Προς το περιεχόμενο

Alnico VS Ceramic Speakers


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι βασικές διαφορές έχουν και πώς επηρεάζουν τον ήχο ενός ενισχυτή??

 

Επίσης, μπορεί κανείς από τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός ηχείου να κρίνει αν κάνει για τον ενισχυτή του και για τον ήχο που θέλει?

 

Μήπως η δοκιμή του ηχείου είναι μονόδρομος?

 

(Με "τρώει" τελευταία πάλι η τσέπη μου να μοντάρω τον Hot Rod Deluxe μου και σκέφτηκα να πειραματιστώ με κάποιο άλλο ηχείο) :roll: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης' date=' μπορεί κανείς από τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός ηχείου να κρίνει αν κάνει για τον ενισχυτή του και για τον ήχο που θέλει? Μήπως η δοκιμή του ηχείου είναι μονόδρομος?

[/quote']

 

σε γενικες γραμμες ναι..αλλα τιποτα δεν ειναι standar...οποτε πολλες φορες η δοκιμη ειναι μονοδρομος...δυστυχως ή ευτυχως..

 

(Με "τρώει" τελευταία πάλι η τσέπη μου να μοντάρω τον Hot Rod Deluxe μου και σκέφτηκα να πειραματιστώ με κάποιο άλλο ηχείο)

 

κοιτα για ενα απο τα πολλα eminence ή και μερικα jencen..κολλανε καλα με τους fender amps.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα για ενα απο τα πολλα eminence ή και μερικα jencen..κολλανε καλα με τους fender amps.. :wink:

 

Ναι αλλά με ΠΟΙΟ κριτήριο θα επιλέξω κάποιο από αυτά?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εξαρταται καταρχην απο εσενα...τι θελεις να ακουσεις απο τον ενισχυτη;τι να ..διορθωσεις..;σε χαλαγε κατι πριν που θες να το βρεις τωρα με το καινουριο μεγαφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, αυτό που με έβαλε σε σκέψεις είναι το παρακάτω κείμενο:

 

"What was Fender thinking?!!"

I sometimes hear people exclaim how much nicer a good speaker sounds when compared to the old one. They'll sometimes ridicule Fender for using "cheap," "squawky" or "generic" speakers. On the other hand, I know several people who've went through five or six nice speakers only to return to the original Eminence. While at one time I may have voiced my own opinion on the subject, I now try to be bipartisan. I'd rather you make up your own mind on the stock speaker, rather than persuade you to agree with my own unique opinion. So why did Fender use the speaker that they did? Well...

 

The Eminence costs around $40 new, while a speaker like the Vintage 30s costs $110. Quality is always reflected in price no matter what product we're comparing. Now if we add up the difference in price that's going to greatly increase the final cost of the Deluxe and Deville. Suddenly there's a "price range" that Fender would not be fulfilling. People would have to pay $390 for a Blues Junior or take the "next step up," which would be a Celestion equipped Hot Rod Deluxe at $630! That's quite a difference at $240. People who couldn't tell a Celestion from a Jensen, and you'd be surprised by how many that can't, would refuse to pay the extra money for "the same" amp. Let's not forget all the fierce competition: the most notable being the Peavey Classic 30, Marshall Valvestate, and Crate V-Series. It's a bloody fight for domination in the mid-level tube amp market because that's flat out where the money is. The consensus today is that it's "got to be all tube," and none of these people want to dish out any more than they have to. It's a battle of cutting corners to fulfill customer demand, and no major company (no matter how good the reputation) is innocent.

 

Of course there are people who would pay the extra money, and Fender recognizes this by releasing "Special Runs" and "Limited Edition" Hot Rods. These have "nicer" speakers and often "better" cabinets which are visually distinguishable. If you pay attention to the market you'd notice that Peavey has been there tooth and nail with their own Special Runs and Limited Editions—always right on the heals of the Hot Rods releases (and sometimes vise versa). Have you seen the Peavey Classic 30 LE with a finished maple cabinet in sunburst? Look familiar? The more I learn about this amp, the more I find that Fender is doing everything they can to put out the nicest amps for the best prices—nor are they alone in their attempts! I am not surprised, however, that the Hot Rod amps are the best selling Fender amps of all time.

 

Fender representatives have reassured those of us at the FDP that they do listen to their own amps. ;) I hope this clears some things up. Good luck!

 

 

Το απόσπασμα αυτό, το πήρα από αυτό το site:

 

http://studentweb.eku.edu/justin_holton/newspeaker.html

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εξαρταται καταρχην απο εσενα...τι θελεις να ακουσεις απο τον ενισχυτη;τι να ..διορθωσεις..;σε χαλαγε κατι πριν που θες να το βρεις τωρα με το καινουριο μεγαφωνο;

 

Βασικά ο ήχος του HRD μου αρέσει.

 

Πιο πολύ για πειραματισμό θα ήθελα... Είναι και ρητορικό το ερώτημά μου όμως ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα η αλλαγη ενος μεγαφωνου μπορει να αλλαξει δραματικα τον τονο ενος ενισχυτη(οπως οι μαγνητες σε μια κιθαρα)...

επισης αν παιξεις με alnico θα καταλαβεις διαφορά ιδαιτερα στο..χερι σου σε σχεση με ενα ceramic..

μην με βαλεις να στο περιγραψω με λογια δεν ειμαι καλος στις περιγραφες... :lol:

γραψε στο gear page στο search κατι αντιστοιχο και θα σου βγαλει πολλα αποτελεσματα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα η αλλαγη ενος μεγαφωνου μπορει να αλλαξει δραματικα τον τονο ενος ενισχυτη(οπως οι μαγνητες σε μια κιθαρα)...

επισης αν παιξεις με alnico θα καταλαβεις διαφορά ιδαιτερα στο..χερι σου σε σχεση με ενα ceramic..

 

¶ρα εσύ προτιμάς ALNICO ε? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τα ceramic...εχουν πιο πολυ...κρανκκκκ και αλητεια... :)

τα αλλα ειναι πιο πολυ smooth,κυριες και κομπρεσαρουν πιο πολυ...

 

πολυ γενικα αυτα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα ο Deluxe reverb μου φοραει ενα κεραμικο(Τακη τι μαρκα ειναι, δεν θυμαμαι..). Συγκριτικα με εναν αλλον που εχω ακουσει ο οποιος φορουσε ενα weber AlNiCo πιστευω πως ο 2ος επαιζε μακραν καλυτερα.. Το κεραμικο νομιζω πως δινει εναν καπως αποστειρωμενο τονο στον ηχο ενω το αλνικο καπως πιο "οργανικο",με περισσοτερο χαρακτηρα. Αυτα τα λεω τελειως εμπειρικα, απο τα αυτια μου, δεν εχω διαβασει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου