπορω να βοηθησω εδω ειμαστε .

 

Οσο για τα AC128 ριξε μια ματια σε αυτα

 

http://www.banzaieffects.com/Transistors-matched-selected-c-287.html

 

http://www.banzaieffects.com/search.php?mode=search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα αρχικά AC128 που έβαλα τα είχα πάρει από κάπου στο ebay. Με αυτά octavιζε πάρα πολύ (σε κάποιες ρυθμίσεις ήταν σχεδόν ίδιο με το Jimi Hendrix Octave Fuzz της Dunlop που έχω). Επειδή κατάλαβα ότι προφανώς έφταιγαν τα τρανζίστορ, πήρα τα medium gain (hfe = 41-60) από το banzai (και μάλιστα 2 ζευγάρια, το 2ο για το Fuzz Face που προείπα) αλλά μετρώντας τα με το πολύμετρό μου το β τους ήταν στο 75 αν θυμάμαι καλά ενώ για τα Fuzz Factory o Ζαχαρίας χρησιμοποιεί από ότι έχω διαβάσει σε ξένα φόρα και απ' ότι μου έχουν πει κάποια παιδιά (όπως ο Jam) AC128 με β από 40 μέχρι 60 πάνω κάτω. Όπως και να έχει βγάζει πολύ ενδιαφέροντες ήχους το πεταλάκι, δεν είναι όμως να το έχεις στο pedalboard σου (ελπίζω να πετύχω το fuzz face)!

 

Πάντως για την πλακέτα, σε βρίσκω πολύύύύύύύύύύύ οργανωμένο! :wink: :wink: :wink:

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα αρχικά AC128 που έβαλα τα είχα πάρει από κάπου στο ebay. Με αυτά octavιζε πάρα πολύ (σε κάποιες ρυθμίσεις ήταν σχεδόν ίδιο με το Jimi Hendrix Octave Fuzz της Dunlop που έχω). Επειδή κατάλαβα ότι προφανώς έφταιγαν τα τρανζίστορ' date=' πήρα τα medium gain (hfe = 41-60) από το banzai (και μάλιστα 2 ζευγάρια, το 2ο για το Fuzz Face που προείπα) αλλά μετρώντας τα με το πολύμετρό μου το β τους ήταν στο 75 αν θυμάμαι καλά ενώ για τα Fuzz Factory o Ζαχαρίας χρησιμοποιεί από ότι έχω διαβάσει σε ξένα φόρα και απ' ότι μου έχουν πει κάποια παιδιά (όπως ο Jam) AC128 με β από 40 μέχρι 60 πάνω κάτω. Όπως και να έχει βγάζει πολύ ενδιαφέροντες ήχους το πεταλάκι, δεν είναι όμως να το έχεις στο pedalboard σου (ελπίζω να πετύχω το fuzz face)!

 

Πάντως για την πλακέτα, σε βρίσκω πολύύύύύύύύύύύ οργανωμένο! :wink: :wink: :wink:[/quote']

 

 

Δυστηχως αυτα που παραγγελνουμε δεν ειναι τελικα αυτα που θελουμε καμια φορα. Αν εχεις την δυνατοτητα ισως να δοκιμαζες να βαλεις καποια αντισταση στην εισοδο του τρανζιστορ που ειναι στο πρωτο σταδιο ενισχυσης (λογικα το πρωτο τρασζιστορ που συναντα το σημα απο την κιθαρα σου γιατι δεν ξερω και το συγεκριμενο σχεδιο) ωστε να ριξει λιγο την ενταση του σηματος . Ειναι μια σκεψη και μπορει να κανω και λαθος αλλα μαλλον θα δουλεψει, δεν νομιζω να χασεις και τιποτα να το δοκιμασεις . Και καλη τυχη με το Fuzz Face.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου