Προς το περιεχόμενο

Mεγάλη Μούφα (Big Muff)


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω να μπορέσω να το κάνω μόνος μου.Δεν έχω χρόνο να μπω σε τέτοιες διαδικασίες δυστυχώς.

 

Οσο για ήχο Hendrix πράγματι άλλα fuzz όπως το fuzzphrace είναι πολύ καταληλότερο.Αλλά θα πάω για το muff ,θέλω να βγάλω και μερικους περίεργους ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παλι ειμαι μεταξυ του Muff και του Rat!Ποιο προτιματε?

 

Κάτσε λίγο να κάνω ένα search fleaman' date=' γιατί μπορεί ΚΑΙ αυτή η συζήτηση να απογορεύεται.[/quote']

 

δεν απαγορευεται χαριλαε, το εψαξα εγω. :wink:

 

προσωπικα ειμαι της σχολης του Rat, καθως το muff(το οποιο επισης μου αρεσει πολυ) το αντιμετωπιζω πιο πολυ ως ενα ανεξελεγχτο, παχυ fuzz.βεβαια εχει εκεινο το distortion/βιολι που ακους σε ενα σωρο τραγουδια και αν θες κατι παρομοιο η αγορα του ειναι μονοδρομος.

 

απ την αλλη το Rat (ειμαι κατοχος του vintage reissue, το οποιο δεν βγαινει πια, και δεν ξερω πως εινα το υπαρχον), υπαρχει κοσμοσς ο οποιος το περιγραφει ακομα και ως overdrive :D

ειναι ενα εκπληκτικο distortion, απιστευτα ζεστο και επισης με ηχο-ταυτοτητα.

 

εχει χρησιμοποιηθει απο καθε λογης καλλιτεχνες(οπως και το muff αλλωστε) και μπορεις να το ακουσεις απο τραγουδια των radiohead ως και των pink floyd(αν και ο δαυιδ δεν ειχε μονο αυτο, ειχε και τα 2 για να ναι μεσα :D )

 

τελικα, συμπερασμα δεν βγαινει καθως ολα εξαρτωνται 100% απ το προσωπικο σου γουστο.

 

δεν προκειται για δυο ομοια πεταλια των οποιων ο ενας υπερισχυει εστω κ υποκειμενικα για καποιο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω και μια αντίθετη άπoψη;;; Oύτε το ένα, ούτε το άλλο το χωνεύω... το distortion / βιολί μπορείς να το προμηθευτείς από πάρα πολλά άλλα fuzz - distortion, και το πλήθος των fuzz σήμερα σχεδόν υπερβαίνει αυτό των tubescreamer clones... οπότε σίγουρα πιστεύω ότι η αγορά του δεν είναι μονόδρομος.

 

Το Rat το θεωρώ ψυχρό και καθόλου παρόμοιο με τη συχνοτική απόδοση, τις δυναμικές και την μουσικότητα ενός distortion από ενισχυτή ή έστω ενός άλλου πεταλιού. Τώρα, τι να αντιπροτείνω; Στα προσεχώς οι προτάσεις μου... ;-)

 

Kαι Whitenoise, το κουμπί search όπως είπα είναι φίλος μας αλλά αν δεν βγάζει τίποτα, δεν θα τον φάμε τον άνθρωπο αν ρωτήσει κάτι...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Rat το θεωρώ ψυχρό

 

μονο και μονο απο το οτι εσυ το θεωρεις ψυχρο και εγω ζεστο, συμπεραινουμε οτι ειναι αναγκαιο να το ακουσει κανεις για να σχηματισει την δικη του γνωμη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα ένα search για το ΄ρωσικο muff και δε βρήκα τπτ,οπότε άνοιξα αυτό.

 

Τώρα για αυτά που είπε ο bloody και ο mech ,θα συμφωνήσω και με τους δύο.Το rat έχει όντως μια ψύχρα,μια αγριάδα αντίθετη με τη ζεστασια που έχουν άλλα πετάλια,αλλά αυτόδεν είναι απαραίτητα κακό.

Και οντως υπάρχουν πολλες επιλογές σήμερα,αλλά όσο να ναι το muff είναι ιστορικό πεταλάκι.

 

 

 

 

Και κάτι ολίγον άσχετο,που δε θέλω να ανοιξω άλλο tread για λόγου του καθώς έχει πολυσυζητηθεί.

Λέω να φτίαξω κανα πεταλάκι,όσο πιο απλό και οικονομικό γίνεται.Δε σκαμπάζω τίποτα από αυτά,ούτε μια συγκόληση δε ξέρω να κάνω.Δε με νοίαζει τι θα κάνει ,ούτε να έχει πάνω κανα διακόπτη,ουσιαστικά να είναι απλά ένα κύκλωμα,να έχει ένα output και ένα input και απλά όταν το παρεμβάλω ανάμεσα στον ενισχυτήκαι τη κιθάρα να κάνει κάτι.Οτιδήποτε,έτσι για να λέω ότι κάτι έκανα.

Βρήκα κάποια site αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ.Λέω να το στεγάσω σε καμια θήκη cd ή σε κανα κουτι καφέ, ή τίποτα τέτοιο.Μπορείτε να μου πείτε που θα βρώ υλικά και κάποιες οδηγίες για αρχάριους?Νομίζω έχει ξανασυζητηθεί,αλλά το ρίχνω εδώ και ότι γίνει.Είπαμε ούτε διακόπες ούτε ποτενσιόμετρα ούτε τπτ,όσο πιο απλό γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο απλό πετάλι, που όπως λες σε ενδιαφέρει, υλικά θα βρεις σε όλα τα καταστήματα με ηλεκτρονικά.

Επειδή όμως η όλη φάση είναι αρρώστια και σύντομα θα θες να φτιάξεις το Ring Stinger :lol:, πιο μπελαλίδικα υλικά θα βρεις στο www.smallbearelec.com

 

για DIY f.a.q. : http://www.diystompboxes.com/wiki/index.php?title=DIY_FAQ

http://www.generalguitargadgets.com/index.php?option=com_content&task=section&id=3&Itemid=44

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε τι σκέφτηκα,ίσως και να μη γίνεται...

 

Λέω ουσιαστικά να φτίαξω ένα κουτί που να του βάλω μέσα αντιστάσεις και διάφορα τέτοια και που να παρεμβάλεται στο σήμα της κιθάρας.Θα χρειαστεί μπαταρία?Δηλαδή να φέυγει το σήμα από τη κιθάρα ,να περνάει από ότι βάλω μέσα στο κουτί και να πάει στον ενισχυτή.Οπως δεν χρειάζονται μπαταρία τα ποτενσιόνετρα της κιθάρας.Να έχω κάτι παρόμοιο στο πάτωμα που να κακοποιεί το σήμα,

 

Λέω μπαρούφες ή γίνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι ηλεκτρονικος μου φαινονται αδυνατα αυτα που ζητας.

1. Για να περναει το σημα της κιθαρας απο το πεταλι και να λειτουργει το κυκλωμα γινεται μονο με http://www.carlmartin.com/product_combinator2.htm

2. Χωρις ρευμα γινεται μονο αν χρησιμοποιεις την "Αιολικη ενεργεια" ας πουμε. :lol: Εκτος κι αν τραβας καλο πεταλι. χαχα.

Σοβαρα τωρα, απο τη στιγμη που "ενισχυεις" το σημα της κιθαρας με το πεταλακι, χρειαζεσαι ενεργεια (π.χ ηλεκτρικο ρευμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Λέω ουσιαστικά να φτίαξω ένα κουτί που να του βάλω μέσα αντιστάσεις και διάφορα τέτοια και που να παρεμβάλεται στο σήμα της κιθάρας.Θα χρειαστεί μπαταρία?Δηλαδή να φέυγει το σήμα από τη κιθάρα ' date='να περνάει από ότι βάλω μέσα στο κουτί και να πάει στον ενισχυτή.Οπως δεν χρειάζονται μπαταρία τα ποτενσιόνετρα της κιθάρας.Να έχω κάτι παρόμοιο στο πάτωμα που να κακοποιεί το σήμα[/quote']

 

Βέβαια γίνεται, το πιο απλό είναι να βάλεις ένα εξάρτημα παράλληλα στο σήμα σου. Μία αντίσταση ή μία δίοδο.

 

¶ντε, καλές κατασκευές !!! :)

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του βάλω μανιβέλα :)

 

 

Σκεφτόμουν,αντί πχ να προσθέσω ένα ποτενσιόμετρο στην κιθάρα να το βάλω σε ένα κουτί.Η κάτι τέτοιο.

 

Κάλα κατεβάζω κάτι κουλές ιδέες ώρες ώρες...Οι περισσότερες δε γίνονται κιολας.Βrainstorming.

Που να σας πω και για τη bob dylan inspired στρατ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου