Προς το περιεχόμενο

Διαδικασίες Ίδρυσης Studio Προβας-ηχογραφησεων


dromilious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως δεν ειναι πολλα αυτα που περιγραφει παραπανω ο yameth και τον ευχαριστω,με την ευκαιρια,για το ενδιαφερον του.

Τα ιδια μου ειπε και ο λογιστης αφου το εψαξε κι αυτος διοτι δεν ειχε ποτε τετοια περιπτωση για να ξερει.

Ειχα ερωτηματικα σχετικα με το γεγονος οτι ο χωρος ειναι ημιυπογειο και στα σχεδια του σπιτιου ειναι και γκαραζ.

Γιαυτο και απευθυνθηκα και στον αρχιτεκτονα του σπιτιου μηπως υπηρχε καποιος περιορισμος.Αλλα δεν βρηκαμε τιποτα που να το απαγορευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα πάνω στο ίδιο θέμα να ρωτήσω και εγώ κάτι, έχω ακούσει ότι το κράτος επιδοτεί την ίδρυση στούντιο Πρόβας-ηχογραφήσεων. Μήπως γνωρίζουμε πληροφορίες για αυτές τις επιδοτήσεις (ποσό και πηγή πληροφόρησης); Γενικότερα τι κεφάλαιο περίπου απαιτείται για το ξεκίνημα;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά για επιδότηση πρέπει να ισχύει τουλάχιστον η περίπτωση νέου επιχειρηματία και μετά η δραστήριότητα της επιχείρησης να εντάσεται στις νέες τεχνολογίες.

Χοντρικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ερωτηματικα σχετικα με το γεγονος οτι ο χωρος ειναι ημιυπογειο και στα σχεδια του σπιτιου ειναι και γκαραζ.

Γιαυτο και απευθυνθηκα και στον αρχιτεκτονα του σπιτιου μηπως υπηρχε καποιος περιορισμος.Αλλα δεν βρηκαμε τιποτα που να το απαγορευει.

 

αν η άδεια του σπιτιού έχει τον συγκεκριμένο χώρο ώς γκαράζ τότε θα πρέπει να υποβληθεί στην πολεοδομια νέα μελέτη για αλλαγή χρήσης του χώρου... απο γκαράζ σε επαγκελματικο χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

http://www.info3kps.gr/index.asp

 

Εκεί μπορείς να κοιτάξεις μήπως βρείς κάτι σχετικό. Μη κρατάς μεγάλο καλάθι πάντως... στην Ελλάδα ζούμε. Τα καλά τα έφαγαν οι "κολλητοί" όταν έγινε πλιάτσικο στα πρωτα ευρωπαικά προγράμματα. Τώρα μοιράζουν ψίχουλα... αφού τους έτριξαν τα δόντια οι εταίροι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι?.Επειδη με ενδιαφερει το θεμα μπορει κανεις να μου πει ποσο περιπου θα στοιχισει μια τετοια επιχειριση?και επειδη φανταζομαι πως πρεπει να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος πειτε μου στις εξης περιπτωσεις

α)εχω τον "ακατεργαστο" χωρο που θα στηθει

β)το (α)+ εξοπλισμο

γ)τπτ απο τα παραπανω (σε λογικα πλαισια μια εκτιμιση) αλλα χωρις να υπολογιζετε drums κιθαρες και γενικα τα οργανα

 

Κατι ακομα,γενικα δεν ξερω και πολλα απο ηχολειψια.ειναι απαραιτητη γνωση για μια τετοια επιχειριση?θα μπορουσε να επιβιωση η επιχειριση χωρις σε πρωτη φαση να γινονται ηχογραφησεις και απλα να παρεχω ενα χωρο για προβες?

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανφορτουνατελι η ερώτησή σου είναι τόσο γενική που δεν μπορεί να απαντηθεί. Συγκεκριμένα:

α) τί χώρος είναι αυτός; Υπόγειο, ισόγειο, ρετιρέ, διαστάσεις, διάταξή του;

β) τι εξοπλισμός είναι, ώστε να δουν πως θα στηθεί και που

γ) τι χώρο θα βρεις (μαζί με όσα ισχύουν στο α) και φυσικά τι μηχανήματα θα βάλεις; Πχ άλλο το κόστος ενός Manley και άλλο ενός behringer. Άλλο μια soundcraft και άλλο μια midas.

 

Έτσι μπορεί να σου κοστίσει από λίγα € ως και μερικά κατοσταρικάκια χιλιάρικα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ειναι πολύ ενδιαφέρον ας πουμε ότι μας ενδιαφέρει για small studio, budget εξπλισμό, υπόγειο ή οτιδήποτε φτηνό. Δηλαδή να έχει και behringer αλλά και mackie onyx, γενικώς μεσαία προς απλή κατηγορία. Με τέτοια δεδομένα ποσο κοστίζει ενα τέτοιο εγχείρημα; Βασικά αν κάποιος έχει στουντιο μπορει να μας πει ακριβως..

Οποιαδήποτε γνώση καλοδεχουμενη!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατι ακομα,γενικα δεν ξερω και πολλα απο ηχολειψια.ειναι απαραιτητη γνωση για μια τετοια επιχειριση?θα μπορουσε να επιβιωση η επιχειριση χωρις σε πρωτη φαση να γινονται ηχογραφησεις και απλα να παρεχω ενα χωρο για προβες?

 

 

 

Εννοείται πως δεν χρειάζονται γνώσεις!!!Βάζεις όλα τα μηχανήματα στο "ΟΝ" και αφήνεις τη μπάντα να κάνει ότι θέλει!!!!

Απλά όταν θα ανοίξει ένα άλλο studio δίπλα σου με τα μισά μηχανήματα απο εσένα αλλά με ένα έμπειρο ηχολήπτη,μήν αναρωτιέσαι γιατί οι μπάντες πάνε όλες σε "αυτόν με τους Marshall ενώ εγώ έχω Mesa..."

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι γνωστοί/φίλοι δικοί μου,άνοιξαν τέτοιες "επιχειρήσεις" και όχι απλά τις κλείσανε στον πρώτο χρόνο λειτουργείας τους,αλλά ακόμα τις ξεχρεώνουν και αναρωτιούνται πού κάνανε λάθος,ενώ το λάθος ήταν προφανές...

Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με κάτι άλλο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ακόμη ένα θέμα, το οποίο δεν τέθηκε ευκρινώς. Η άδεια μουσικών οργάνων, δηλαδή το δικαίωμα να φιλοξενείς μερικά κιλοβάτ ήχου, σε κατοικημένη περιοχή και ειδικά σε υπόγειο πολυκατοικίας. Εαν κάποιος γείτονας παραπονεθεί και έρθει η αστυνομία, τότε αρχίζει μία διαδικασία που μπορεί να καταλήξει εως και το κλείσιμο της επιχείρησης. Το θέμα αυτό είναι μερικώς άσχετο από το πόσο καλή ηχομόνωση έχεις, γιατί αν κάποιος το σκαλίσει μπλέκεις....

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου