Προς το περιεχόμενο

Ένα διαφορετικό Remix


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τελείωσα ενα Remix που έκανα στο πολύ γνωστό κομμάτι "Monsoon" των Tokio Hotel.

 

http://www.box.net/shared/66sfhx7ofx

 

Λέω διαφορετικό γιατί στην ουσία κράτησα μόνο την φωνή και ξανακανα την ενορχήστρωση απο την αρχή.

Κιθάρα και πλήκτρα επαιξα εγώ, drums απο το Groove Agent 2.

 

Ελπίζω να σας αρέσει και περιμένω σχόλια.

 

Όσοι δεν ξέρετε το κομμάτι, μπορείτε να το ακούσετε εδω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολύ διαφορετικό από το αυθεντικό και ιδιαίτερα πρωτότυπο. Ενδιαφέρον το σημείο που ανεβαίνει το tempo και στη συνέχεια η φωνή καταλήγει μια οκτάβα πάνω, αν και με ενοχλεί λίγο το συνεχόμενο ανεβασμένο pitch (ίσως αν μείωνες λίγο τις υψηλές συχνότητες της φωνής σε αυτό το σημείο ή αν πειραματιστείς με κάποιο άλλο effect). Στο τέλος που ακούγονται ταυτόχρονα (η κανονική με την 1 πάνω), ακούγονται πολύ καλύτερα. Η ενορχήστρωση πολύ καλή. Από τις μουσικές γνώσεις που προφανώς έχεις, όταν βρεις το χρόνο να γράψεις εσύ τα Drums (αντί τα έτοιμα του GA2) θα είναι γίνει πολύ καλύτερο.

Μπράβο σου πάντως! Δίνεις ιδέες σε όλους μας.

(Τη σκέτη φωνή πού τι βρήκες; )

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη δουλεια μπραβο σου!

Αλλα γιατι την εκανες στρουμφιτα την κοπελα στο ρεφρεν? :lol: :lol:

Αληθεια τη φωνη πως την ξεχωρισες?

 

ουπς! με προλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρας είναι, λέγεται Bill και πρέπει επειγόντως να του κανουμε εγχείρηση αλλαγής φύλου. Μην κομπλάρεις και εγώ όταν τον πρωτοείδα νομιζα ότι ήταν γυναίκα.

 

Η φωνή, pitchαρίστικε και εξάχθηκε από το αυθεντικό κομμάτι με την demo έκδοση του AV Music morpher Gold (πολύ ισχυρό πρόγραμμα)

 

Το μόνο άσχημο στην υπόθεση είναι το σταδιακό ανέβασμα της φωνής την πρώτη φορά. Δεν υπήρχε κάποια πιό "συρτη" φράση να samplαρω και έτσι ακούγεται λίγο περίεργα έως και άσχημα. Την δευτερη φορά όμως είναι πιό καλή.

 

Εντάξει τα ντράμς τα έβαλα κυρίως επειδή μου ταίριαζε υπερβολικά το συγκεκριμένο σετάκι από το Groove Agent. Είναι το σετ arena και έχει πολύ ωραίο ήχο και έτοιμα patterns. Τωρα να κάθομαι να προγραμματίζω ντραμς με fill κλπ για ένα κομμάτι που δεν είναι καν δικό μου, δεν πιστεύω να αξίζει.

 

Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα και σε βιντεο με ντοκουμέντα απο την ηχογράφηση! :D

 

http://www.youtube.com/watch?v=f8tX3yM1v4M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου