Προς το περιεχόμενο

Mεγάλη Μούφα (Big Muff)


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, λέω να πάρω ένα δωράκι στον εαυτό μου.Λέωνα πάρω κανα πεταλλάκι αλλά όχι κάποιο ακριβο.Οπαδός του fuzz λέω να πάρω ένα Electroharmonix Big Muff.Μάλλον θα πάω για το τεράστιο,αλλά είμαι ανάμεσα σε ρώσικο και αμερικάνικο.Η διαφορά στη τιμή είναι μικρή αλλά δε ξέρω τι ακριβώς διαφορές έχουν στον ήχο.Ξέρει κανένας τι διαφορές έχουν?

Εχω ακούσει ότι τα συγκεκριμένα πετάλια καλύτερα να τα δοκιμάσεις πριν αγοράσεις, και ότι μερικά κάνουν θόρυβο.Εγώ θα το χρησιμοποιήσω μόνο του, κιθάρα-muff-ενισχυτής,οπότε δε νομίζω να έχω προβλήματα με το θόρυβο.

 

Θα ήθελα να μου πείτε καμια γνώμη για αυτά τα πετάλια, ρώσικο και αμερικάνικο, ή να προτείνετε κάτι παρόμοιο οικονομικό.Μη μου πείτε δες το fuzz phrace του JAM ή κάτι παρόμοιο ,χαίρω πολύ,το δοκίμασα αλλά κάνει 130 ευρά.

Το fuzz το θέλω κυρίως για santana ,hendrix φάση, όχι τίποτε grunge κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λεπον φιλε odis13...Το big muff το αγορασα προσφατα και εχω μεινει ΠΑΡΑ πολυ ευχαριστημενος...εχω αγορασει το αμερικανικο...Εχω πετυχει ακριβως τον ηχο fuzz που θελω...Οσο για το θορυβο που λες ειναι αληθεια οτι κανει ΠΟΛΥ θορυβο...με τις καταλληλες ρυθμισεις οπως ξερουν καλυτερα οι ειδημονες του noiz μπορεις να ελαττωσεις σημαντικα το επιπεδο του βουιζβουιζ!!Εχω αγορασει το μεγαλο που νομιζω εχει διαφορετικο τσιπακι απο το μικρο και η διαφορα τους ειναι στην τροφοδοσια...Το μεγαλο θελει καρφι ενω το μικρο συνδεεται κανονικα πχ με βυσμα απο χταποδι...ακου και τις υπολοιπες αποψεις δοκιμασε το αν μπορεις και πες μας!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ρώσικο. Για Hendrix ήχο που θες νομίζω ότι θα σε καλύψει. Δεν έχω ακούσει το αμερικάνικο, αλλά από φίλους μαθαίνω ότι η διαφορά στο κύκλωμα είναι σε ένα μόνο τσιπάκι και στον ήχο το αμερικάνικο είναι ελαφρώς πιο πριμαριστο.

Έχε υπόψη ότι το ρώσικο παίρνει μόνο μπαταρίες, αλλά έτσι και αλλιώς η κατανάλωση του είναι ελάχιστη και έχεις και λιγότερο θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Big Muff=Μεγάλη Μούφα στα ελληνικά!

Αααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα, τώρα το πρόσεξα το υπονοούμενο!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντως στο Ρώσικο άνοιξα μια τρύπα και έβαλα σύνδεση για τροφοδοσία. Του δίνω από κανονικό boss αντάπτορα και μου φαίνεται ότι δεν είχα αλλαγή στον ήχο. Η εν πάσει περιπτώσει εξακολουθεί να ακούγεται σαν ωραίο muff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξεχωρίζει το ρώσικο από το αμερικ(λ)άνικο? Υπάρχουν και τα δύο στην αγορά?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου