Προς το περιεχόμενο

Alnico VS Ceramic Speakers


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Sorry, αλλα ο Torres ειναι εκτος πραγματικοτητας... (στο συγκεκριμενο...)

Και στην τελικη γιατι να παρεις απο τις ΗΠΑ, ευρωπαικο μεγαφωνο...;

Πηρα δυο περυσι, αντι 170 ευρω το ενα, απο γερμανια, δεν θελω να πω ποιο μαγαζι, για ευνοητους λογους, αλλα ευχαριστως να ενημερωσω μεσω msg οποιον ενδιαφερεται...

 

Ισχυει οτι τα Axiom της Fane ειναι μακραν απο τα καλυτερα alnico της αγορας.

Απλα δεν ξερω πως θα ταιριαζε σε Fender ενισχυτη, καθως τα εχω για χρηση σε Marshall, Hiwatt & SoundCity και υποτιθεται οτι ειναι για British ηχο.

 

Τι θα έλεγες για την περιπτωση σου κατι σε Weber Thames φυσικά κεραμικά αλλά πιστευω κουτι στον Fender σου ? η και κατι απο την alnico σειρα τους αν διαθετει καποιος περισσοτερα χρηματα

 

ΥΓ  η FANE πουλάει απευθείας απο την ιστιοσελίδα της μεσω εμαιλ και ακόμη και ο TUBEAMPDOCTOR τα εχει φτηνότερα στα 239 ευρω !!!

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Η απορία μου είναι η εξής:

Το speaker sensitivity έχει επίδραση πάνω στον ήχο, πέρα απο τη διαφορά στην ένταση?

 

Γενικά στα guitar speakers πιο είναι το κάτω όριο (στο περίπου) σε ευαισθησία που μπορεί κανεις να βρει στην αγορά?

 

 

Συνήθως ένας γενικότατος κανόνας είναι: χαμηλότερο sensitivity = περισσότερα μπάσα.

 

Γύρω στα 97db παίζουν τα "κλασικά" Celestion Greenbacks ου θεωρούνται από τα πλέον low efficient.

 

(σημ. η διαφορά μεταξύ ενός μεγαφώνου με efficiency 97db με ένα των 103db έιναι πάρα πολύ μεγάλη. Σε σημείο που προσωπικά δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μπαίνουν καν στην ίδια καμπίνα, μιας που θα ακούς μόνο το ένα μεγάφωνο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

πιστεύω πως η επιλογή του ηχείου είναι πολύ σημαντικό θέμα, κατά την άποψή μου το ηχείο παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στην αλυσίδα του ήχου, καθώς αυτό μετατρέπει τον ήχο σε μορφή που ...υποστηρίζεται απο τα αυτιά μας ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου