Προς το περιεχόμενο

Γιατί οι λαμπάτοι είναι τόσο ακριβοί;


crimson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Crimson το θέμα με την τάση είναι μεγάλο θέμα και την έχω πατήσει σαν ηλίθιος 2-3 φορές. Όλα μα όλα τα forum και sites poy ασχολούνται με λαμπάτους και σέβονται τον εαυτό τους έχουν πάντα ένα disclaimer ή μια σελίδα που να γράφει για το τι κινδύνους διατρέχεις δουλεύοντας με τόσο υψηλό συνεχές. Αν έχεις σπουδάσει ηλεκτρονικά φαντάζομαι ότι από τα πρώτα πράγματα που σας μάθανε είναι να δουλεύεται με το ένα χέρι και το άλλο στην τσέπη... :)

 

Να σου πω ότι αν και γνωρίζω τι ακριβώς κάνει το κάθε υλικό(αντιστάσεις, πυκνωτές κλπ) στους ενισχυτές και ξέρω πώς να τους τροποποιήσω για περισσότερα ας πούμε μπάσα κλπ από θεωρία δεν γνωρίζω τίποτα εκτός από μερικούς τύπους υπολογισμού του bias κλπ. Όποτε μην σε πολυαπασχολεί το θέμα της θεωρίας. Πάντως στη Στουρνάρη στον Παπασωτηρίου έχει κάμποσα βιβλία για κατασκευή λαμπάτων αλλά για περισσότερο audiophile καταστάσεις.

 

Όσον αφορά ενισχυτές καλύτερα να διαλέξεις κάποιο παλιό μοντέλο ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει αλλά και αν έχεις προβλήματα όλο και κάποιος θα σου πει τι πρέπει να κάνεις. Οι νέοι ενισχυτές είναι σε άλλη φάση και η πολυπλοκότητα τους είναι υπερβολική. Μου έφερε ενας φίλος να του φτιάξω κάτι απλό σε έναν Fender και μου βγήκε η πίστη μέχρι να φτάσω εκεί που ήθελε... έσκαβα για δύο μέρες. Οι νέοι λαμπάτοι είναι πλέον τίγκα στα τρανζίστορ, τα οποία χρησιμοποιούνται κυρίως στο preamp section (για overdrive κλπ).

Ένας Matchless ή Marshall τvn δεκαετιών ’70-’80 θα σε αφήσει ικανοποιημένο για αρκετά χρόνια, δεν πρόκειται να τον βαρεθείς και δεν θα χαλάσει ποτέ. Κατά προτίμηση απο τα 5 έως και 35 watt σε λαμπάτο μου φαίνονται ικανοποιητικά.

 

Υγ.1 Μόλις μου έφερε ένας φίλος έναν χαλασμένο combo transistor ενισχυτή που είναι για πέταμα. Ίσως του βγάλω τα εντόσθια και ξαναρχίσω κανα project έτσι για να μην σκουριάζουμε. 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανός δαγκωτό φιλε νομπλούζ!

Ό,τι παίρνω από ελλάδα, μόνο απο εκεί!

Αλλά και πάλι, δεν αντέχω τα piher και τα πλαστικά ποτενσιόμετρα, θέλω τουλάχιστον alpha. Θέλω orange drops και silver mica (αν και ακόμα δεν έχω κάνει a-b test για να καταλήξω). Θέλω ηλεκτρολυτικούς 450Volt, και λάμπες με 7 ευρώ. Θέλω μεταλλικά footswitches, θέλω, θέλω, θέλω...!

Μήπως πρέπει να κάνω εισαγωγές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χά! Κοίτα να δεις τι μπορείς να βρεις στο Internet καμιά φορά. Είχα φτιάξει ένα ευκολονόητο layout για τα μέλη ενός forum το οποίο ασχολιόταν «αποκλειστικά» με τους απίθανους 18watt που έφτιαχνε κάποτε ο Jim Marshall.

Είναι σε μορφή pdf και μπορεί εύκολα να διακρίνει κάποιος τι πάει που και να φτιάξει έναν απλό και γρήγορο ενισχυτή ο οποίος όμως από άποψη ήχου θα τραγουδάει.

 

Ακόμη όμως και αν ο ενισχυτής δεν ενδιαφέρει τους υποψήφιους κατασκευαστές μπορούν να χρησιμοποιήσουν το layout για να φτιάξουν έναν οποιοδήποτε αντίστοιχο ενισχυτή (Matchless, Bad cat klp) αφού από άποψη "αρχιτεκτονικής" είναι άψογο.

 

Τυχαία το βρήκα αυτό το layout και είχα ξεχάσει ότι το είχα φτιάξει!!!

 

Παραθέτω και το link. Έχει το κυρίως σχέδιο και δύο layouts. Το ένα δικό μου (το χρωματισμένο) και το άλλο τροποποιημένο από εμένα.

Απλά και όμορφα!

 

http://www.18watt.com/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=27

 

bye

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πολύ ωραίο schematic !

 

Μια απορία που έχω ! Μπορεί αυτός ο ενισχυτής να χρησιμοποιηθεί σαν Hi-Fi ? Σε ενα κανονικό ηχοσύστημα δηλαδή !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jericho όλοι οι ενισχυτές κιθάρας μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αναπαραγωγή μουσικής. Π.χ να συνδέσεις to discman σου, ή ένα πικάπ στο input του ενισχυτή αλλά μην περιμένεις και ανάλογα αποτελέσματα με αυτά των hi fi λαμπάτων ενισχυτών. ¶λλωστε ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι αρκετά hot και έχει σχεδιαστεί να παραμορφώνει γλυκά από τη μέση του volume έως και τα τρία τέταρτα της διαδρομής του ποτενσιόμετρου όπου ο ήχος γίνεται πλέον full λαμπάτο overdrive!!!

Ορισμένες μικρές ρυθμίσεις μπορούν να τον κάνουν πιο βολικό για αναπαραγωγή ήχου αλλά τότε θα χάσει από άποψη χρήσης ως ενισχυτής κιθάρας και ίσως να μην σε καλύπτει και από άποψη έντασης ως ενισχυτής ήχου.

 

Βέβαια ο καθένας έχει τα γούστα του, π.χ προσωπικά χρησιμοποιώ έναν μικρούλη λαμπάτο ενισχυτή για την κιθάρα μου, τον οποίον επίσης έχω συνδέσει με το πικάπ, discman και την κάρτα ήχου του υπολογιστή για να ακούω τις μουσικές μου. Και όλα αυτά με το φθηνό μεγάφωνο που έχει ο combo ενισχυτής μου και έναν φθηνό μίκτη.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ψήνομαι να το ξεκινήσω σαν project, μου φαίνεται αρκετά εύκολος για να είναι ο πρώτος μου DIY λαμπάτος ενισχυτής ;)

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου