Προς το περιεχόμενο

Μόλις βγήκε από το φούρνο. Ποζερο-Οριενταλ-Μεταλια


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τελείωσα την πρώτη μου καφρομεταλιά.

 

Ελπίζω να σας αρέσει. Σεβαστείτε τουλάχιστον τον κόπο μου να σετάρω 2 φορές floyd rose κιθάρα για κουρδισμα ντο-σολ-ντο-φα-λα-ρε και dropped.

 

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

 

http://www.box.net/shared/33p3xmuqou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

M'αρέσει!

Στην αρχή (από το 00:20) θυμίζει λίγο "¶ντεξα" του Ρουβά (μάλλον τα πλήκτρα), αλλά το λέω με την καλή έννοια και μ'αρέσει! :D Βγάζει από μέσα μου το ελληνικό στοιχείο!Ωραία άποψη!

 

Μικροενστάσεις στο θέμα του ήχου της κιθάρας που μου φάνηκε λίγο ψηφιακός, αλλά δεν έχω εμπειρία στο είδος, οπότε μην το πάρεις τοις μετρητοίς!

 

Keep On! :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 1.35 δηλαδη το σολο στα πληκτρα στην αρχη μπλουζοφερνει

....αν με καταλαβαινεις.........δν και το μεγαλυτερο κομματι που εχω ακουσει αλλα ειδκα στην αρχη καταπληκτικο

 

μπραβο.........

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα σχόλια μέσα πέφτετε πάντως! Και εγώ το πρόσεξα το "¶ντεξα" και το σόλο στ πλήκτρα προοριζόταν αρχικά για τσιφτετέλι (αλλά είπαμε... Oriental Metal)

 

Πολλά και διάφορα χρησιμοποίησα...

 

Κιθάρα: Η Jimmia μα τους EMG 81 (του σατανά φτου φτου)

Μπάσο στην αρχή έπαιξα εγώ με το Ealand, μετά απο το synthi μου (Yamaha MM6)

Τα strings απο το MM6

Drums το stage kit απο την Colossus Library περασμένο απο χίλια κύμματα κ εφε

Οι rythmm παραμορφώσεις είναι απο το Guitar Rig 2 (όλε) και οι Lead απο το Zoom G2 1.U (η ψηφιακούρα που λέγατε - αλλα Μ ΑΡΕΣΕΙ)

 

Όλα περασμένα απο Behringer Europack UB1204 PRO και M-Audio Audiophile

 

Μίξη στο Nuendo και mastering στο Sequoia με το Ozone και Ultrafunk Compressor και Equaliser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου η μουσική που μου αρέσει να ακούω.

Παρόλα αυτά παρατήρησα πολύ δομημένο σόλο στην κιθάρα. Ε, τώρα όσο για αυτά που είπαν τα παιδιά κανείς δεν είναι τέλειος :wink:

Πολύ καλή προσπάθεια!.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολύ καλό track, και "μεσα" θα έλεγα στο είδος που θέλεις να αποδώσεις,

 

σαν σύνθεση την κρίνω άρτια

 

θέλω αν επιτρέπεις να κάνω μια παρατήρηση στον ήχο οχι για τίποτα άλλο αλλά για να σου πώ πώς θα ακουγόταν πραγματικά τέλειο/επαγγελματικό στα αυτιά μου σε κάποια συγκεκριμένα σημεία.

 

απο το σημείο 0.20 - 0.55 νομίζω πως οι μπάσες συχνότητες βαβουριάζουν αρα πρέπει να κατεβάσεις τα μπάσα στις κιθάρες που υποστηρίζουν τα ρυθμικά των strings δινοντάς τους την μελωδικότητα που χρειάζεται στο σημείο αυτό και να μην καλύπτουν και το μπάσσο. Εδώ ίσως θα μπορούσες για να το επεκτείνεις παράλληλα να αφηνες τα strings πιο μόνα για κανα 8αμετρο να παίζουν το θέμα και μετά να κορυφωθεί με τα υπόλοιπα/

 

Απο 0,55 και μέχρι το 2.09 ηχητικά είναι αψογο.

 

Το ίδιο φαινόμενο βαβούρας αρχίζει απο το 2.09 εως το 2.21

 

μετά ολα τέλεια.

 

Οι εντάσεις είναι καταπληκτικές και δεν πρέπει να πειραχτούν καθόλου

 

Στα σημεία που ανέφερα η βαβούρα δεν είναι βέβαια και ενοχλητική αλλά χαλάει τον ρυθμικό δυναμισμό γιατι πνίγει τις κορυφες ακόμα και στα άψογα στερεοφωνικοποιημένα drums.

 

ισως αν δεν θέλεις να χαμηλώσεις τα μπάσα τις στιγμές αυτές στις κιθάρες, να τις απλώσεις και μόνο σε αυτά τα σημεια στην στερεοφωνία διαφορετικά για την κιθάρα με το μπάσο,

 

Εξάλλου σίγουρα το αδικεί γενικά το οτι θα το έχεις συμπιέσει, ασυμπίεστο θα ακούγεται τελεια στο multitrack.

 

Αξιος , άξιος!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες ιδέες κολλημένες όμορφα μεταξύ τους και βγάζουν επιτυχώς το οριενταλ στοιχείο. Πολύ σωστή κίνηση επίσης να κουρδίσεις την κιθάρα χαμηλά.

Αυτό που κατα τη γνώμη μου μειώνει το συνολικό αποτέλεσμα είναι η υπερβολική χρήση ψηφιακών εφφέ. Χάνεται η κιθάρα μεσα στην "ψηφιακούρα", ειδικά όταν μπαίνουν και τα πλήκτρα στο παιχνίδι. Δοκίμασε την κιθάρα με προσομοίωση κάποιου boogie ή marshall και ένα διακριτικό delay στα leads.

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και με τα πλήκτρα όπου και πάλι η υπερβολική χρήση των εφφέ τα κάνει να θυμίζουν ηλεκτρονική μουσική των 80'ς οπότε χάνεται η ομοιομορφία του συνόλου. Δοκίμασε πιο ήπιες ρυθμίσεις και σε αυτά. Πιστεύω έτσι το σύνολο θα είναι πιο "δεμένο". Ακου για παράδειγμα τους Rammstein (κυρίως στους τελευταίους 3 δισκους τους) πως έχουν συνδυάσει όλα τα παραπάνω για να καταλάβεις τι εννοώ.

Καλή προσπάθεια πάντως.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου