Προς το περιεχόμενο

Οδηγος για στησιμο P.A. και live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

μιας και παντα στα live που στηνουμε, οι βασικες κινησεις ειναι οι ιδιες οσον αφορα την ετοιμασια του εξοπλισμου, 

καποιος οιδημων θα μπορουσε να ...συγγραψει το ...10λογο του καλου live-ακια;;;

 

Δηλ, φτανοντας σε ενα venue (αυτο που μπορει να καλυψει απο 100-200 ατομα κτλ) ΤΙ πρεπει να κανεις πρωτα;

Με ποια σειρα στηνεις;

Ποιος εξοπλισμος θεωρειται απαραιτητος (π.χ. graphic eq, feedback supresion κτλ)

Πως ξεκινας το live mix;

 

Και γενικα hints 'n tips.

 

 

ΥΓ, με θυμαμαι παντα να στηνουμε κονσολιτσες κτλ και να παιζουμε σε live, αλλα ποιος ειναι ο μπουσουλας για αξιοπρεπες στησιμο;;; (οκ χρειαζεται ηχοληπτης, αλλα εμεις τι κανουμε;;;; )

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε δεν ξερω αν οντως ειναι αξιοπρεπες το στησιμο που κανω αλλωστε δεν ειμαι επαγγελματιας ερασιτεχνης ειμαι αλλα γουσταρω την ολη φαση...

και τα κανω ως εξης:

 

1)Ξεφορτωνω ολο τα πραγματα απο τ αυτοκινητο

2)Τα στοιβαζω σε μια γωνια και φτιαχνω τον χωρο αλλιως οπως ειναι

3)Συνδεω κονσολα με ενισχυτη περιφερειακα και ηχεια

4)Κι ενα ενα τα οργανα μετα στην κονσολα μαζι με τις φωνες

5)Ενα τελευταιο Soundcheck

6)και βαζω ενα cd τυπου Cafe budha bar να παιζει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πως κανουμε soundcheck;;; Οταν λοιπον ειναι ολη η ορχηστρα στις θεσεις τους τους λεω να παιξουν για ενα λεπτο κατι και αναλογα ρυθμιζω εγω να δω που βγαινει καλυτερα

πρωτα ομως διορθωνω το καθε οργανο ξεχωριστα...

Ας πουμε αρχιναμε με τον ντραμερ του βαζω μπασσες στην μποτα κοβω τις μπασσες απο το ταμπουρο τονιζω τα τομ...κ.τ.λ.

 

Και μετα ολοι μαζι....

Ετσι το εχω κανει ενα σωρο φορες που εχω στησει για Live ως 150 ατομα και μια χαρα ακουγομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εντάξει κι εγώ και όσοι ενδιαφέρθηκαν το έχουμε πλέον αποθηκευμένο, το θέμα είναι να παραμείνει σε βάθος χρόνου διαθέσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου