Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο Χορδών σε Μπάσο...


online79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

 

Αγόρασα πριν περίπου 2 μήνες ένα μπάσο Ibanez GSR200 και προσπαθώ να μάθω!!

 

Έχω όμως ένα πρόβλημα...από χθές παρατήρησα ότι χωρίς να έχω κάνει κάτι ακούγετε ένα τρίξιμο απο την 3η & 4η χορδή όταν παίζω. Παρατήρησα ότι και οι 2 χορδές ακουμπάνε σχεδόν στο πρώτο τάστο και όσο κατεβένουμε η απόστασή τους από τα τάστα μεγαλώνει.

 

Προσπάθησα να κουρδίσω αλλά και πάλι το τρίξιμο ακούγετε!

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε? Τι έκανα? και τι πρέπει να κάνω για να το διορθώσω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου.Απ'οτι καταλαβαίνω τώρα πρέπει να ξεκινάς να μαθαίνεις.Καλό είναι αυτό.Λοιπόν η απόσταση των χορδών μεταξύ πρώτου και τελευταίου τάστου περίπου πάντα είναι μεγαλύτερη αλλά δεν πρέπει να είναι και ΜΕΓΑΛΗ..!Το τρίξιμο των χορδών επίσης είναι φυσιολογικό αλλά να γίνεται σε όλη την ταστιέρα και όχι σε συγκεκριμένες χορδές ή συγκεκριμένα τάστα.Με το κούρδισμα δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα απλά θα το κουρδίσεις :lol: .Εγώ σου προτείνω ένα καλό σετάρισμα του μπάσου σε ένα καλό τεχνίτη.Για ηλεκτρικά μπάσα δεν ξέρω κανένα αλλά ζήτησε μέσα στο site να σου προτείνουν άλλοι που σίγουρα θα ξέρουν.Θα δώσεις γύρω στα 40 Ευρώ και το μπασάκι σου θα στρώσει σίγουρα..Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να το παρέλαβες ελαφρώς σκεβρωμένο..Setup σε έναν καλό μάστορα (προτεινόμενο από κάποιον δικό σου)& είσαι ready :wink:

Αυτό το τρίξιμο πάντως με τον ενισχυτή κάνει τον ήχο σου πιο αλήτικο..8)

 

Kαλό ξεκίνημα!¨οτι χρειαστείς το noiz επαγρυπνεί.. :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε άνοιξη και φθινόπωρο, μια κιθάρα ή ένα μπάσσο χρειάζονται μια μικρή ρύθμιση στο μπράτσο, κάτι που μπορείς να μάθεις να το κάνεις και μόνος σου.

 

Για να πάρεις μια ιδέα πάτησε με τα δακτυλά σου την ΜΙ χορδή στο 1ο τάστο και με το άλλο χέρι αμέσως μετά το τελευταίο τάστο. Αν κοιτάξεις κάτω απο το 7ο τάστο θα πρέπει να υπάρχει ένα μικρό κενό απο την χορδή μέχρι την επιφάνεια του τάστου, περίπου μισό χιλιοστό.

 

Αν δεν υπάρχει ή αν είναι πολύ μεγαλύτερο, το μπράτσο θέλει ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειραματίσου μόνος σου...

στην αρχή και εμένα με ενοχλούσε πολυ...

Δοκίμασα διάφορα και συνειδητοποίησα πως όσο περισσότερο τρίζουν ο ήχος σου ακούγεται πιο γλυκος...

 

συμπέρασμα πειραματίσου μόνος σου...

κατέβασε τις οδηγίες κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου