Προς το περιεχόμενο

πιο γλυκιά les paul...


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι οι διπλοί μαγνήτες που έχουν 4 καλώδια σπλιττάρουν. Αν θέλεις ήχο μονού μαγνήτη (κρύσταλλο και σκάσιμο φάνκυ) απαραίτητα τότε μάλλον θες άλλη κιθάρα.

Αν πάλι θες να βελτιώσεις απλώς τα καθαρά σου χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο και με δυνατότητες να "γκαζώνεις" κατά βούληση τότε το split είναι μονόδρομος πιστεύω.

 

Αλλιώς όπως είπαν και τα παιδιά οι P90s θα λειτουργήσουν άψογα πιστεύω. Γιατί θα έχεις έναν παχύ και γλυκό μονοπήνιο ήχο κατάλληλο για blues αλλά με δυνατότητες φυσικά να γίνεται crunchy σχετικά εύκολα.

Το δοκίμασα στη δική μου Gibson SG και ο ήχος είναι πολύ ωραίος. Συγκεκριμένα έβαλα τους GFS Dream 90s http://store.guitarfetish.com/me90tralp90p.html

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή κάποια strat ή tele αργά ή γρήγορα θα καταλήξει στα χέρια μου, θέλω να πειραματιστώ πάνω στη les paul και ταυτόχρονα να της βελτιώσω τον ήχο.

Ξέρω πολύ καλά ότι ποτέ δεν θα καταφέρει μία les paul να έχει το σκάσιμο των μονών μιας strat/tele. Το ξέρω ότι ο ήχος μου είναι από κει μεριά... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός έχει παίξει με τη gibson les paul studio αλλά και με την epiphone les paul custom;

Έχει ένας φίλος την τελευταία και σκέφτομαι να ανταλλάξουμε τους bridge μαγντήτες. Είναι όντως πιο vintage οι μαγνήτες του;Ίσως είναι και ακόμα καλύτεροι. Εξάλλου το αμέσως επόμενο μοντέλο από το δικό του είναι το δικό μου(στην τιμή).

Παρακαλώ βοηθήστε με να ξεδιαλύνω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε τι είναι το "σκάσιμο", και γιατί ένας μονοπήνιος το έχει πιο πολύ από έναν χαμβάκερο; Το έχω ακούσει και από Έλληνες πωλητές και δεν το πολυαντιλαμβάνομαι (σοβαρά μιλάω).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ποιητής εννοεί πως ο μονοπήνιος λόγω των περισσότερων πρίμων και της έλλειψης κομπρεσσαρίσματος σε σχέση με έναν διπλό αντρικό μαγνήτη ακούγεται πιό "άμεσος".

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε τι είναι το "σκάσιμο"' date=' και γιατί ένας μονοπήνιος το έχει πιο πολύ από έναν χαμβάκερο; Το έχω ακούσει και από Έλληνες πωλητές και δεν το πολυαντιλαμβάνομαι (σοβαρά μιλάω).[/quote']

 

είναι η κλασική διαφορά: strat-les paul, σκάσιμο-ζεστασιά, μονός-διπλός :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε τι είναι το "σκάσιμο"' date=' και γιατί ένας μονοπήνιος το έχει πιο πολύ από έναν χαμβάκερο; Το έχω ακούσει και από Έλληνες πωλητές και δεν το πολυαντιλαμβάνομαι (σοβαρά μιλάω).[/quote']

λογικά ειναι συχνοτικό το θεμα. αυτο το ΜΠΑΜ ή μαλλον ΚΛΑΝΓΚ η κατι τετοιο που ακους απο τους μονούς δεν τον βγαζουν οι διπλοί διότι boostάρουν αλλες συχνότητες και κόβουν αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, αυτό σημαίνει ... κάτι σαν αμεσότητα, ατάκα κλπ.

Και ναι, σχετίζεται -βασικά- με την παρουσία υψηλών συχνοτήτων στο output. Από όπου κι αν προέρχονται αυτές. :wink:

 

Παρεπιπτόντως -δεν ξέρω γιατί, αλλά- το απεχθάνομαι σαν όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, κι εγω κατι τετοιο υπεθετα οτι μαλλον σημαινει, και εγω τον αντιπαθω σαν ορο. Παντως αυτο το "σκασιμο" εχει μεγαλη σχεση και με το σωμα, πχ αν παρεις ενα ταυρακι με χαμβακερους και το βαλεις σε εναν δυνατο λαμπερο ενισχυτη, πχ εναν HiWatt... εκεί να δεις "σκασιμο", ενω το χοντρο singlecut της Les Paul ειναι οντως καπως "δυσκινητο".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου