Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με VocalBooth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος μου έφτιαξε στην σοφίτα του σπιτιού του ένα Vocal Booth προκειμένου να ηχογραφεί περισσότερο φωνή για broadcast εφαρμογές.  Τα σχέδια πάρα κάτω δείχνουν το δωμάτιο.  Τα κόκκινα στους τοίχους είναι πάνελ με πετροβάμβακα (απορροφητικά). Φαίνεται  επίσης και μια  μπασοπαγίδα σε γωνία.

 

Όταν ο εκφωνητής βρίσκεται πολύ κοντά στο μικρόφωνο, τότε ο ήχος της φωνής είναι καθαρός, δυνατός και μεστός. Όταν όμως ο εκφωνητής απομακρυνθεί 40 -60 εκ από το  μικρόφωνο, πράγμα που θα κάνει οπωσδήποτε, τότε ο ήχος που συλλαμβάνει το μικρόφωνο έχει μεγάλο ποσοστό χρώματος από το δωμάτιο, και η φωνή ακούγεται σαν μέσα σε κουτί.  Ίσως αν το δωμάτιο ήταν μεγαλύτερο να μην είχαμε αυτό το πρόβλημα. Τώρα όμως που οι τοίχοι είναι πολύ κοντά στο μικρόφωνο, οι ανακλάσεις συναγωνίζονται την πηγή τους.

 

booth-1.jpg

 

booth-2.jpg

 

booth-3.jpghttp:

 

diastaseis.jpg

 

Παρόλα τα πάνελ που βάλαμε, δεν καταφέραμε να εξαλείψουμε το φαινόμενο να αρπάζει το μικρόφωνο την αντήχηση του χώρου.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε;

 

- Μπορούμε να βρούμε τρόπο να μιλά ο εκφωνητής κοντά στο μικρόφωνο;

 

- Είναι δυνατόν να ησυχάσουμε εντελώς τον χώρο;

 

Διευκρινήσεις:

 

1. Το πρόβλημά  είναι οι ανακλάσεις που δίνουν την αίσθηση του κουτιού, και όχι η ηχομόνωση για εξωτερικούς θορύβους.

 

2.  Το μικρόφωνο είναι πυκνωτικό. Τα δυναμικά απλά … δεν …. !

 

3. Οι αυγοθήκες αποκλείονται  Παρακαλώ να απαντήσει μόνον όποιος  έχει αντιμετωπίσει και λύσει το ίδιο πρόβλημα, αν φυσικά έχει την καλοσύνη.  

 

Ευχαριστώ.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι ... !  :o

 

Δείτε και ακούστε το βίντεο !

 

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-21708581

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

3. Οι αυγοθήκες αποκλείονται  Παρακαλώ να απαντήσει μόνον όποιος  έχει αντιμετωπίσει και λύσει το ίδιο πρόβλημα, αν φυσικά έχει την καλοσύνη. 

 

Ευχαριστώ.

 

...

 

Συγνώμη αλλα δε μπόρεσα να κρατηθώ - είμαι τελείως άσχετος - αλλά ταβάνι, πάτωμα, πόρτα καθώς και μέρος του τοίχου απέναντι από τα καθίσματα (υποθέτω) μπορεί να προκαλεί το πρόβλημα;

 

Επίσης δε μας είπες που βρίσκεται το μικρόφωνο, στο τραπέζι υποθέτω. Το ταβάνι φαίνεται να έχει κλίση προς τη μεριά του τραπεζιου εγώ θα έβαζα το τραπέζι απέναντι από τα καθίσματα (παράλληλα) και τα απορροφητικά που είναι πάνω από τα καθίσματα, ακριβώς απέναντι τους και πίσω από το μικρόφωνο, στο ύψος του τραπεζιού. Για την πόρτα βάλε μια πλάκα ακόμα και ένα χαλί για το πάτωμα.

 

Που βρίσκεται όταν μιλάει, όρθιος/καθιστός προς τα που κοιτάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κείμενο που παρέθεσες το έγραψα (ξέρουν οι παλαιότεροι  ;D ) γιατί είναι πολλοί εκείνοι οι νέοι στο χώρο που έχουν "προσβληθεί από τον ιό της αυγοθήκης". Ήμουν κι εγώ κάποτε έτσι.  ::)

 

Αφού λοιπόν ήθελες να κάνεις ερωτήσεις δεν υπήρχε λόγος να κρατηθείς.

 

Οι εκφωνητές κάθονται στο τραπέζι με την πλάτη στον τοίχο. Δίπλα στο τραπέζι φαίνεται μιά κλειστή πόρτα που έχει επάνω της ένα ηχοαπορροφητικό.  Δυστυχώς δεν μπορούμε να κλείσουμε την γωνία της πόρτας με κάποια παγίδα γιατί μετά δεν θα ανοίγει η πόρτα.

Διαχύτες είναι δύσκολο να μπούν γιατί μικραίνουν τον χώρο που είναι ήδη πολύ μικρός.

 

Το ταβάνι έχει αρκετή κλήση και το π0άτωμε είναι στρωμένο με χαλιά.

Μα΄΄λον θα προσπαθήσω να σηκώσω και ένα mp3 να ακουστεί το πρόβλημα.

 

Από την άλλη οι πετροβάμβακες έχουν απορροφήσει τις υψηλές και μεσοηψυλές συχνότητες και έχουν αφήσει όλες τις ενοχλητικές.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

O χώρος δεν είναι στο μέγεθος αυτό του Vocal Booth που στο ιδιωτικό ραδιοφωνο εννοούσαμε κάτι σαν τηλεφωνικό θάλαμο αν τους θυμάσαι. Αυτός είναι μεγάλος.

Τα ραδιοφωνικά booth είναι συνήθως ακουστικά σχεδόν νεκρά, αν εξαιρέσεις όποια τζάμια επαφής υπάρχουν. Και αυτό για τον προφανή λόγο που ανάφερες.

Τώρα όμως που οι τοίχοι είναι πολύ κοντά στο μικρόφωνο, οι ανακλάσεις συναγωνίζονται την πηγή τους.

 

Αρα οι προτάσεις είναι οι εξής:

 

1.Προσθέστε πάνελ σχεδόν παντού.

 

2.Αν δεν τα είχατε ήδη φτιάξει αυτά θα σας πρότεινα να "πετσώσετε" τους τοίχους με καδρόνι κάθετο 5Χ5 ανα 60 εκ. και να γεμίσετε τον τοίχο πετροβάμβακα. Απο πάνω το ντύνετε με καραβόπανο της αρεσκείας σας.

 

3.Προσθέστε ρικοφόν ή σχετικό απορροφητικό αφρώδες υλικό.

 

Δεν ξέρω τι θα σας βγει φτηνότερο αλλά πρέπει να λάβετε υπ΄όψη και το κατα πόσο μόνιμη είναι η εγκατάσταση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σκοπεύω δοκιμαστικά να προσθέσω εκεί και μερικά δικά μου πάνελ και θα δείξει.  Αν ο χώρος ησυχάσει με τον πετροβάμβακα, μπορεί τελικά να κάνουμε αυτό με τα δοκαράκια.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) O ποιο απλός τρόπος είναι να πάρεις ένα broadcast μικρόφωνο πχ sm7, re 20 κτλ Ειδικά το sm7 έχει ήχο που δεν έχει σχέση με αυτό που έχουμε στο μυαλό μας σαν δυναμικό μικρόφωνο. Δεν χρειάζεται pop filter και σε τοποθετεί ακριβώς εκεί που πρέπει , δηλαδή σταθερά κοντά στην κάψα.

2) Ανεξάρτητα με την επιλογή του μικροφώνου μπορείς να κάνεις πραγματάκια στον χώρο σχετικά ανέξοδα για να τον βελτιώσεις. πχ ίσως επανατοποθετώντας κάποια από τα panel σε απόσταση από τον τοίχο.

3) Αν θές βάλε ένα μικροφωνάκι στην θέση του εκφωνητή και σκάσε 4 μπαλόνια στις 4 γωνίες ηχογραφόντας ταυτόχρονα. Στείλε μου τα wav και ισως μπορώ να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτι ακόμη. Ο πετροβάμβακας είναι ήδη αρκετός. Θα χρειαστείς panel absorbers, acoustic hangers ή Helmholtz resonators. Παρ' όλα αυτά και μόνο με ένα sm7 θα κάνεις την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PJ = Γ. Πτργνσ? 

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Το sm 7 δε το γνώριζα. Μάλλον έχω μείνει πίσω.

Το ΣΚ θα δοκιμάσουμε να μπουκόσουμε το χώρο με πετροβάμβακες και θα δούμε τι θα βγεί.

 

Άμα τα βρούμε σκούρα, τότε θα προσπαθήσουμε να δούμε τι θα κάνουμε  μια και το booth θα μείνει μόνιμο και πρέπει να γίνει κάτι καλό ...  και θα σας ξαναενοχλήσω.  :-\

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου