Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με VocalBooth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά. Μπορείς να βάλεις απλώς τους πετροβάμβακες χωρίς να τους τοποθετήσεις μόνιμα και να δεις αν γίνεται η δουλειά σου. Η τοποθέτηση ενδέχεται να είναι χρονοβόρα και επίπονη. Εκτιμώ οτι αν το γεμίσεις πετροβάμβακα θα κάνεις δουλειά με κάπως υπερβολικό RT60 κάτω από τα 100Hz. Σε κάθε περίπτωση σκάσε μου αν θες μερικά μπαλονάκια να σου πω πως τα έχεις καταφέρει.

 

Γιάννης Πετρογιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά σας ευχαριστώ όλους.

Ο πετροβάμβακας εξάλειψε το πρόβλημα. Χρησιμοποιήσαμε πετροβάμαβακα των 80 και των 200 κιλών, γιατί αυτόν είχαμε περισσευούμενο στην αποθήκη. Το πρόβλημα προερχόταν κυρίως από τις γωνίες. Εκεί βάλαμε πάνελ λοξά στην γωνία όπως φαίνεται στο σχέδιο. Τα αποτελέσματα ήταν δραματικά.

 

PJ, αυτό με τα μπαλόνια πολύ θα ήθελα να το κάνω κάποια στιγμή. Είπες όμως να τα σκάσω ταυτόχρονα, πράγμα που σημαίνει πώς πρέπει να βρώ και άλλα άτομα.

 

Μου έβαλες τώρα και το μικρόβιο  για το sm 7 ;D

 

Όταν λές RT60 φαντάζομαι εννοείς αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Reverberation

νομίζω ότι η φωνή δε φτάνει κα΄τω από τα 100 Hz. Αλλά και αν φτάνει την κόβουμε με EQ.

Σωστό ή γκάφα;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σωστά όπως τα λες και για το RT 60 και για το low cut στην φωνή.

Τα μπαλόνια πρέπει να τα σκάσεις ένα-ένα εγώ δεν σου έδωσα να το καταλάβεις σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3) Αν θές βάλε ένα μικροφωνάκι στην θέση του εκφωνητή και σκάσε 4 μπαλόνια στις 4 γωνίες ηχογραφόντας ταυτόχρονα. Στείλε μου τα wav και ισως μπορώ να σε βοηθήσω.

Δεν μας λες και πως;

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπαλόνια όταν σκάνε εξιτάρουν όλες τις συχνότητες. Βάζω τα wav σε προγραμμα που μου δίνει waterfall και RT60 και βλέποντας που υπαρχει πρόβλημα επιλέγω την παγίδα που θα το εξαλείψει. Το που θα την τοποθετήσω έχει να κάνει με την γεωμετρία του δωματίου. Βλεπω από τις διαστάσεις που δημιουργούνται ποιά στάσιμα και που έχω πρόσβαση εργονομικά και τοποθετώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπαλόνια όταν σκάνε εξιτάρουν όλες τις συχνότητες. Βάζω τα wav σε προγραμμα που μου δίνει waterfall και RT60 και βλέποντας που υπαρχει πρόβλημα επιλέγω την παγίδα που θα το εξαλείψει. Το που θα την τοποθετήσω έχει να κάνει με την γεωμετρία του δωματίου. Βλεπω από τις διαστάσεις που δημιουργούνται ποιά στάσιμα και που έχω πρόσβαση εργονομικά και τοποθετώ.

Αυτο κανει ετσι;

http://www.hometheatershack.com/roomeq/

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου